image 92260 25 v1
Galéria(16)

Dom pri rieke – odvážna podoba tradícií

Čoraz viac rodín sníva o pokojnom domove blízko prírody, ktorý by bol pohodlný, ale zároveň prepojený s vonkajším prostredím. Samozrejme, špeciálne v oblastiach, kde tvorí príroda charakter obce či mesta. Sen mladej švajčiarskej rodiny o živote pri rieke môže podľa architektov Dost vyzerať aj takto. Moderný, prekvapivý, a predsa s posolstvom tradícií.

A EFHDZHemishofen 01 Web
A EFHDZHemishofen 02 Web
A EFHDZHemishofen 03 Web
A EFHDZHemishofen 04 Web
A EFHDZHemishofen 05 Web
A EFHDZHemishofen 06 Web
A EFHDZHemishofen 07 Web
A EFHDZHemishofen 08 Web

Charakter bol v mnohom vopred daný

Jedinečná poloha pozemku, na ktorom mali architekti navrhnúť rodinný dom pre mladú rodinu, na brehu rieky Rýn už od začiatku udávala charakter nového domova.

Architekti museli lavírovať medzi hranicami, ktoré im dávali lokálna architektúra, charakter pozemku, predstava budúcich obyvateľov domu a tiež snaha o čo najlepšie spojenie s prírodou i najnižšie energetické výdaje.

Jasná a moderná organizácia

Výsledkom je kompaktný celok s jasnou a modernou organizáciou. Architektom sa podarilo vďaka viacerým trikom šikovne zotrieť hranice medzi interiérom a exteriérom a zabezpečiť silné prepojenie s okolitou prírodou. Navyše, dom je postavený v historickom prostredí – vytvoriť moderný dom vyhovujúci požiadavkám mladej rodiny a adekvátne začlenený do prostredia nebolo teda jednoduché.

Chránené súkromie ako nevyhnutnosť

Dom poskytuje na dvoch podlažiach a 151 m2 päť obytných miestností. Ako už v prípade moderných rodinných domov býva zvykom z praktických dôvodov, prízemie tvorí predovšetkým obytná plocha, ktorá je otvorená smerom k rieke.

Prvé poschodie je riešené ako súkromné, nachádzajú sa tu spálne členov rodiny. Je koncipované ako uzatvorený objem s niekoľkými menšími oknami, ktoré poskytujú dostatok svetla, ale zároveň zabezpečujú aj súkromie obyvateľov domu.

Moderná a silná reinterpretácia tradícií

Fasáda tohto moderného domu, ktorý zároveň nesie prvky lokálnej architektúry, aby nepôsobil ako päsť na oko, je vytvorená z dreva a obsahuje charakteristické prvky okolitých tradičných stavieb.

Dokonca i konštrukcia dreveného rámu v priečelí prízemia, ktorá sa javí ako prekvapivo moderná, zreteľne odkazuje na kontext s okolím. Tento dom je reinterpretáciou tradičnej architektúry do novodobej podoby, i keď dosť silnej, odvážnej a inovatívnej. Ale prečo nie? Elegantný, esteticky čistý interiér je ďalšou kvalitou, ktorú treba oceniť.

Dom vo Švajčiarsku v kocke
Architektonické štúdio: Dost, Dost Innenarchitektur
Lokalita: Hemishofen, Švajčiarsko
Hlavný architekt: Dominic Meister
Rozloha: 151 m2
Rok realizácie: 2014

Sabína Zavarská
Foto: © Andrin Winteler – bürobureau