image 96252 25 v1

Eiffelovka je aj v Ázii

Partneri sekcie:

Ak si myslíte, že Eiffelova veža je len v Paríži, tak ste na veľkom omyle! Jedna z najznámejších replík, so smrteľne vážnym úmyslom, sa už takmer 10 rokov nachádza v mestskej štvrti Tianducheng na predmestí takmer 10-miliónového mesta Chang-čou, ktoré je hlavným mestom najľudnatejšej čínskej provincie Če-ťiang nachádzajúcej sa na východe krajiny.

Čínska eifelovka má však len 108 metrov, ale okolo nej sa na 31 km2 rozprestiera architektúra v parížskom štýle. Pôvodne bola táto štvrť plánovaná pre 10-tisíc obyvateľov, ale v súčasnosti tam žije len okolo 2-tisíc ľudí, pričom mnohí z nich pracujú v neďalekom francúzskom zábavnom parku.

Originálny Paríž je mesto plné svetiel, tu je zhasnuté… Aj tento architektonický omyl sa nachádza v publikácii Alessandra Biamontiho s názvom Achiflop (2017). Čínsky Paríž však nie je jediným európskym mestom v najľudnatejšej krajine sveta. Môžete sa tu stretnúť s outletmi na spôsob renesančnej Florencie, holandským mestom v šanghajskej štvrti Pudong, ako aj s Thames Town s londýnskymi ulicami a architektúrou, vzdialenou asi 30 km od Šanghaja.

Text: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY,
FOTO: WWW.GISREPORTSONLINE.COM

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2017.