Ružinovský bytový komplex NUPPU sa rozrastá

Bytové domy tohto rezidenčného komplexu majú podobnú kompozíciu, ale zároveň je každý originálny. Aj keď každá etapa projektu sa svojím názvom drží kvetinovej tematiky, líšia sa farbou a fínskym názvom kvetu.

Projekt NUPPU vyrastá medzi ulicami Mlynské nivy a Hraničná už od roku 2017 a za ten čas pretvoril schátrané územie bývalého dopravného depa na živú štvrť. Po prvých štyroch sa postupne realizujú ďalšie etapy tohto bytového komplexu, ktoré sú v rôznom štádiu výstavby. 5. etapa s názvom Hyasintti, 6. etapa Orkidea a 7. etapa Hortensia.

V každej z týchto troch etáp pribudne 98 bytových jednotiek. Spolu vznikne v NUPPU vo všetkých plánovaných desiatich etapách celkom 999 bytov. „Hlavnou myšlienkou projektu NUPPU je vytvoriť a priniesť budúcim obyvateľom nielen samotný byt, ale plnohodnotné bývanie s kompletnou vybavenosťou okolia,“ hovorí autor projektu Ing. arch. Marián Pokrivčák.

„Bývanie v zeleni je nosnou filozofiou urbanisticko-architektonického riešenia komplexu a celej tejto lokality, preto hlavným benefitom budúcich obyvateľov bude rozsiahly park s rozlohou takmer 2 hektáre priamo pod oknami.“

Bývanie v zeleni je nosnou filozofiou urbanisticko architektonického riešenia komplexu.
Po prvých štyroch sa postupne realizujú ďalšie etapy tohto bytového komplexu ktoré sú v rôznom štádiu výstavby.
S obyvateľmi každej ďalšej skolaudovanej etapy sa rozrastá komunita mladých rodín aktívnych párov aj jednotlivcov ktorí sa združujú okolo centrálneho parku.
Pôdorys 4 izbového bytu v Hortensii.
Pôdorys 2 izbového bytu v Hortensii.
Pôdorys 1 izbového bytu v Hortensii.

Centrálny park

Nedávno bol spustený predaj bytov 7. etapy, ktorá ponúkne takmer stovku 1- až 4-izbových bytov v 8-podlažnom bytovom dome. Vyznačovať sa bude bledomodrou farbou typickou pre hortenzie, ktorá zvýrazní balkóny a časti priečelia budovy.

Súčasťou každého bytu je balkón, lodžia alebo terasa, ako aj pivničná kója. Dnes už typickým prvkom projektu NUPPU, ktorý doplní aj siedmu fázu projektu, je aj praktická spoločenská miestnosť, klubovňa.

Tá obyvateľom umožní zorganizovať rodinné oslavy či poskytne priestor na zábavu deťom, ktoré budú vyrastať pod spoločnou strechou. S obyvateľmi každej ďalšej skolaudovanej etapy sa rozrastá komunita mladých rodín, aktívnych párov aj jednotlivcov, ktorí sa združujú okolo centrálneho parku.

S obyvateľmi každej ďalšej skolaudovanej etapy sa rozrastá komunita mladých rodín aktívnych párov aj jednotlivcov ktorí sa združujú okolo centrálneho parku.
S obyvateľmi každej ďalšej skolaudovanej etapy sa rozrastá komunita mladých rodín aktívnych párov aj jednotlivcov, ktorí sa združujú okolo centrálneho parku. |

Možnosti ekodopravy

NUPPU Hortensia ponúkne 127 parkovacích miest umiestnených v podzemnom a nadzemnom parkovacom dome. Dobrú dopravnú dostupnosť využijú aj priaznivci alternatívnych spôsobov dopravy. „Už na jar vybudujeme novú autobusovú zastávku, ktorej spustenie aktívne riešime s Dopravným podnikom Bratislava a ktorá prepojí NUPPU s ružinovskou radiálou.

Neprehliadnite: Toužíte po domově s duší? Barokní sýpka láká na originalitu

Pre priaznivcov ekodopravy budú určené aj nabíjacie stanice pre elektromobily či služba carsharing, ktorá je prvou rezidenčnou službou na „zdieľanie“ automobilov v rámci Bratislavy, a obyvatelia prvých etáp NUPPU ju úspešne využívajú od jesene minulého roka,“ vysvetľuje Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia.

BYTOVÝ KOMPLEX NUPPU
Miesto: Mlynské nivy, Bratislava
Investor: YIT Slovakia
Architekti: ATELIER 3M, Ing. arch. Marián Pokrivčák, Ing. arch. Monika Štekláčová
Termín výstavby: Predpokladaný termín kolaudácie:
3. Q/2021 (5. etapa),
1. Q/2022 (6. etapa),
3. Q/2022 (7. etapa)
Počet bytov v jednotlivých etapách: 5., 6. a 7. etapa po 98 bytov, spolu 294 bytov
Úžitková plocha: Byty + obchodné priestory + spoločenská miestnosť domu:
NUPPU 5 – 6 076 m2,
NUPPU 6 – 6 091 m2,
NUPPU 7 – 6 091 m2
Text: Ľudovít Petránsky
Vizualizácia, projektová dokumentácia: ATELIER 3M, YIT Slovakia

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2020.