Iný pohľad na rodinné bývanie: 1 alebo 9 domov?
Galéria(15)

Iný pohľad na rodinné bývanie: 1 alebo 9 domov?

Partneri sekcie:

Bývanie pre rodinu vôbec nemusí vyzerať ako jeden dom či celistvá stavba. Architekti z ateliéru Fernanda Canales svojím dielom BRUMA House predstavu rodinného domu, na akú sme zvyknutí, spochybňujú. Prinášajú nový zaujímavý pohľad na vec. Ich dom pozostáva z viacerých stavieb umiestnených okolo centrálnej terasy.

Ako vzniklo toto riešenie
Na začiatku boli dve hlavné zásady: rešpektovať každý jeden strom, ktorý sa na pozemku nachádza, a dopriať každej časti domu dostatok prirodzeného svetla – ako ráno, tak aj popoludní. Tak vnikol okolo centrálnej terasy roztrúsený dom zložený zo samostatných objemov umiestnených s ohľadom na svetové strany, funkciu a existujúcu vegetáciu.

Deväť samostatných blokov
Celý projekt pozostáva z deviatich samostatných obdĺžnikových stavieb. Umiestnením pri sebe a orientáciou voči centrálnej terase navzájom komunikujú. Základné stavby, v ktorých je umiestnená kuchyňa, jedáleň, obývacia izba, hlavná spálňa a detská izba, sú prepojené krytými chodníkmi. Na druhej strane centrálnej terasy sa nachádzajú dve izby pre hostí, technické zázemie a garáž.

Nenápadne miznú v krajine
Každý sólo priestor je spojený s terasou a otvára sa na opačný koniec – ponúka z každého bloku iné výhľady na okolitú krajinu. Nad obývacou izbou a hosťovskou spálňou sa nachádzajú strešné terasy. Na strechách ostatných budov je možné založiť záhradku. Napriek tomu, že sú izolované a rozdielne, vytvárajú jeden celok a nenápadne miznú v krajine.

Výškovo rozdielne
Zaujímavosťou je, že i keď každá samostatná budova má obdĺžnikový pôdorys, výškovo nie sú jednotné. Napríklad, hlavná spálňa sa nachádza na druhom podlaží nad detskou izbou a štúdiom, ktoré sa otvára na súkromnú terasu. Nad jedálňou sa nachádza väčšie štúdio s prístupom na strešnú terasu. Tá sa nachádza priamo nad obývacou izbou.

Použili iba päť materiálov
V celom dome bolo použitých iba päť materiálov: čierny betón, drevo, kameň, kov a sklo. Čiernu farbu, drsný kameň a prírodné materiály architekti vybrali preto, aby projekt pôsobil nadčasovo. Interiér je úplne zladený s exteriérom – hlavnými prvkami v ňom sú betón a drevo. Vstup do celého roztrúseného domu je na mieste, ktoré je najviditeľnejšie.

BRUMA House v skratke
Architektonický ateliér: Fernanda Canales
Hlavní architekti: Fernanda Canales, Claudia Rodríguez
Lokalita: Estado de México, Mexiko
Rok realizácie: 2017
Plocha: 600 m2

Sabína Zavarská
Foto: Rafael Gamo