Nové pohľady na Štokholm
Galéria(3)

Nové pohľady na Štokholm

Tento rok sa rozhodne o dvoch dôležitých projektoch v centre okolo miesta, kde sa stretáva jazero Mälaren s Baltikom. Pôvodne ich oddeľoval pás pevniny, dnes je tu dopravný uzol na trase sever – juh zvaný Slussen, ktorý je v dezolátnom stave a čaká ho rekonštrukcia. Na neďalekom jazere sa plánuje kúpalisko Kallbadhus.
Prestavba Slussenu od dánskej firmy Bjarke Ingels Group Architects vzbudzuje nadšenie, je však nákladná a kúpalisko je kontroverzné, lebo by zacláňalo dominanty. Ak projekty schvália, kúpalisko otvoria už na budúci rok v lete, dokončenie druhého projektu sa predpokladá najskôr v roku 2018.

V Slussene existuje plavebná komora od 17. storočia, dopravný uzol postavili v roku 1935 – prechádza tam aj metro. Dánski architekti Bjarke Ingels Group Architects, známi napr. projektom stavangerskej filharmónie (2004), navrhli premiestniť väčšinu komunikácií do podzemia a dôležitú trasu sever – juh odkloniť.

Na povrchu naprojektovali v spolupráci s renomovanými štokholmskými špecialistami Nature Oriented Design oddychovú zónu. Projekt objednal Stadsbyggnadskontoret, mestský výbor pre plánovanie, ako alternatívu dvoch tradičnejších variantov. Druhý projekt od Nyréns arkitektkontor predpokladá nadzemné komunikácie, stará stavba by sa však asanovala. Tretím variantom je rekonštrukcia terajšej podoby.

Kúpalisko uprostred kruhovej stavby s priemerom 126 metrov projektovala firma SandellSandberg ako ďalšiu atrakciu promenády Norr Mälarstrand v bývalej priemyselnej štvrti. Povedú naň mostíky z dvoch miest. Z parku sa prejde priamo na drevený breh kúpaliska a druhý mostík povedie k vstupu do reštaurácie, spa, baru a malého hotela patriaceho do siete Nordic Hotels, ktorá vlastní známy štokholmský ľadový bar s teplotou mínus päť stupňov.

Karol Klanic
Foto: Bjarke Ingels Group ApS, Stockholm Kallbadhus AB