Dom pre mladú rodinu. Ktorá jeho tvár vám je bližšia?

Maďarskí architekti fungujúci pod veľavravným názvom, ktorému nechýba dávka humoru, „architecture uncomfortable workshop“ postavili nevšedný dom pre mladú rodinu. Je už vopred jasné, že od štúdia s týmto názvom nemôžete čakať stereotypné riešenia. Čím je taký zaujímavý? Má dve tváre, jednoduchú dispozíciu a ponúka všetko potrebné!

Chladné privítanie?

Dom s nízkou sedlovou strechou leží na užšom dlhom pozemku, spredu je prístupová cestička k vchodu domu a za ním sa nachádzajú krásne odrastené stromy. Fasáda z prístupovej strany pôsobí veľmi chladne, je charakteristická odhaleným sivým murivom s drevenými dverami uprostred.

Metaforicky pôsobia dve malé okná, jedno z nich je totiž „slepé“ – oplechované a ozdobené rastlinami, druhé – reálne (toto okno je z pohľadu interiéru umiestnené priamo nad kuchynskou linkou – drezom).

Dom pre mladú rodinu 14

Úplne iný dom

Absolútnym opakom je druhá tvár tohto domu. Tú tvorí šesť veľkých okien siahajúcich po zem, ktoré sú zhora vytvarované drevom uloženým do oblúka. Medzi nimi sú osadené dvojité dvere, ktorými vyjdete na drevenú terasu. Z tejto strany vidíte úplne iný dom ako spredu.

Dom pre mladú rodinu 13

Teplá drevená fasáda ladí s prírodou, ktorá je v jej tesnej blízkosti. Terasa orientovaná do záhrady je umiestnená vo výške nad klesajúcim pozemkom. Výhodou je, že odrastené stromy vytvárajú izoláciu aj od susedného pozemku, kde sa nachádza podstatne väčší dom.

Dom pre mladú rodinu 1
Dom pre mladú rodinu 3
Dom pre mladú rodinu 6
Dom pre mladú rodinu 7
Dom pre mladú rodinu 9
Dom pre mladú rodinu 10
Dom pre mladú rodinu 12
Dom pre mladú rodinu 14

Detaily, ktoré upútajú

Interiér pôsobí veľmi harmonicky a príjemne, kraľuje mu drevo. Vyzývavý kontrast k nemu tvorí sivé murivo v hlavnom obytnom priestore za kuchynskou linkou. Z neho je vytvorený aj samostatný murovaný priestor, v ktorom sa nachádza šatník. Pôsobivé strety sivého muriva s drevom nájdete aj v exteriéri.

Dom pre mladú rodinu 10

Jednoduchá dispozícia

Dispozícia domu je úplne jednoduchá, a pritom plne funkčná, pre mladú rodinku dostačujúca. Centrálny priestor tvorí hlavná denná miestnosť s okrúhlym stolom a kuchynskou linkou. V ľavej časti dispozície je zo strany vstupu umiestnený šatník a v pravej v rovnakom priestore hygienické zázemie.

Smerom k otvorenej fasáde a záhrade sú po bokoch spoločenského priestoru spálňa (napravo od vchodu) a obývačka s gaučom, aktuálne aj s detskou postieľkou (vľavo). Obe tieto miestnosti je možné podľa potreby spojiť s centrálnym priestorom, ale môžu fungovať aj ako samostatné.

Dom pre mladú rodinu 6

Dom pre mladú rodinu v skratke
Architektonický ateliér: architecture uncomfortable workshop
Lokalita: Csömör, Maďarsko
Rok realizácie: 2017
Sabína Zavarská
Foto: András Zoltai