Terasy WoodPlastic® sú netoxické a plne recyklovateľné.

WPC je moderný materiál, ktorý ctí tradičné hodnoty

Partneri sekcie:

Kompozitné materiály vyrábané z dreva a polyméru boli vyvinuté a prvýkrát uvedené na trh v Spojených štátoch na začiatku deväťdesiatych rokov 20. storočia. Hoci v súčasnosti sa už produkty z WPC plne etablovali ako kvalitný stavebný materiál takmer po celom svete, v porovnaní s bohatou históriou využívania dreva ide stále o nový produkt.

Za vznikom WPC (Wood-Plastic Composite) stála snaha vytvoriť taký materiál, ktorý dokáže eliminovať nežiaduce vlastnosti dreva a zároveň zdôrazní vizuálnu dokonalosť dreveného povrchu. A to je tiež dôvod, prečo sa s ním dnes môžeme najčastejšie stretnúť v podobe dosiek na terasy, plotoviek, fasádnych obkladov alebo ideálneho materiálu pre parkové lavičky.

Stavba NIDO - treláže na balkónoch z materiálu WoodPlastic.
Stavba NIDO – treláže na balkónoch z materiálu WoodPlastic. |

Úroveň WPC závisí na kvalite výroby

Pre úroveň a mimoriadne dlhú životnosť produktov z WPC bez straty ich vlastností je absolútne kľúčová kvalita surovín vstupujúcich do výroby a samotná technológia výroby, ktorá prebieha na báze extrúzie. Špecifikácia materiálov je predmetom patentov a výsledkom dlhoročného výskumu a vývoja. Rozdiely v kvalite výsledných produktov, ktoré sa objavujú na trhu, preto môžu byť u rôznych výrobcov priepastné.

Náročných zákazníkov, ale aj tunajších odborníkov z oblasti stavebníctva môže tešiť skutočnosť, že lídrom výroby špičkového dreveného kompozitu v Európe je česká spoločnosť WPC – Woodplastic. Tá vlastní licenciu na unikátnu americkú laserom riadenú technológiu výroby Strandex, ktorá zaväzuje využívanie len tých najkvalitnejších surovín v pomere približne 40% panenského plastu, 60% čistého PEFC dreva, plus potrebné množstvo ekologických prísad a farieb.

Plnoprofilové dosky WoodPlastic® dokážu verne imitovať rôzne druhy drevených povrchov od jemne zbrúsených a hebkých na dotyk až po patinu starého či atraktívny dizajn drásaného dreva

Funkčný a atraktívny materiál

Plnoprofilové dosky WoodPlastic® dokážu verne imitovať rôzne druhy drevených povrchov od jemne zbrúsených a hebkých na dotyk až po patinu starého či atraktívny dizajn drásaného dreva.

Veľkou výhodou je to, že terasy WoodPlastic® možno ľahko a rýchlo inštalovať za použitia WPC nosičov alebo hliníkovej podpery a to bez nutnosti kotvenia podpier k podložiu.

Vzhľadom k minimálnej nasiakavosti materiálu, ktorý odoláva slanej vode, výkyvom teplôt, mrazu a UV žiareniu, je napríklad možné dosky inštalovať aj s nulovým spádom. Terasy WoodPlastic® sú netoxické a plne recyklovateľné. K ich veľkým prednostiam patrí ako protišmykový povrch bez triesok a štepov, tak možnosť výberu zo širokého spektra povrchov a farebných odtieňov, eventuálne aj výroba terás atypických tvarov.

Obklady

Nenáročnosť údržby ako trend doby

Pre čistý polymér HDPE je charakteristické, že ideálne viaže tak UV stabilizátory, ako aj farby. Vďaka tomu sú plne prefarbené dosky WoodPlastic® stálofarebné. Parametre materiálu zásadne prispievajú k jednému z najzásadnejších atribútov WPC dosiek a k ich raketovo rastúcej obľube – výrobky z kvalitného kompozitu sa vyznačujú minimálnou finančnou aj časovou náročnosťou na údržbu. Tá spočíva len v občasnom opláchnutí prúdom vody, nepoužíva sa žiadna dodatočná impregnácia, nátery či oleje.

terasy WoodPlastic

Hoci WPC je relatívne mladý produkt, ctí estetiku toho najtradičnejšieho z tradičných materiálov, čiže dreva. Zásadný rozdiel tkvie vo vlastnostiach, a teda aj v prínose pre každého, kto s WPC pracuje, respektíve ho využíva v podobe finálneho produktu.

Kompozit dreva a polyméru ponúka veľkú pridanú hodnotu v odolnosti, bezpečnosti a ekonomickej výhodnosti pri zachovaní všetkých estetických kritérií. A to je tiež dôvod, prečo už dnes nemožno kvalitné WPC považovať za obyčajnú alternatívu k existujúcim materiálom. WPC je už viac než len aktuálny trend.

www.woodplastic.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Woodplastic Slovakia s.r.o.