Kríza neskrížila výstavbu projektov veľkých developérov

Podľa investorov projektu Eurovea v Bratislave a dvoch projektov Aupark v Žiline a Piešťanoch kríza nespomalila harmonogram ich výstavby, subdodávatelia si plnia záväzky a proces zazmluvnenia priestorov a bytov plynulo pokračuje.  


Financovanie projektu Eurovea v Bratislave, ktorej developérom je írska spoločnosť Byllymore Group, prebieha v súlade s harmonogramom stavby. Celková výška investície predstavuje 350 miliónov eur (10,54 miliardy Sk).

„Výstavby projektu sa súčasná hospodárska kríza nedotkla. Aj počas procesu hľadáme možnosti zvyšovania efektivity na strane vstupov, ale vždy spôsobom, aby to nebolo na úkor kvality projektu,“ uviedla Patrícia Hradilová z Ballymore Properties, s.r.o. Blíži sa ukončenie výstavby a otvorenie prvej etapy komplexu na jar roku 2010.

Podľa nej kríza z dlhodobého hľadiska môže priniesť aj isté pozitíva pre budúcich nájomcov a majiteľov nehnuteľností. „Popri možnom znížení výšky nájmov či nákupných cien, ktoré mnohí klienti očakávajú, pre developérov bude ešte viac ako inokedy platiť, že na trhu uspejú iba kvalitné projekty v najlepších lokalitách a so širokou ponukou doplnkových služieb,“ povedala.

„Dôsledky krízy sme pocítili najmä vo forme zvýšenej, ba až panickej neochote bánk financovať akýkoľvek nový developérsky počin,“ povedal zo skúseností hovorca HB Reavis Group Roman Karabelli. Pozitívom podľa neho na kríze je, že sa zmenší konkurencia pre silných hráčov, aj keď pre pretrvávajúcu úverovú krízu príde zrejme tento rok k obrovskému prepadu vo výstavbe nových projektov. Z dlhodobého pohľadu považuje tento výkyv skôr za strednodobý, ktorý v konečnom dôsledku ozdraví sektor nehnuteľností. Pre silných hráčov vytvorí kríza priestor na prípadnú akvizíciu zaujímavých konkurenčných projektov, avizoval Karabelli.

Developér HB Reavis v decembri v hlavnom meste skolaudoval Apollo Business Center II s prenajímateľnou plochou vyše 80 000 štvorcových metrov kancelárskych priestorov. V štádiu výstavby má Aupark v Piešťanoch aj Žiline. Obe stavby prebiehajú v súlade s harmonogramom prác.

Výstavbu piešťanského auparku investor plánuje ukončiť v septembri a odovzdať do užívania v októbri tohto roka. Hodnota investície je 25 miliónov eur (753 miliónov Sk). Rok 2010 by mal byť rozhodujúci pre žilinský aupark v náklade 66,39 milióna eur (2 miliardy Sk). Ukončenie stavby sa má zavŕšiť do januára a do užívania objekt odovzdať vo februári. „Kríza realizáciu oboch projektov neovplyvnila. Proces výstavby je v polovici,“ potvrdil hovorca.

Zdroj: TASR