Bratislava

V Bratislave dramaticky klesla ponuka nových bytov

Nové bývanie je opäť výrazne drahšie, ceny znovu preskočili pokrízové maximum.

V Bratislave oproti minulému kvartálu klesla ponuka nových bytov o 80 percent. Vyplýva to z tlačovej správy realitnej spoločnosti Lexxus. „Na rezidenčnom trhu bolo počas tretieho kvartálu v porovnaní s predchádzajúcim obdobím až o osem projektov menej, presnejšie 68 developerských projektov. Na trh pribudli tri novinky, pričom len v jenom prípade išlo o nový projekt. Trh sa rozšíril o 206 bytov, ale v celkových číslach išlo o medzikvartálny pokles ponuky o 80 percent,“ uvádza spoločnosť.

„Nedostatočná ponuka v rámci noviniek zapríčinila, že dopyt musel byť uspokojený z existujúcej ponuky. Celková ponuka bytov v rámci novostavieb sa tak približuje k historicky najnižším číslam,“ upresňuje risk manažér a odhadca cien nehnuteľností Lexxus Peter Ondrovič.

Počas sledovaného obdobia bolo k dispozícii 1 694 bytových jednotiek. Medzikvartálne ich počet klesol o 17 percent. Približne rovnakú hodnotu – 17,8 percenta má aj medziročný pokles nových voľných bytov v ponuke.

Viac dovoleniek, menej bývania

Dopyt po novom bývaní sa výrazne spomalil. V súvislosti s uvoľnenými opatreniami počas letného obdobia sa otvorili možnosti voľnejšieho pohybu a cestovania, a tak sa aj naplnilo očakávané zníženie záujmu o nové bývanie. Podobne, ako na sekundárnom trhu, tak ak aj v rámci projektov sa v Bratislave predalo výrazne menej bytov.

„Za výraznejším poklesom dopytu stoja menej atraktívne nehnuteľnosti v ponuke, ale aj približovanie sa jednotkových a predajných cien v periférnych oblastiach hlavného mesta k maximálne akceptovateľnej cenovej hranici,“ upresňuje Ondrovič. V mesiacoch júl až september bolo zazmluvnených 563 bytov, čo je približne o 44 percent menej ako počas druhého kvartálu. „Ak by sme počet predaných bytov porovnávali s rovnakým obdobím minulého roka, v tomto prípade sa situácia takmer nezmenila,“ dodáva spoločnosť.

Nové bývanie je opäť výrazne drahšie. „Ceny znovu preskočili pokrízové maximum. Medzikvartálne sa priemerná cena nových bytov zvýšila o 151 eur, resp. o približne päť percent a dosiahla hodnotu 3 181 eur za meter štvorcový bez DPH,“ konštatuje realitná spoločnosť s tým, že pred rokom si klienti kupovali byty, ktoré boli lacnejšie o viac ako 16 percent a dynamika medziročného rastu cien sa zrýchlila. „Takmer 40 percent developerských projektov zvyšovalo počas tretieho kvartálu cenníkové ceny,“ dodáva.

Priemerná cena predaných bytov naopak poklesla o 64 eur, resp. 2,4 percenta a dosiahla úroveň 2 652 eur za meter štvorcový bez DPH. „Nakoľko na trhu neprišlo k žiadnemu zlacňovaniu bytov, za poklesom priemernej jednotkovej ceny predaných bytov je možné vidieť preferencie kupujúcich, ktoré boli v rámci tretieho kvartálu primárne orientované na kúpu jednotiek s nižšou cenou v prepočte na meter štvorcový, než tomu bolo v predchádzajúcom období,“ upresňuje Ondrovič.

Ponuka klesala aj v segmente sekundárnych nehnuteľností. Medzikvartálne sa počet dostupných bytov znížil o 8,8 percenta. „Ceny rástli aj v prípade starších nehnuteľností, a to o viac ako osem percent, resp. o 268 eur. Za meter štvorcový si vlastníci bytov pýtajú v priemere 3 577 eur s DPH,“ konštatuje realitná spoločnosť a dodáva, že zdraželi takmer všetky kategórie, okrem trojizbových bytov. Na trhu je aj menej bytov ponúkaných na prenájom. „Objem bytov na trhu nájmov sa znížil až o takmer 19 percent,“ uzatvára Lexxus.

SIT