image 72559 25 v1
Galéria(6)

Fasáda školy vyrába elektrinu zo slnečných lúčov

Partneri sekcie:

V kampuse Hamina Technickej univerzity Etelä-Kymenlaakso študuje asi 500 študentov. Najnovšia budova kampusu je známa ako krídlo A. Bola postavená v roku 2014 na mieste pôvodnej budovy, ktorá bola zbúraná, pretože nebola pre daný účel vhodná. Novú trojposchodovú budovu navrhol architekt Ulla Hovi a nachádzajú sa tu priestory pre skupinovú prácu a školské zhromaždenia. Horná časť sklenenej fasády na južnej strane bola opláštená fotovoltaickými kazetami Liberta Solar, ktoré premieňajú slnečné lúče na elektrinu.

DSC02153   nahled
04Y0164   Copy
04Y0161
04Y0156
04Y0194   Copy

Technická univerzita Etelä-Kymenlaakso v praxi uskutočňuje to, čo hlása

„Toto je budúcnosť, do ktorej chceme investovať. Chceme naznačiť cestu a využiť obnoviteľné prírodné zdroje. Liberta Solar je hotový modul, ktorý akoby bol zhotovený na mieru pre túto budovu,“ hovorí Ilpo Kerttula, riaditeľ správy nehnuteľností na Joint Authority of Education regiónu Kotka-Hamina. Samotný nápad, aby bola fasáda schopná využívať energiu, vzišiel od projekčnej skupiny, ktorej podmienkou bolo využiť obnoviteľné zdroje energie pri výstavbe novej budovy.

Ideálne pre moderný designový sloh

Architekt Ulla Hovi si myslí, že kazety Liberta Solar sú ideálne pre takmer všetky stavebné projekty, vrátane drevostavieb a rekonštrukcií starých budov. „Sú ideálne pre moderný designový sloh. Použitie kaziet závisí od architektonického modelovania budovy, polohy opláštenia a správnej orientácie budovy z hľadiska svetla. Použitie kaziet Liberta Solar vo fasáde uľahčuje doplnenie panelov Liberta glass v tých častiach fasády budovy, ktoré zostávajú v tieni,” Ulla Hovi. Ilpo Kerttula a Ulla Hovi sa zhodujú, že kazety Liberta Solar sú ideálne nie len pre verejné budovy, ale aj pre komerčné prevádzky, kde je možné využiť solárnu energiu k osvetľovaniu, riadeniu mikroklímy či ohrevu vody budovy.

„Ich použitie je znakom ekologických hodnôt. Doba návratnosti je vždy relatívna, veď pri kúpe drahého auta o tom tiež nepremýšľate. Je to však výhodná investícia,” dodává Kerttula. Solárne panely na streche sú obvykle tým prvým, čo vás napadne, keď premýšľate o slnečnej energii. Opláštenie novej budovy kampusu Hamina je však uceleným stavebným riešením. Nie je možné povedať, kde na fasáde končí sklo a začínajú kazety Liberta Solar.

Postavené podľa slnka. Južná strana fasády budovy má sklon a je navrhnutá tak, aby vyrábala čo najviac elektriny aj na jar a na jeseň. Integrácia kaziet Liberta Solar do budovy vyžaduje, v porovnaní s inštalovaním bežných sklenených alebo kovových panelov, podrobnejšie plánovanie v štádiu návrhu. Včleniť kazety do nakloneného povrchu bola najnáročnejšia časť projektu, čo nemohol Ulla Hovi vopred predvídať.

„Celkovo sme boli veľmi úspešní. Po tomto „skúšobnom chode” bude oveľa jednoduchšie zaradiť kazety Liberta Solar do projektov pri navrhovaní budov,” sľubuje Ulla Hovi a dodáva: „Tento projekt poukázal na dôležitosť dobrého plánovania v predstihu. Skúsený stavebný majster a dobrý tímový duch na stavbe boli dôležitými prvkami k úspešnému dosiahnutiu cieľa, ktorý sme si stanovili.”

Pôsobivý prvok s pridanou hodnotou

V zamračenom dni na začiatku októbra vyrobila fasáda s Liberta solar okolo 7 kWh elektriny. Ak sa usilujeme o budovy s nízkou alebo nulovou spotrebou energie, musíme využiť všetky zdroje obnoviteľnej energie. „Fasáda Liberta solar vyrobila prekvapivé množstvo elektriny aj počas zamračených dní. Elektrina sa privádza do vlastnej rozvodnej siete školy. V žiadnej fáze nedochádza k strate energie, pretože klimatizácia a osvetlenie vyžadujú elektrinu neustále, aj v lete,” hovorí Ilpo Kerttula. Vlastník budovy, Joint Authority of Education, je rovnako potešený touto stavbou. Budova nie je len pôsobivá, ale investície do využitia obnoviteľných zdrojov energie tiež zvyšujú jej hodnotu.

„Toto je budúcnosť, obzvlášť, ak tu chceme niečo zanechať pre naše deti,” sumarizuje Kerttula.

„Okrem solárnej energie využívame aj zdroje tepla obsiahnuté v zemi (geotermálne). Elektrotechnika a stavebné technológie sú obory, ktoré tu vyučujeme. Je teda len prirodzené využívať technológiu obnoviteľných zdrojov i k výučbe,” hovorí riaditeľ správy nehnuteľností, Ilpo Kerttula.

Dodávka Ruukki v číslach:
Fasádne kazety Liberta Solar: 64 panelov, 1190 mm x 630 mm

Bližšie informácie: Ing. Radovan Tary, radovan.tary@ruukki.com , +421 905 415 143

ZDROJ: PR článok Ruukki Slovakia, s.r.o.