image 98810 25 v7
Galéria(39)

Dom, ktorý zaberá menej ako dve parkovacie miesta

Našťastie sú za nami dávno časy, kedy ľudia túžili po čo najväčších domoch a obytných priestoroch. Omnoho praktickejšie a, samozrejme, aj cenovo výhodnejšie sú menšie domčeky. Čo poviete napríklad na taký Micro House Slim Fit? Malý pozemok, tri podlažia a predsa tu nájdete všetko, čo potrebujete.

02 Slim Fit begane grond situ
02 Slim Fit begane grond situ 2
03 Slim Fit 1 st verd situ
04 Slim Fit 2de verd situ
05 Slim Fit begane grond
06 Slim Fit 1st verd
07 Slim Fit 2de verd
08 Slim Fit doorsnede A

Pohodlne aj na malom priestore

Trend a potreba mikrodomov – domovov, ktoré by ponúkali všetko nevyhnutné na malom priestore, a pritom pohodlne, prinútila architektov pracovať efektívne a tvorivo. Dobrým príkladom minimálnej potreby pozemku na stavbu domu je projekt Micro House Slim Fit z dielne ateliéru ANA ROCHA architecture.

Menej ako dve parkovacie miesta

Je priam neuveriteľné, že pôdorys trojpodlažného domu, ktorý ponúka všetko potrebné, zaberá len 16 m2, čo je menej ako dve parkovacie miesta. Vďaka inteligentnému a flexibilnému dizajnu ho možno prispôsobiť podľa aktuálnych požiadaviek majiteľov. Môže byť umiestený vo voľnom priestranstve, ale tiež sa jednoducho vojde medzi iné objekty – bez toho, aby negatívne ovplyvnil ich dizajn a charakter.

Ideál na zahusťovanie mestských blokov

Architekti ho navrhli ako objekt ideálny na vypĺňanie a zahusťovanie mestských blokov, ktoré sa v súčasnosti dejú nielen u nás neraz chaoticky, bez ohľadu na prostredie. V prvom rade má slúžiť pracujúcim, ktorí žijú single, ale chcú žiť v spoločnosti iných a zároveň pohodlne, plnohodnotne v centrách miest. Samozrejme, dom typu Slim Fit je možné využiť aj ináč – ako bývanie pre študentov, pár či malú rodinku.

Prototyp získal ocenenie

Návrh pre tento zaujímavý dom bol vytvorený v roku 2016 a bol jedným z víťazov súťaže BuildingExpo Tiny Housing v meste Almere v Holandsku. Prvý dom tohto typu bol postavený samostatne a poskytuje neobmedzený výhľad na Homerus Park. Okrem iného je tiež skvelým príkladom toho, ako je možné vďaka umiesteniu okien na všetkých fasádach presvetliť celý interiér a dať neveľkému domu pocit vzdušnosti. Napriek malým rozmerom domu v interiéri nepocítite žiadne obmedzenie.

Ako je riešená dispozícia?

Pri tak malej ploche, akú zaberá tento dom, je logické, že každé poschodie tvorí jednu funkčne odlišnú zónu. Na prízemí sa nachádza časť určená na varenie a stravovanie, na druhom nadzemnom podlaží oddychový priestor a na treťom zóna na spanie.

Všetky tri úrovne spája knižnica integrovaná do schodiska. Veľmi dôležitým momentom v tomto projekte sú posuvné panely. Tie vytvárajú priestor intimity, a pritom nezaberajú žiadne miesto nazvyš. Naopak, po ich otvorení sa vám sprístupní knižnica a schodisko.

Postavený za dva dni

Celý minidom má drevený rám a je dokončený brezovými panelmi a fasádami z tropického dreva Ayous. Schodisko je z borovicového dreva, polica a posuvné panely sú z preglejky. Drevený skelet zabezpečuje realizáciu stavby už do dvoch dní.

MICRO HOUSE SLIM FIT v skratke

architektonické štúdio: ANA ROCHA architecture
lokalita: Almere Poort, Holandsko
celková plocha: 50 m2
rok projektu: 2016
rok realizácie: 2017/2018

 

Sabína Zavarská
Foto: Christiane Wirth