image 95058 25 v1
Galéria(15)

Drevenica z kanadského cédra na okraji vidieckej zástavby

Partneri sekcie:

Architektonické štúdio 3K Architects navrhlo príjemnú drevenicu z cédrového kanadského dreva. Projekt je v týchto dňoch na začiatku svojej realizácie. Stáť bude na českej Vysočine. Projekt považujú za zaujímavý aj samotní architekti. Prečo?

01
02
03
04
05
06
07
08

„Od klientov sme dostali neskutočne zaujímavé zadanie, a to navrhnúť drevenicu z kanadského cédrového dreva na okraji vidieckej zástavby s krásnym výhľadom na okolitú prírodu. Tvar pozemku a fasáda z cédrového dreva čiastočne predurčili umiestnenie drevenice na východnej strane pozemku tak, aby klienti mohli využívať západnú časť záhrady,“ vysvetľuje Ing. arch. Roman Kučírek.

Návrat ku krytému priedomiu

Veľmi zaujímavý i praktický je efekt presahu sedlovej strechy po oboch stranách domu, čím je vytvorený prekrytý priestor medzi interiérom a exteriérom využiteľný ako terasa či na odkladanie, ako priedomie či zápražie. V časti pri spoločenskom priestore prerastá do nekrytej vonkajšej terasy. Rovnako sa pod zastrešením nachádza aj vchod do samotného domu. Na pravej strane bude stáť kryté parkovanie pre dve autá a sklad záhradnej techniky.

Aká bude dispozícia domu?

I keď dom pôsobí ako chata, je určený na celoročné bývanie. Na prízemí sa nachádza hlavná obytná miestnosť rozčlenená na obývaciu, jedálenskú a kuchynskú časť so špajzou, taktiež technická miestnosť. Obývacia (spoločenská) časť domu je dominantou interiéru. Tento priestor bude otvorený až po strechu. Efektne sa tu vyníma veľké okno s výhľadom na nerušenú prírodu. Pôsobivou súčasťou priestoru budú kozubové kachle.


Na druhej strane domu sa nachádza rodičovská spálňa s priľahlou veľkou kúpeľňou a toaleta. Priamo oproti zádveriu budú stáť schody vedúce do druhého nadzemného podlažia. Tu nájdete dve veľké izby. Jedna bude slúžiť ako detská izba, druhá ako pracovňa, prípadne hosťovská izba. I tu je hygienické zázemie a šatňa. Priestor schodiska bude riešený tiež ako otvorený, a tak bude tvoriť aj optické a zvukové prepojenie medzi podlažiami.

Vzdušne a čisto

„Materiálovo bude objekt pôsobiť veľmi vzdušne a čisto, pretože mu dominuje biela a sivá, a to aj na strešnej krytine, okenných a dverových výplniach či omietke garáže, v kontraste s kanadským cédrovým drevom drevenice a smrekovým drevom krovu strešného presahu. Vykurovanie je navrhnuté tepelným čerpadlom vzduch-voda,“ dopĺňa architekt.

Čím je špecifické cédrové drevo?

Návrat k drevostavbám z hľadiska ekológie a úspornosti i použitia prírodných materiálov je dnes viac než dôležitý. Cédrové drevo má však oproti iným bežne používaným druhom výhody navyše. Možno neviete, že rastie 600 až 800 rokov, a tak domy vyrobené z neho majú veľmi dlhú životnosť.

Cédrové drevo je veľmi príjemné vďaka očarujúcej vôni, ktorú vyžaruje, čím vytvára neopakovateľnú atmosféru. Je veľmi pevné a tvrdé, odolné proti praskaniu, vysychaniu i hnilobe. Použité kanadské cédrové drevo je bezúdržbové a má i vysokú vizuálnu a estetickú hodnotu.

Drevenica z kanadského cédra v kocke
Architektonický ateliér: 3K Architects
Lokalita: Vysočina, ČR
Celková plocha pozemku: 822 m2
Zastavaná plocha – rodinný dom: 117,3 m2
Zastavaná plocha – garáž: 61,6 m2
Nekrytá časť terasy: 43 m2
Plocha záhrady: 567,4 m2
Rok projektu: 2017
Rok realizácie: 2017 až 2018

Sabína Zavarská
Vizualizácie a nákresy: 3K Architects