image 95245 25 v1
Galéria(54)

Aj takto môže vyzerať dánsky názor na luxus: Menej je niekedy viac

Partneri sekcie:

Viete si predstaviť praktické, dokonca rekreačné využitie bývalého prístavného žeriava, ktorým sa prekladalo uhlie? V Kodani, hlavnom meste Dánska, vyrástol zaujímavý projekt. Architekti z ateliéru Arcgency premenili starý žeriav na príjemný zážitkový priestor a zároveň luxusný apartmán.

R Hjortshoj   Kranen 1
R Hjortshoj   Kranen 2
R Hjortshoj   Kranen 3
R Hjortshoj   Kranen 3 2
R Hjortshoj   Kranen 5
R Hjortshoj   Kranen 6
R Hjortshoj   Kranen 7
R Hjortshoj   Kranen 8

Hrá na všetky zmysly

The KRANE je zážitkom, ktorý ovplyvňuje všetky zmysly. V interiéri nájdete exkluzívny dánsky dizajn v čiernej farbe. Tá bola zvolená z úcty k minulosti žeriava – slúžil ako uhoľný žeriav. Vonku je len more, obloha, prístav a nádherný panoramatický výhľad. Táto nezvyčajná a veľmi silná premena je určená pre dve osoby, ktoré tu nájdu pokojný a inšpiratívny priestor na relax.

Apartmán je najvyššie, nechýbajú vlastné kúpele

Samotní architekti nazývajú The KRANE „estetickou oázou uprostred priemyselnej krajiny na okraji Nordhavnu, jedného z posledných prístavov v Kodani“. Stačí vstúpiť do žeriava a ocitnete sa v luxuse, ktorý je zakódovaný hlboko v dánskej DNA.

V bývalom prístavnom žeriave nájdete na prízemí recepciu, na prvom poschodí spoločenskú miestnosť GLASS BOX, na druhom poschodí kúpele a vyhliadkové terasy a najvyššie sa nachádza samotný apartmán KRANE ROOM so salónikom a terasou.

Menej je niekedy viac

„The KRANE vystihuje dánsky názor na luxus, ktorý sa dá jednoducho opísať slovami menej je viac,“ tvrdí architekt Mads Møller, ktorý stojí za projektom nezvyčajnej premeny. Majiteľom atypického industriálneho obydlia je vizionár Klaus Kastbjerg. Hlavnými materiálmi interiéru sú koža, drevo, kameň a oceľ. Ak milujete luxus, minimalizmus v čiernom podaní, prídete si na svoje.

Spájanie vnemov a pocitov

Čierny interiér vytvára pôsobivú scénu – ako by bol rámom obrazov – krásnych výhľadov, ktoré majú návštevníci žeriava z okien.

Autori tvrdia, že The KRANE stvárňuje eleganciu so splnením len základných potrieb: „Je to všetko súčasť vízie, zameranej na spájanie vnemov a pocitov – zrakových, zvukových, vnímania atmosféry…“ vysvetľuje Mads Møller. Prirodzené svetlo priamo ovplyvňuje, ako sa v žeriave cítite. Čisté hladké materiály svetlo odrážajú.

Čierna nie je len čierna

Pre architekta čierna nie je len čierna: „Existujú stovky rôznych odtieňov čiernej farby. V závislosti od denného času môžete vidieť mnoho jemných odtieňov čiernej.“

Čierny interiér v kombinácii s krehkými bielymi posteľami pôsobí čisto a upokojujúco. Môžete relaxovať a vychutnávať si ticho a výhľad ako umelecké dielo. Pozitívom ubytovania sa v tomto apartmáne je tiež, že zážitky, ktoré ponúka, si môžete vychutnať len kúsok od ruchu veľkomesta.

The Krane v kocke

Architektonické štúdio: Arcgency
Architekt: Mads Møller
Plocha: 166 m2 + 120 m2 terasa
Hlavná miestnosť: 40 m2
Salónik: 7 m2
Kúpele: 34 m2
Zasadacia alebo spoločenská miestnosť: 40 m2
Kuchyňa a sklad: 45 m2
Rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Rasmus Hjortshøj