Tuhé palivá sú dlhodobo škodlivé, najnovšie už aj drahé

Zemný plyn je najdostupnejším ekologickým zdrojom vykurovania vďaka nízkej cene kotla, šetrnosti k ovzdušiu a iba polovičným emisiám CO2 v porovnaní s uhlím a drevom. Napriek tomu viacero domácností minulý rok pre obavy z nedostatku dodávok a vysokých cien energií vymenili nízkoemisný zemný plyn za vykurovanie tuhými palivami.

Pri porovnaní nákladov na vykurovanie však drevo a uhlie neprináša očakávanú finančnú úsporu. Kým napríklad koncová cena zemného plynu je podľa prepočtov Hospodárskych novín pre rok 2023 zhruba na úrovni 58 €/MWh, cena kusového dreva (buk) až 66 €/MWh, drevných peliet a uhoľných brikiet zhodne až 80 €/MWh. Je preto nelogické meniť čistejší zdroj vykurovania za špinavší, škodlivejší a v súčasnosti už aj drahší.

Je nelogické meniť čistejší zdroj vykurovania za špinavší, škodlivejší a drahší.
Je nelogické meniť čistejší zdroj vykurovania za špinavší, škodlivejší a drahší. | Zdroj: SPP – distribúcia

Zlepšiť kvalitu nášho ovzdušia a znížiť tým výskyt respiračných ochorení je možné zodpovedným výberom vykurovacieho systému. Možnosti tranzitu plynu na Slovensko sú dnes oveľa širšie, čo má pozitívny vplyv na spoľahlivosť dodávok a jeho cenu. Tým, čo si chcú náklady na vykurovanie znížiť okamžite o 17 – 22 % a sú pripojení k plynu, stačí vymeniť starý plynový kotol za moderný – kondenzačný.

Zdroj: SPP – distribúcia

Zdroj: SPP – distribúcia , a.s.