Partneri sekcie:

Podpísaná dohoda medzi SR a RF by mala zintenzívniť spoluprácu v stavebníctve

O zintenzívnení spolupráce v stavebníctve a bytovej výstavbe diskutovali minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marian Janušek s vedúcim Federálnej agentúry pre výstavbu a bytovo-komunálne hospodárstvo Ruskej federácie (RF) Sergejom Kruglikom, ktorí sa zišli v Bratislave.

Pracovné stretnutie sa skončilo podpisom Protokolu o vzájomnom porozumení a spolupráci medzi ruskou agentúrou a Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR. Rezortný šéf doplnil: „Teraz sme parafovali protokol a možno v máji, možno v júni budem podpisovať v Moskve memorandum o vzájomnom porozumení a spolupráci.“

„Ruská strana prejavila záujem o spoluprácu, pretože má veľmi dobré skúsenosti s našimi stavebnými firmami, ktoré pracujú v Rusku už niekoľko rokov,“ uviedol pre TASR po podpise protokolu Janušek. Skúsenosti slovenských firiem najmä v oblasti bývania v panelových domoch a riešenia energetickej náročnosti bývania sú podľa ministra oproti partnerom z Ruska väčšie, čo si ruská strana aj uvedomuje. „Veľmi radi by chceli zintenzívniť spoluprácu, čo sme samozrejme veľmi privítali,“ dodal Janušek. „Rozhovory a rokovania medzi slovenskou stranou a RF boli veľmi užitočné a myslíme si, že to bude mať dobré vyhliadky aj do budúcnosti,“ zhodnotil stretnutie Kruglik.

Na stretnutí boli prítomní aj zástupcovia stavebných podnikateľov z oboch krajín. „Vzájomne sme si vymenili informácie o stave slovenského a ruského stavebníctva, ako sa rozvíja, koľko bytov sa stavia v Rusku a koľko na Slovensku,“ uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) a konateľ projekčnej spoločnosti Proma, s.r.o., Žilina, Ján Majerský. Táto spoločnosť sa už etablovala v Moskve v segmente bytovej výstavby. Situácia na ruskom stavebnom trhu je podľa neho obdobná ako na Slovensku, keď v minulom roku stavebná produkcia v Rusku zaznamenala medziročný nárast o 14 % a na Slovensku o 14,1 %. „V Moskovskej oblasti sa ročne postavia byty s úžitkovou plochou 10,5 milióna štvorcových metrov, z toho v Moskve je ich 4,5 milióna,“ doplnil Majerský. Podstatnú časť z nich tvoria malometrážne byty s rozlohou do 62 m2. To je presne pozícia, v ktorej majú slovenskí stavbári najlepšie skúsenosti a môžu ich ponúknuť partnerom v Rusku, dodal.

Aj toto pracovné stretnutie by podľa Majerského malo napomôcť tomu, aby sa slovenské stavebné firmy v RF viac podieľali aj na výstavbe spomínaných typov bytov. „Už niekoľko slovenských firiem vlastní v Rusku licenciu na projektovanie a výstavbu bytov. Licencie a zastupiteľské kancelárie slovenských firiem chceme využiť pri výstavbe týchto bytov a obnove bytového fondu RF,“ dodal Majerský.

Zdroj: TASR

KategórieArchitektúra