Bratislava

Bratislave chýbajú byty. Ceny stúpali aj v okrajových lokalitách

Priemerná jednotková cena novostavieb v Bratislave vzrástla na 3 700 eur za meter štvorcový vrátane DPH. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti Bencont Investments.

„Rast cien novostavieb ponúkaných na bratislavskom realitnom trhu pokračoval aj v prvom štvrťroku 2021. Medzikvartálne tempo rastu cien bolo najrýchlejšie za posledný rok,“ uvádzajú analytici spoločnosti Bencont Investments a dodávajú, že priemerná jednotková cena novostavieb v Bratislave medziročne vzrástla o 6,6 percenta, zatiaľ čo ponuka bytov klesla k minimálnym úrovniam.

Ku koncu prvého štvrťroku 2021 tvorilo ponuku novostavieb ponúkaných developermi v Bratislave 2 209 bytov v rámci 94 projektov naprieč všetkými piatimi okresmi hlavného mesta.

„V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom tak prišlo k ďalšiemu prepadu ponuky o viac než 300 bytov,“ uvádzajú analytici. Ako konštatujú, významný je medzikvartálny nárast cien, keď ceny bytov oproti koncu roku 2020 vzrástli až o 3,1 percenta, čo je najvyššie tempo rastu od začiatku roku 2020, teda spred obdobia pandémie.

„Zvýšenie tempa rastu cien bytov ďalej nasvedčuje problematickej situácii s obmedzenou ponukou nových projektov, ktorá je spôsobená zdĺhavým povoľovacím procesom,“ doplnila spoločnosť.

Najvyšší rast cien bol v okresoch Bratislava IV a Bratislava V. Dôvodom je nová ponuka bytov so zvýšenými cenami v projektoch Slnečnice a Bory Bývanie, ako aj zvyšovanie cien bytov, ktoré sa v ponuke nachádzajú už z predošlých štvrťrokov.

Obľúbené dvojzbáky

„Ceny však nezvyšovali len tieto dva projekty, k rastu prichádzalo naprieč celou Bratislavou v množstve iných projektov,“ vysvetlila spoločnosť s tým, že priemerná obytná plocha ponúkaných bytov ostala nezmenená na úrovni 67,44 metrov štvorcových a absolútna cena bytov vzrástla na 236-tisíc eur vrátane DPH. „Cena priemerného dvojizbového bytu v novostavbe v Bratislave sa tak dostala na úroveň 187-tisíc eur,“ doplnili analytici.

Najpredávanejším artiklom zostali dvojizbové byty s podielom na predaji 43 percent. „Treba však poznamenať, že prišlo k zvýšeniu podielu predaja trojizbových bytov z 24 na 28 percent a nadpriemerne silný predaj si zachovali aj štvorizbové byty,“ vysvetlila spoločnosť s tým, že výhoda väčších bytov je v podstatne nižšej jednotkovej cene v porovnaní s malými bytmi. „

Problém s nedostatočným množstvom nových bytov treba odstrániť čo najskôr, pričom jediným efektívnym a dlhodobo udržateľným riešením je zmena územného plánu a výrazné zjednodušenie a skrátenie povoľovacieho procesu pre získanie stavebných povolení,“ konštatuje hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik a dodáva, že situácia zatiaľ ostáva nezmenená a problém na trhu pretrváva. „Tempo rastu bytov na rok 2021 tak naďalej predikujeme na úrovni 5-10 percent,“ uzavrel.

SITA