image 100001 25 v1
Galéria(22)

Dom ako súčasť lesa

Nezvyčajný objekt zložený z dvoch domčekov na pilieroch spojených mostíkom stojí v horskom prostredí Japonska. Slúži ako druhý dom pre rodinu žijúcu v meste. Jeden z domčekov pôsobí ako vyhliadková veža a druhý ako známa chalúpka na stračej nôžke. Čo viedlo architektov k takémuto riešeniu?

3
6
7
10
11
plan
project002
project010

Množstvo snehu a vody

Oblasť, v ktorej sa víkendový dom nachádza, má častý problém s množstvom vody z topiaceho sa snehu. Preto architekti zo štúdia Life Style Koubou, ktorí projekt realizovali, navrhli konštrukciu vysokú viac ako dva metre, na ktorej obe časti domu stoja. Tento konštrukčný systém chráni dom pred snehom samotným a aj pred návalmi vody z topiaceho sa snehu. Každý z blokov domu má svoju funkciu a sú spojené otvoreným mostíkom. Vďaka tomuto mostíku si obyvatelia domu môžu vychutnať i drsné počasie v bezpečí a pocítiť ho všetkými zmyslami.

Proces trval celý rok

Architekti nazvali projekt One Year Project, teda „Celoročný projekt“ a je to preto, že trvalo celý rok, kým sa z projektu stala realita. Najskôr bolo potrebné vyrúbať stromy, napíliť drevo, potom bola na mieste výroba a následne montáž – všetko v súlade s prírodou a väčšina prác aj priamo v prírode. Prvý z týchto procesov prebiehal v hlbokej zime, pretože len tak sa dá dosiahnuť maximálna kvalita materiálu. Autori projektu tvrdia, že dĺžka času stráveného pri realizácii tohto projektu priniesla množstvo príbehov vytvorených ľuďmi, zúčastnenými na jednotlivých procesoch.

Stromy si len „požičali“

Na celú stavbu bolo potrebných 120 stromov vo veku 80 až 90 rokov s priemerom kmeňa približne 40 cm. Drevo bolo použité bez akýchkoľvek úprav, aby si zachovalo pôvodný charakter. Architekti zdôrazňujú, že stromy si od prírody „len požičali“ – vyrúbané stromy nahradili výsadbou nových stromčekov pre budúce generácie.

Pevnosť konštrukcie a jej osadenia do zeme zabezpečuje žulové podloženie, oceľové stĺpy spojené s drevenou mrežovanou podlahou domčekov a pevné skaly líšiace sa veľkosťou, tvarom a výškou. Strechy oboch častí sú tvorené štyrmi základnými ramenami s vrcholom uprostred. Oceľové stĺpy siahajú až po strechu, a tak vytvárajú charakteristické prvky nielen v exteriéri, ale aj vo vnútri domčekov.

Jeden na deň, druhý na noc

Spomenuli sme, že každý z domov má inú funkciu. Domček, ktorý pripomína vyhliadkovú vežu, pretože je z každej strany zasklený, slúži ako obytná denná zóna. Nachádza sa tu obývacia spoločenská miestnosť, hygienické zázemie a z opačnej strany kuchynská linka s jedálňou.

Mostíkom prejdete do druhej časti domu, ktorá má len menšie okná. Tá je nočnou, respektíve súkromnou časťou domu. Nachádzajú sa tu dve spálne a priestor na posedenie. Časť so zasklenými stenami je o čosi väčšia a tiež vyššie postavená ako súkromná časť víkendového obydlia. Vchod do celého objektu je po schodisku smerujúcom do menšej časti objektu.

One Year Project v skratke

Architektonické štúdio: Life Style Koubou
Hlavný architekt: Kotaro Anzai
Lokalita: Inawashiro, Japonsko
Zastavaná plocha: 63,09 m2
Celková podlahová plocha: 52,06 m2
Rok realizácie: 2016

 

Sabína Zavarská
Foto: Ryoo, In Keun