Čo ste o vykurovaní plynom nevedeli

Možno, že práve vy v súčasnej chvíli riešite, aký zdroj energie zvoliť vo vašom dome pre vykurovanie a ohrev teplej vody. Pokiaľ padne voľba na teplovodné vykurovanie – tak už preto, že sa jedná o rekonštrukciu a zbavujete sa kotla na tuhé palivá alebo o novostavbu a javí sa vám to ako najlepší systém – budete vyberať medzi rôznymi kotlami.

Najlacnejší z hľadiska obstarávacích nákladov je celkom určite elektrický kotol, na pomyselnom druhom konci škály sa potom nachádza tepelné čerpadlo. Kým prvý zmienený má naopak najvyššie prevádzkové náklady, tepelné čerpadlo najnižšie. Zhruba niekde medzi nimi nájdete plyn. Ako je na tom z hľadiska ekonomiky, ekológie a ostatných vlastností?

Vykurovanie a ohrev teplej vody pomocou plynu je veľmi zaujímavé z hľadiska obstarávacích nákladov. Potrebujete kotol – kondenzačný plynový a funkčný komín. Ak je v blízkosti pozemku vybudovaná prípojka zemného plynu, je v podstate hotové.

Pokiaľ nie, a takých miest je ešte viac ako dosť, máte možnosť siahnuť po propáne, ktorý má tú výhodu, že sa ľahko distribuuje v kvapalnom stave auto cisternou. Na pozemku je iba nutné inštalovať nádrž, v ktorej sa dostatočné množstvo plynu uskladní.

Zdroj: Tomegas

Obstarávacia cena sa môže vyšplhať zhruba na 1 900 eur. „Všeobecne odporúčame nádrže nekupovať, ale prenajať si ich od dodávateľa. Ročná cena prenájmu bežnej nádrže pre vykurovanie rodinného domu je veľmi zaujímavá a je v nej zahrnutý aj potrebný servis,“ vysvetľuje Pavel Tomeček mladší zo spoločnosti TOMEGAS.

Cena kilogramu kvapalného plynu sa pohybuje v závislosti na ťažbe ropy a je vždy výhodnejšie sa plynom predzásobiť v lete. Veľkosť nádrže sa potom vyberá podľa veľkosti rodinného domu tak, aby zásoba plynu vystačila na celoročnú prevádzku. Z estetického hľadiska je možné takisto nádrž zapustiť do zeme.

V čom plyn vyniká oproti elektrine?

Ak budeme porovnávať vykurovanie elektrinou a plynom, plyn bude vždy výhodnejší. Cena plynu je v súčasnej dobe stabilnejšia, odvíja sa od cien ropy a od dopytu, zatiaľ čo elektrina medziročne veľmi rastie. Zemný plyn potom v porovnaní s propánom vychádza finančne o troška lepšie.

Nezanedbateľnou výhodou propánu je ale jeho nezávislosť na rozvodnej sieti. Byť svojim pánom môže byť zo strategického hľadiska v budúcnosti ešte výhodnejšie. Často si ho vyberajú stavbári, ktorí v blízkom horizonte očakávajú vybudovanie prípojky zemného plynu. Kondenzačný kotol je univerzálny, pri prechode z propánu na zemný plyn je treba iba vymeniť dýzu.

Výhodou, ktorú nemožno nezmieniť, je pri výberu plynu nezávislosť na elektrickej sieti. Ak si obstaráte malý záložný zdroj, môže celá vykurovacia sústava fungovať nejaký čas aj pri prerušení dodávky elektriny.

Zdroj: Tomegas

Vysoká výhrevnosť, ekologický a aj nehlučná prevádzka

Už zmienená obstarávacia cena za elektrický kotol je nižšia ako pri nákupe plynového kotla a prípadne aj komína. Karty sa ale otočia pri nákupe tepelného čerpadla, ktoré síce ku svojej funkcii takisto používa elektrinu, pomáha si ale teplom z okolitého vzduchu (ak hovoríme o najčastejšej variante tepelného čerpadla vzduch-voda). Prevádzkové náklady tepelného čerpadla sú nižšie ako keď vykurujete plynom, a to pomerne významne.

Obstarávacia cena tepelného čerpadla je ale oproti kondenzačnému kotlu aj s komínom až dvojnásobná. Výška okamžitej vstupnej investície tak môže byť napríklad pri stavbe nového domu rozhodujúcim faktorom. „Čo sa zase až tak často neuvádza, je v prípade vykurovania plynom absencia akýchkoľvek hlukových emisií, s ktorými býva problém práve u tepelných čerpadiel vzduch-voda, kde je na pozemku umiestnený ventilátor,“ dopĺňa Pavel Tomeček mladší.

Propán má vysokú výhrevnosť – dokonca väčšiu, ako zemný plyn – a jeho spaľovanie, pri ktorom nevzniká prach alebo popol, patrí k najekologickejším spôsobom, ktorý nezhoršuje kvalitu vzduchu v blízkom okolí.  Preto je propán vhodný aj do chránených krajinných oblastí. Vďaka ekologickosti plynového vykurovania je možné pri obstarávaní kondenzačného kotla využiť aj kotlíkové dotácie, čo je ďalší veľmi zaujímavý argument.

Viac na www.tomegas.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti TOMEGAS SK, s.r.o.