Aplikačný postup: Aplikácia penetrácie na báze epoxidovej živice

Aplikačný postup: Aplikácia penetrácie na báze epoxidovej živice

Partneri sekcie:

Na uzavretie vlhkosti na vykurovaných alebo nevykurovaných cementových poteroch alebo betónoch je vhodné použiť penetračný náter na báze epoxidovej živice. Okrem toho, že uzavrie zvyškovú vlhkosť, porézny alebo popraskaný podklad zároveň spevní.

Info o materiáli:

  • Epoxidová živicová penetrácia s farebným indikátorom na vlhké alebo labilné podklady. Odolná proti vode, mrazu a chemikáliám, s veľmi malým zápachom, určená na uzavretie neobmedzenej vlhkosti na cementových poteroch alebo betóne bez podlahového vykurovania. V kombinácii s pieskom použiteľná ako malta alebo stierka s rýchlym uzatváraním a vysokou zaťažiteľnosťou. Vhodná do interiéru aj exteriéru.

Príprava podkladu

Podklad musí byť nosný, pevný v ťahu a tlaku, čistý a bez látok, ktoré obmedzujú priľnavosť (nečistoty, olej, mastnota). Podklad je potrebné skontrolovať v súlade s platnými normatívnymi predpismi. Neprídržné alebo labilné vrstvy, napr. separačné prostriedky, voľné zvyšky lepidiel, stierok, podlahových krytín alebo náterov a pod. sa musia odstrániť, napr. kefovaním, obrúsením, ofrézovaním alebo abrazívnym čistením. Uvoľnené čiastočky a prach treba dôkladne povysávať.

Aplikácia penetrácie

Nádobu, ktorá obsahuje zložku A a B, je potrebné nechať aklimatizovať na izbovú teplotu. Plastový uzáver a dno nádoby, ktoré tvorí veko (tvrdidlo B), sa viackrát prerazí. Tvrdidlo sa nechá úplne vytiecť do spodnej nádoby s obsahom živice (zložka A). Prázdne veko sa odstráni. Obidva komponenty A aj B sa spolu pomaly premiešajú špirálovým miešadlom (rýchlosť do 300 ot./min.), najvhodnejšie s plynulo nastaviteľným miešadlom.

Premiešaná zmes sa vyprázdni do druhej čistej oválnej nádoby a ešte raz sa krátko premieša. Penetrácia sa ihneď nanesie rovnomerne na podklad nylonovým plyšovým valčekom. Na hladkých podkladoch ju možno rozdeliť zubovou špachtľou B2 a valčekom rovnomerne rozotrieť. Pritom treba dbať na úplne uzatvorenú vrstvu. Ak sa penetrácia aplikuje ako uzatváracia vrstva, je potrebné aplikovať aj druhú vrstvu. Druhá vrstva sa aplikuje po dosiahnutí pochôdznosti prvej vrstvy (najneskôr po 48 hodinách).

Pri realizácii cementovej stierky alebo lepiacej malty je potrebné do ešte čerstvej poslednej vrstvy ihneď celoplošne a s prebytkom vysypať kremičitý piesok (približne 3 kg/m2). Po vytvrdnutí sa voľný piesok pozametá a povysáva.

Čo budete potrebovať

  • Uzatváracia penetrácia na báze epoxidovej živice
    • UZIN PE 480
      • spotreba: 0,2 až 0,6 kg/m2 na vrstvu, kovová kombinovaná nádoba, 10 kg 5
        • 412,05 €
  • Kremičitý piesok
    • UZIN Perlsand 0,8
      • spotreba: približne 3 kg/m2, zrnitosť 0,3 až 0,8 mm, vrece, 25 kg
        • 16,61 €

Náradie

  • ochranné rukavice
  • priemyselný vysávač
  • dláto
  • špirálové nízkootáčkové elektrické miešadlo
  • UZIN nylonový plyšový valček
  • zubová špachtľa B2
Aplikačný postup: Aplikácia penetrácie na báze epoxidovej živice
01. Aklimatizácia penetrácie
Kombinovaná nádoba so zložkou A (živica) a B (tvrdidlo) sa nechá aklimatizovať na teplotu priestoru, kde sa bude penetrácia spracovávať. | Zdroj: HA-UZ Market
Aplikačný postup: Aplikácia penetrácie na báze epoxidovej živice
02. Prerazenie veka nádoby
Plastový uzáver a dno nádoby, ktoré tvorí veko (tvrdidlo B), sa viackrát prerazí. | Zdroj: HA-UZ Market
Aplikačný postup: Aplikácia penetrácie na báze epoxidovej živice
03. Vytečenie tvrdidla z veka
Tvrdidlo sa nechá úplne vytiecť do spodnej nádoby s obsahom živice (zložka A). Prázdne veko sa odstráni. | Zdroj: HA-UZ Market
Aplikačný postup: Aplikácia penetrácie na báze epoxidovej živice
04. Premiešanie komponentov A a B
Obidva komponenty A aj B sa spolu pomaly premiešajú špirálovým miešadlom (rýchlosť do 300 ot./min.), najvhodnejšie s plynulo nastaviteľným miešadlom. Premiešaná zmes sa vyprázdni do druhej čistej oválnej nádoby a ešte raz sa krátko premieša. | Zdroj: HA-UZ Market
Aplikačný postup: Aplikácia penetrácie na báze epoxidovej živice
05. Aplikácia penetrácie
Penetrácia sa ihneď nanesie rovnomerne na podklad nylonovým plyšovým valčekom. | Zdroj: HA-UZ Market
Aplikačný postup: Aplikácia penetrácie na báze epoxidovej živice
06. Druhá vrstva penetrácie
Ak sa penetrácia aplikuje ako uzatváracia vrstva, je potrebné aplikovať aj druhú vrstvu. Tá sa aplikuje po dosiahnutí pochôdznosti prvej vrstvy (najneskôr po 48 hodinách). | Zdroj: HA-UZ Market

TEXT: spracované z podkladov firmy HA-UZ Market
FOTO: HA-UZ Market

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 4/2025.