image 66263 25 v1
Galéria(10)

Polyfunkčný dom Stephanus ponúka dvojizbové byty aj penthousy

Partneri sekcie:

Už na prvý pohľad je zrejmé, že ambície polyfunkčného domu Stephanus prevyšujú okolitú zástavbu v martinskej mestskej časti Priekopa. A hoci sa ju svojou mierkou snaží rešpektovať, bez kompromisov artikuluje svoje architektonické i funkčné nároky.

Na 2 stranu MG 4656 46cm
na 3 stranu MG 4622 13cm
Na 3 stranu MG 4799 13cm
Na 4 stranu MG 4629 14cm
Rez B B 18cm
situacia 2 13cm
MG 4791 14cm
1NP 11cm

A to je už dom poznačený „krízovou“ redukciou pôvodných predstáv. Pôvodný projekt s ôsmimi podlažiami sa znížil o dve a ubudlo desať bytov. Podľa zástupcu investora Tibora Drobného „… ekonomická situácia nedovoľovala pokračovať v prvotnom projekte, pretože bol navrhnutý veľkoryso a byty by boli veľmi ťažko predajné. Z tohto dôvodu sme zrealizovali projekt bytového domu Stephanus tak, aby bol ekonomicky a finančne dostupný pre všetky vekové kategórie budúcich klientov“. Aj napriek zmene si Stephanus zachoval vzhľadom na lokalitu svoj originálny výraz a nadštandardnú úroveň ponúkaných bytov. Urbanistická lokalita pritom nie je príliš homogénna – v susedstve sú rodinné domy, paneláky, oproti cez ulicu je základná škola, v bezprostrednej blízkosti je menšia cestná križovatka. Zmiešanú dedinsko-mestskú výstavbu sa dom snažil zjednotiť do celistvého tvaru, ktorý akoby predpokladal pokračovanie v podobe ďalšieho, podobne koncipovaného objektu.

Balkóny 3-izbových bytov na južnej fasáde domu

Zalomený tvar

Architekt obytného domu Ing. arch. Mário Budinský tvrdí, že nechcel urobiť obyčajný dom s rovnými stenami, čo sa na fasáde, ako aj v kosoštvorcovej dispozícii prejavilo zalomeným tvarom domu. „Snažil som sa na fasáde vytvoriť tektonický rytmus vlnenia, pričom biele plochy vyjadrujú stropné dosky alebo medzibytové piliere, ktoré sa striedajú s parapetmi v zelenohnedej farbe,“ hovorí architekt, ktorý v dizajne domu zohľadňoval aj jeho nízkoenergetický rozmer. „Preto som sa usiloval o kompaktnú formu bez zbytočných výčnelkov, ktorá je svojím tvarom a zlomom v súlade so systémom balkónov a lodžií. Tie sú iba vsunuté do budovy, bez nutnosti akýchkoľvek výčnelkov.“

< Príklad realizácie interiéru typického 2-izbového bytu

V škále bytov Stephanusu dominujú dvojizbové, pričom celkový počet všetkých bytov je 59 a každý má terasu alebo balkón, ale aj parkovacie miesto. Na streche sú dva štvorizbové veľkorozmerné byty typu penthouse s podlažnou plochou 118 m2 a 120 m2 s veľkými terasami s povrchovou úpravou kompozitných dosiek a štrkovou nepochôdznou plochou. Aj samotné byty sledujú invenčné architektonické riešenie, pričom autor sa snažil vytvoriť nárožný pohľad na dve svetové strany. Vo väčších nechýba podlahové kúrenie a každý byt má vlastný kotol s prietokovým ohrievačom.
Na prízemí polyfunkčného domu sa nachádzajú nebytové podnikateľské priestory určené na rôzne účely: v parteri by postupne mali vyrásť prevádzky ako papiernictvo a kancelárske potreby, hračky, bufet, novinový stánok, fitnes, kaviareň a minipotraviny.

Interiér obývacej izby s východom na terasu

Samonosná konštrukcia

Bytovému domu so šiestimi nadzemnými podlažiami zodpovedá i nosný systém jedného nadzemného podlažia realizovaného ako sústava železobetónových nosných stien a prievlakov, ktoré podopierajú monolitickú železobetónovú dosku. Ďalšie podlažia sú navrhnuté ako samonosná konštrukcia z prvkov Ytong a Silka. Konštrukčno-stavebný systém je výdatne zateplený minerálnou vlnou, čo spolu s celkovým tvarom objektu navrhnutým vzhľadom na klimatické podmienky a s ďalšími použitými materiálmi dodáva domu Stephanus nízkoenergetický rozmer.

Podľa investora je predaná vyše jedna tretina bytov, čo považuje vzhľadom na kúpyschopnosť daného prostredia za pozitívny výsledok. Zároveň nevylučuje ani možnosť výstavby podobných projektov, „keďže projekt Stephanus má veľmi dobrú odozvu ohľadne dispozičného riešenia a modernej architektúry“. Zostáva dúfať, že podobných príkladov bude v Martine i na zvyšnom Slovensku čoraz viac.

Strešné byty – penthousy, pričom každá izba má okno na terasu. Ide o „bungalov na streche“ s rozlohou takmer 600 m2.

POLYFUNKČNÝ DOM STEPHANUS
Miesto: A. Medňanského č. 50, Martin,
mestská časť Priekopa
Developer/Investor: H&D Real, s. r. o.
Autor návrhu: Budinsky & Partners, s. r. o.
Spolupráca: Ing. arch. Michal Egly
Generálny dodávateľ: EK-Invest, s. r. o.
Realizácia: 2012 – 2013
Počet bytov: 59
Počet komerčných priestorov: 5
Počet poschodí: 6
Počet parkovacích miest: 83
Výmery 2- a 3-izbových bytov: 39 – 120 m2
Zastavaná plocha domu: 1 173 m2

Pôdorys 1. nadzemného podlažia

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
Foto: DANO VESELSKÝ
dokumentácia: BUDINSKY & PARTNERS, s. r. o.

Článok bol zverejnený v časopise ASB.