image 89467 25 v1
Galéria(24)

Najkrajšie fasády na rôzne spôsoby

Partneri sekcie:

Omietka na fasáde sa stále drží v rebríčku populárnych riešení na poprednom mieste. V prípade omietky treba zvážiť výber pigmentov a obmedziť možnosť výskytu rias a plesní. Zaujímavé realizácie však prinášajú aj odvetrávané fasády.

02 DSC 4029u
02 NobelTower6
02 Nocne oswietlenie Galerii Katowickiej 0007
02 WB005884
03 DSC 4008u  kopie
03 NobelTower9
03 Nocne oswietlenie Galerii Katowickiej 0098
03 WB005880

Výber fasádnych obkladov je nepreberný, výsledok závisí od rozpočtových možností investora, fantázie architekta a, samozrejme, zručnosti realizačnej firmy. „Celý systém odvetranej fasády je potrebné od začiatku riešiť s projektantom komplexne. Rovnako dôležité je prenechať zhotovenie skúsenej firme, ktorá dbá na technologickú disciplínu. Jej dodržiavanie má kontrolovať stavebný dozor,“ zdôrazňuje Karol Tužinský z Knauf Insulation. Ochrannú vrstvu minerálnej vlny tvorí kašírovanie, ktoré zabraňuje úletu minerálnych vlákien pri prúdení vzduchu. Dôležité je dbať aj na to, aby tepelnoizolačný materiál do odvetrávanej fasády mal dostatočnú tuhosť. „Udrží si tak svoj tvar, nesadá a plní funkciu po celú životnosť fasády,“ dopĺňa Karol Tužinský. V našej fasádnej prehliadke prinášame aj príklady zasklenej fasády. Moderné konštrukčné systémy už umožňujú modelovať rôzne atraktívne tvary, uplatňujú sa najmä v riešení veľkopriestorového plášťa na nákupných centrách.

Cascina Merlata – Social Village, Miláno
V severovýchodnej časti Milána, neďaleko výstaviska Expo 2015, vyrástla nová, prevažne rezidenčná štvrť. Navrhnutá bola v súlade s najmodernejšími princípmi udržateľného rozvoja. Skladá sa zo 7 obytných veží s 397 rôzne veľkými obytnými jednotkami. Počas výstavy Expo 2015 slúžili niekoľko mesiacov ako ubytovanie pre delegácie a ľudí zamestnaných na výstavisku. Po skončení Expa bol na komplex vypracovaný plán na premenu objektov na trvalé sociálne bývanie. Zaujímavosťou je, že to bude prvá takáto štvrť s nulovými emisiami. Priľahlé infra­štruktúrne objekty poskytujú zázemie pre obyvateľov. Patrí sem napríklad materská škola, základná škola, detské jasle a veľké zelené plochy s 5 ihriskami. Architektúru komplexu riešil tím autorov Antonio Citterio & Partners, Caputo Partnership ed MCA. Jednotlivé domy sú rôzne objemovo modelované, líši sa aj riešenie jednotlivých fasád. Objekty sú zateplené systémom ETICS s polystyrénom s hrúbkou 12 cm, povrchovú úpravu tvorí omietka ladená do štýlových moderných odtieňov.

Sociálne bývanie s nulovými emisiami – aj taká je ponuka v Miláne.
Zdroj: Baumit

Park Inn Hotel, Londýn-Wembley
Výstavba hotela, ktorý stojí neďaleko známeho londýnskeho štadióna, bola načasovaná pri príležitosti otvorenia letných olympijských hier v roku 2012. Hotel strednej kategórie nájdu návštevníci v pešej zóne v rámci olympijského parku, ktorý je asi 6 km vzdialený od centra metropoly. V hoteli je 235 izieb, reštaurácia aj bar a približne 300 m2 konferenčných miestností a posilňovňa. Fasádu hotela oživuje riešenie okenných otvorov, ktoré architekti z HTA Design umiestnili do vystupujúcich výklenkov, čím vytvorili na ploche fasády zaujímavú tieňohru. Prevetrávaná fasáda je z keramických platní Argeton Tampa. Životnosť tohto obkladu je cca 50až 60 rokov, je mrazuvzdorný, odolný proti grafiti a má minimálne nároky na údržbu. Fasádne platne sa vešajú na hliníkové profily. Zemité a prírodné odtiene červenej, červenohnedej či lososovej sú vyskladané do oku lahodiacej kompozície.

Odvetrávaná fasáda s keramickými platňami na londýnskom hoteli má zaujímavú plasticitu.

ZDROJ: Wienerberger

Záhradné mesto, Brno-Líšeň
Na jeseň minulého roku bola ukončená realizácia 2 bytových domov a 12 radových domov rezidenčného projektu Záhradné mesto v lokalite Brno-Líšeň. Príjemnému nízkopodlažnému objemu zástavby zdatne sekunduje vydarené riešenie fasád na oboch typoch rezidenčných objektov. Kombinácia omietky, obkladového kameňa a kompozitných fasádnych dosiek pôsobí vyvážene a čisto. Pôvodný zámer použiť na obklad fasád prírodné drevo bol napokon prehodnotený v prospech bezúdržbovej fasády v podobe dosiek Timbermax Exotic. Obklad v dekore meranti je montovaný na drevený rošt, o ktorý sa upevňuje antikorovými klipmi a skrutkami, ktoré sú zvonka neviditeľné. Sú skryté v drážkach medzi doskami. Fasáda tohto typu si prakticky nevyžaduje žiadnu údržbu. Ide o absolútne nenasiakavý materiál. Nie je potrebné ho ani ničím natierať. Nehrozí teda ani usádzanie machov a plesní na miestach v permanentnom tieni, čo je nedostatkom väčšiny drevoplastov.

Okenné výklenky sú odkazom na pôdorysné tvary.

Obklad sa montuje na drevený rošt pomocou antikorových klipov a skrutiek.

Zdroj: newface

Nobel Tower, Poznaň, Poľsko
Áčková kancelárska budova vyrástla v roku 2014 v poľskom meste Poznaň na jednej z hlavných mestských tepien – na Dąbrowskiego ulici. Ponúka takmer 4 000 m2 prenajímateľných kancelárskych priestorov a 100 parkovacích miest. Budova má výšku 53,5 m, v pôdoryse tvorí obdĺžnik s rozmermi 51 × 13,5 m. Celková podlahová plocha budovy dosahuje 13 500 m2. Fasáda budovy bola inšpirovaná svalovými vláknami, odráža zameranie firiem v budove na oblasť medicíny a technológií. Okná sú na fasáde k ostatným plochám v pomere 1 : 3. Trojkomorový systém má konštrukčnú hĺbku rámu 78 mm a krídla 86 mm. Na okenné výplne bolo použité izolačné trojsklo s hrúbkou 42 mm.

Výrazná kresba na fasáde tejto kancelárskej budovy z nej robí orientačný prvok v meste.

Čistá plocha okien je k ostatným fasádnym plochám v pomere 1:3.

Zdroj: Ponzio

Katovická galéria, Katovice
Na ploche niekoľkých hektárov vznikol komplex, ktorý v sebe spája vlakovú aj autobusovú stanicu, obchodnú galériu a v budúcnosti pribudne aj kancelárska budova. Jemne zaoblený tvar budovy priťahuje pozornosť najmä vďaka obrovskej sklenenej kupole a pásovým svetlíkom. Veľkoplošné zasklenie pôsobí efektne aj v interiéri, kde sa pod kupolou nachádza dvojúrovňová reštauračná zóna. „Konštrukcia musela byť ľahká a zároveň odolná proti atmosférickým podmienkam a rôznym iným faktorom. Dali sme si záležať, aby konštrukčné profily neboli príliš masívne a neobmedzovali výhľad,“ hovorí Dariusz Ruśniok, hlavný konštruktér sekcie fasád Aluprof. V spolupráci s architektmi vyvinuli konštruktéri nový systém s hliníkovými profilmi so šírkou 60 mm. Zasklievací systém umožňuje vytvorenie spojov v uhloch medzi 0 až 20° a dáva možnosť použiť sklá rôznych tvarov – trapézové či trojuholníkové. Systém umožňuje realizovať aj tie najsmelšie nápady, tvoriť zaoblené, zdanlivo vlniace sa sklenené konštrukcie s veľkou plochou.

Osvetlené krivky fasádneho plášťa vytvárajú jemnú oponu sklenenej kupole.

Fantastickými tvarmi sa možno kochať v celej galérii. Plynulo prechádzajú z fasády do stropu.
Zdroj: Aluprof
Foto: Tomasz Kawka

A na záver: Ako predísť znehodnoteniu fasády

Pri zatepľovaní fasád existujú rôzne vonkajšie vplyvy, ktoré môžu celú investíciu do zateplenia znehodnotiť. Všeobecne sa odporúča výber svetlejších odtieňov omietok. Používaním prípravkov s fungicídnou prísadou sa dá minimalizovať výskyt plesní a rias na severných a východných častiach fasád domu, svoju úlohu zohráva aj výsadba zelene. Odporúča sa umiestňovať aspoň dva metre od fasády domu. Zbaviť sa plesní a rias je možné pomocou špeciálnych prípravkov v kombinácii s mechanickým odstránením. Potom je ešte potrebné naniesť preventívny ochranný náter. V súčasnosti však neexistuje stopercentné a trvalé riešenie ochrany fasády. Termovízia vie odhaliť chyby stavby, netesnosti a tepelné mosty nielen v konštrukcii, ale i vo fasáde. V praxi by sa mali robiť termovízne snímky hlavne pred samotným zateplením alebo rekonštrukciou domu. Termokamera je užitočná i v priebehu rekonštrukcie, vtedy môže pomôcť odhaliť chyby a nedostatky, ktoré je možné opraviť s vynaložením malých finančných prostriedkov. Snímanie termokamerou je vhodné realizovať v čase, keď vonkajšia teplota klesne aspoň na -5 °C. Takáto diagnostika fasády ukáže, či sú správne osadené okná a dvere, či je potrebné zatepliť strop alebo podlahu pod ním. Snímaním interiéru sa dá odhaliť, ako sa vo vnútri miestnosti správne či nesprávne prejavila zateplená fasáda.

Veľmi znehodnotená fasáda bytového domu nie je dobrou vizitkou obyvateľov ani správy objektu.

Snímka z termovízie: príklad neizolovanej fasády Snímka z termovízie: zateplený bytový dom

Zdroj: Rockwool

Texty a redakčná úprava: Mária Nováková