image 84409 25 v1
Galéria(13)

Sťahovacie schody do podkrovia

Partneri sekcie:

Sťahovacie schody do podkrovia sú vhodnou alternatívou v prípade nedostupných podkrovných alebo nadstropných priestorov a nedostatku miesta pod nimi. Montáž sťahovacieho schodiska spočíva v zavesení schodov do pripraveného otvoru so zodpovedajúcimi rozmermi. Časť stropu, kde sa bude schodisko montovať, treba najskôr skontrolovať. Nesmie tu byť vedená elektrina, voda alebo iné rozvody.

01Schody Baleni schodu LUSSO foto zdroj J.A.P.
02Schody Kontrola dodaneho typu a rozmeru stahovacich schodu LUSSO foto zdroj J.A.P.
04Schody Nasazeni kotevnich sroubu foto zdroj J.A.P.
05Schody foto vymmena foto
06Schody Vsazeni schodu do stavebniho otvoru
07Schody Upevneni kotevnich sroubu foto zdroj J.A.P
09Schody Stazeni schodu pomoci stahovaci tyce foto zdroj J.A.P.
10Schody Zkusebni otestovani schodiste foto zdroj J.A.P.

Pozor treba dávať aj na to, aby sa nenarušili nosné prvky stropu. Treba myslieť aj na to, aby si užívateľ neudrel pri výstupe po schodoch hlavu. Ak je hrúbka stropu do 230 mm môžu sa použiť skrutky, ktoré sú súčasťou balenia. Ak je hrúbka stropu menšia, musí sa voľný priestor podložiť dreveným rámom. Pri hrúbke stropu väčšej ako 240 mm sa musia na uchytenie schodiska použiť dlhšie skrutky. Priestor, kde sa bude schodisko montovať, musí byť zabezpečený tak, aby sa nepoškriabal jeho lakovaný rám. Aby sa zabránilo poškodeniu veka schodiska so zateplením alebo požiarneho schodiska pri manipulovaní počas montáže, odporúča sa na veku ponechať ochrannú drevotrieskovú dosku a ochrannú fóliu odstrániť až po úplnom začistení.

Na veku je páskou prilepené vrecúško so štyrmi skrutkami M10 × 100 mm, maticami na uchytenie rámu schodov do stavebného otvoru a dvoma skrutkami 10 × 25 mm na inštaláciu na veko. Zároveň sa vo vrecúšku nachádza rozložený zámok. Zámok sa vmontuje do veka a následne sa veko zaklapne do rámu. Vo vnútri schodov sú uložené: balíček so štyrmi nosníkmi určenými na zavesenie rámu do otvoru, jeden pár zábradlia a jedna sťahovacia tyč.

Schodisko je určené do podkrovných priestorov s teplotným rozdielom maximálne +5 °C. Jeho nosnosť je maximálne 150 kg. Ak sa schodisko montuje do novostavby, musia byť všetky mokré procesy ukončené a povrchy vyzreté, aby sa zabránilo prípadnej korózii kovového rámu schodiska a veka. Schodisko a uzávery majú jednostranné ovládanie, preto osoba, ktorá vyjde na poschodie, nesmie toto veko za sebou zatvoriť. Na schodisku sa môže pohybovať vždy len jedna osoba.

01 | Vybalenie schodiska
Dodané schodisko sa vybalí z ochrannej fólie. Ochranná drevotriesková doska na spodku veka sa ponechá ako ochrana proti poškriabaniu.

02 | Kontrola dodávky
Pred začiatkom montáže si treba prečítať montážny návod a skontrolovať úplnosť dodávky. Zároveň sa skontroluje dodaný typ a rozmer sťahovacích schodov.

04 | Nasadenie kotviacich skrutiek
Na pripevnenie rámu do otvoru v strope sa použijú štyri kotviace skrutky M10 × 100 mm s maticami. Skrutky sa osadia do otvoru v každom rohu rámu. Následne sa do veka namontuje zámok a veko sa zaklapne do rámu.

05 | Vyzdvihnutie schodiska do otvoru
Dvaja pracovníci uchopia pripravené schodisko, postavia sa pod miesto uloženia a vyzdvihnú ho do stavebného otvoru. Tretí pracovník je pripravený v podkroví.

06 | Osadenie dielca do otvoru
Tretí pomocník v podkroví upevní rám schodiska pomocou štyroch nosníkov. Tie sa položia uhlopriečne cez rohy otvoru a upevnia sa skrutkami M10 × 100 mm s maticami.

08 | Nasadenie sťahovacej tyče
Veko sa otvorí sťahovacou tyčou s háčikom, ktorým sa zachytí očko zámku na veku schodiska, čím sa veko odistí.

09 | Stiahnutie schodov
Háčikom tyče sa zachytí krúžok na vnútornej strane veka a ľahkým ťahom k sebe sa pritiahne schodnica až na zem. Druhá strana sťahovacej tyče má plastovú koncovku, pomocou ktorej sa veko uzatvára.

10 | Skúšobné testovanie
Následne sa otestuje funkčnosť namontovaného schodiska. Jeho nosnosť je maximálne 150 kg.

11 | Montáž zábradlia
V podkroví sa nasadí a priskrutkuje na obidve strany rámu schodov zábradlie.

03 | Jednotlivé komponenty
V balení je uložený montážny balíček: štyri skrutky M10 × 100 mm a matice na uchytenie rámu schodov do stavebného otvoru, dve skrutky 10 × 25 mm a štyri nosníky, jeden pár zábradlia, jedna sťahovacia tyč a samostatný zámok.

12 | Zloženie schodov a uzavretie veka
Pomocou háčika a sťahovacej tyče sa schody zložia tlakom od seba smerom k veku schodiska. Na druhom konci sťahovacej tyče sa nachádza plastová koncovka, ktorou sa veko úplne uzatvorí. Veko je z výroby z pohľadovej strany hladké a biele. Jeho povrch sa môže natrieť ľubovoľnou farbou.

07 | Upevnenie kotviacich skrutiek
Všetky štyri skrutky sa riadne utiahnu kľúčom č. 17. Je potrebné používať len originálne diely.

Info o materiáli:

  • Sťahovacie schody v jednoduchom vyhotovení s klasickým, jednoduchým drevotrieskovým vekom (hrúbka 16 mm, bez povrchovej úpravy); minimálny rozmer hrubého stavebného otvoru (d. × š.): 700 × 500 mm, maximálny rozmer hrubého stavebného otvoru (d. × š.): 1 400 × 1 000 mm
  • Dostupné aj v zateplenom variante s plechovým sendvičovým vekom alebo v požiarnom variante s plechovým sendvičovým vekom vo vnútri s tepelnou izoláciou a požiarnou vložkou

Čo budete potrebovať

  • Sťahovacie schody LUSSO, stavebný otvor: od 700 × 500 mm do 1 400 × 1 000 mm, výška stropu (od svetlej výšky podlahy po strop): 2 200 až 3 200 mm
  • Sťahovacia tyč – Montážny balíček, 4 ks nosník, 4 ks skrutky M10 × 100 mm, 2 ks skrutky 10 × 25 mm
  • Zábradlie – 2 ks, od šírky hrubého stavebného otvoru 700 mm
  • Samostatný zámok
  • Náradie a pomôcky: odlamovací skalpel, kľúč č. 17, 2× dvojitý rebrík, skrutkovač

tip: Požiarna odolnosť

Požiarnu úpravu celokovových sťahovacích schodov LUSSO PP zabezpečuje sendvičová skladba veka, ktoré je dôkladne vyplnené nehorľavou minerálnou vlnou a vysokoodolnou nehorľavou vložkou Sibral. Všetky ďalšie použité kovové materiály, z ktorých sú schody vyrobené, sú žiaruvzdorné. Ak by vznikol v podkroví požiar, zabráni jeho prieniku do obytnej časti speňujúca páska v kontaktných plochách medzi vekom a rámom. Tá pri požiari zväčšuje svoj objem, a tým sa v krátkom čase docieli utesnenie, ktoré zamedzuje prieniku nebezpečných plameňov a dymu.

Pozor! Pred montážou

Skôr ako začnete schody montovať, je potrebné skontrolovať vhodnosť umiestnenia sťahovacieho schodiska na vybranom mieste. Skontroluje sa priestor nad stropom, kde bude schodisko umiestnené, aby bol dostatok miesta pri výstupe. Pri montáži treba dávať pozor, aby sa schody osadzovali do stropu správnou stranou vyklápania veka.

TEXT: spracované z podkladov firmy J.A.P.
FOTO: J.A.P.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.