graf, prepad

Analytik: Výstavba má svoj vrchol za sebou, ochladzuje sa

Partneri sekcie:

Oproti júlu 2019 bola stavebná produkcia nižšia o 13,3 %, jej celkový objem dosiahol vyše 458 miliónov eur.

Stavebná produkcia v júli tohto roka síce zmiernila svoj medziročný pokles, naďalej bol však veľmi výrazný. Oproti júlu 2019 bola produkcia nižšia o 13,3 %, jej celkový objem dosiahol vyše 458 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa oproti júnu 2020 znížila o 0,7 %.

Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, zmiernil sa pokles produkcie realizovanej stavebnými firmami v tuzemsku, v porovnaní s júlom 2019 produkcia klesla o 12,9 %. V júni bol pritom pokles na úrovni 18,6 %. Celkovo dosiahla objem 430,5 mil. eur. „Stlmil sa pokles prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, po júnovom prepade o 21,2 % bol v júli medziročne nižší o 12,7 %,“ uviedol ďalej úrad.

V zahraničí produkcia rastie

Objem prác na opravách a údržbe klesol medziročne o 16,7 %. Z hľadiska výrobného zamerania sa oslabil pokles prác na výstavbe budov, v júli sa ich objem medziročne znížil o 9,1%. V júni bol pritom pokles až na úrovni 23,4%. Na inžinierskych stavbách sa, naopak, zvýšil z deväťpercentného poklesu v júni na 19,8 % v júli. Po viac ako ročnom raste sa podľa údajov ŠÚ SR znížila aj produkcia realizovaná stavebnými firmami v zahraničí, a to o 19,6 %. Z celkového objemu produkcie tvorila 6 %.

Za sedem mesiacov roku aktuálneho roka sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 stavebná produkcia znížila o 8,4 % na 2,758 mld. eur. Objem produkcie realizovanej v tuzemsku dosiahol 2,561 mld. eur, čo je o 9,6 % menej ako v rovnakom období minulého roku. Znížil sa objem stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 9,9 % na 1,811 mld. eur a na opravách a údržbe o 10,5 % na 658,4 mil. eur. Rast si udržala produkcia v zahraničí, medziročne bola vyššia o 9,5%.

Len bázický efekt

Ako priblížil analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák, dynamika medziročného poklesu stavebnej produkcie sa síce podľa údajov Štatistického úradu SR zmiernila z – 17,5 % na – 13,3 %, avšak výlučne v dôsledku priaznivejšieho bázického efektu.

„V porovnaní s júnom sa produkcia stavebníctva ďalej znižovala (o 0,7% – sezónne očistené), hoci už pomalšie ako v predchádzajúcich mesiacoch. V júli klesal najmä menší z dvoch hlavných segmentov stavebníctva – výstavba infraštruktúry,“ doplnil analytik.

Naopak, väčší zo segmentov, výstavba budov, ukázal očakávanú korekciu prudkého júnového prepadu. Medziročný pokles produkcie sa tu zmiernil z – 23,4 % na – 9,1 %. Naďalej však podľa Koršňáka platí, že výstavba budov má svoj cyklický vrchol už za sebou.

„Aktuálny pokles tak pravdepodobne nie je ani tak dôsledkom pandémie, ako skôr výsledkom pozvoľného schladzovania rezidenčného trhu i investičnej výstavby. Svoju rolu však môžu hrať aj praktickejšie dôvody súvisiace so stavebným zákonom a pozitívnymi očakávaniami časti developerov ohľadom budúcich zmien v jeho znení,“ myslí si analytik. Stavebníctvo by pritom podľa neho malo ostať v červených číslach aj v nasledujúcich mesiacoch.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra