Konštrukcia veže Europa Business Center v Banskej Bystrici bude hotová v novembri
Monolitická konštrukcia 22-poschodovej veže administratívno-kongresového komplexu Europa Business Center (EBC) v Banskej Bystrici by mala byť hotová do konca novembra 2007.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Práve kvôli tomu začnú stavbári o niekoľko dní s výstavbou 84-metrového žeriavu s dosahom ramena 50 metrov (m), ktorý bude na železobetónovom podstavci hrubom 2 m a veľkom 6 x 6 m. Žeriav má v takejto výške odchýlku až 3,5 m a môže pracovať iba do sily vetra 15 m za sekundu. Do takýchto výšok treba veľmi výkonné čerpadlá betónu i vody.
Generálnym dodávateľom stavby EBC za asi 400 miliónov Sk je bratislavská spoločnosť Hornex, ktorá budovala aj banskobystrické multifunkčné obchodno-zábavné centrum Europa Shopping Center (ESC). Liate konštrukcie dodáva spoločnosť Tessera. Financujúcou bankou je OTP Banka Slovensko.
„Napriek požiadavke urobiť vyššiu budovu, lebo podľa nášho názoru aj o väčší počet poschodí na prenájom kancelárií a apartmánov by bol záujem, sa to nepodarilo. Letecký úrad nepovolil viac poschodí, lebo toto je náletový koridor letiska Sliač,“ uviedol generálny manažér spoločnosti VAV Invest, materskej spoločnosti investorsko-developerskej firmy Europa SC Banská Bystrica, Peter Valach.
Tvar EBC nie je samoúčelný, jej „nos“ naozaj „rozráža“ veterné prúdy. Určite pôjde o novú, modernú dominantu mesta pod Urpínom. Kovovolesklá inteligentná budova 3. tisícročia bude v paralele s historickými vežami Banskej Bystrice, ktoré boli v stredoveku tiež výnimočnou stavbou architektonicky i technicky.
Zdroj: TASR