NARKS rokuje s ÚGKK SR o poskytnutí údajov o cenách nehnuteľností

O spôsobe poskytnutia údajov z Úradu geodézie, kartografie a katastra SR pre internetový portál Cenová mapa nehnuteľností (CMN) rokuje v súčasnosti Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

Z každého prevodu nehnuteľnosti potrebujeme len informácie o cene, druhu nehnuteľnosti a lokalite, povedal pre TASR prezident NARKS Ľubomír Kardoš počas seminára Realitný trh 2007/2008 na Slovensku. Jednou z jeho tém bola aj CMN.

NARKS zaujíma odborná cenová informácia, nie osobné údaje, zdôraznil Kardoš. NARKS chce nájsť s ÚGKK SR cestu spolupráce a legislatívne problém vyriešiť, povedal. Zástupca ÚGKK SR v diskusii uviedol, že úrad eviduje ceny poľnohospodárskej pôdy a lesných pozemkov.

Ako odznelo počas seminára, Národná banka Slovenska spracúva podľa svojej metodiky aj informácie z CMN pre databázu Európskej centrálnej banky o vývoji cien nehnuteľností.

Z údajov CMN napríklad vyplýva, že tzv. bielymi miestami z hľadiska obchodu s nehnuteľnosťami sú Medzilaborce, Hnúšťa, okolie Rimavskej Soboty alebo Veľký Krtíš na juhu stredného Slovenska, kde je veľmi nízky objem predaja a kúpy. V týchto lokalitách sú aj rodinné domy, ktoré majú hodnotu garsónky v Bratislave – asi milión korún. Predávajú sa však za 300 000 alebo 500 000 Sk. „Ponuka je, ale nikto nekupuje. V hladových dolinách nežije realitný trh,“ tvrdil Kardoš.

Používanie portálu CMN je odplatné. Jeho služby využívajú okrem fyzických osôb a komerčných bánk i súdy. Počet aktuálnych informácií je 55 000, v systéme sú 2 milióny tzv. historických údajov, ktoré siahajú do roku 2000.

Zdroj: TASR