IMG2913 1
Galéria(19)

V dvojdome vytvorili tri moderné byty – schody k domu „prilepili“ zvonku

Partneri sekcie:

Rekonštruovať dvojdom je podstatne náročnejšie, ako riešiť premenu samostatne stojaceho domu. Špeciálne, ak máte z bývalého dvojdomu vytvoriť tri samostatné moderné byty. V prípade rodinného domu v Prahe vyhral variant, ktorý počítal s ponechaním pôvodných proporcií domu. Aby architekti získali dostatok priestoru na vytvorenie troch moderných bytových jednotiek, presunuli schodisko von.

Skryté schodisko

K svetlému domu, ktorý má na ulici množstvo tvarovo podobných „bratov“, po rekonštrukcii prilieha masívna tmavá hmota. Nadväzuje na pôvodný pôdorys domu. Je v nej ukryté schodisko so vstupmi do jednotlivých bytov.

IMG2986 1

Pozitívom tohto riešenia je chránenie vstupov do bytov pred nepriazňou počasia, najvyššie poschodie tiež získalo veľkolepú terasu umiestnenú navrchu pristavenej hmoty. Keďže celá sivočierna konštrukcia je „prilepená“ k domu zo strany súkromnej záhrady, z ulice zostáva pôvodný vzhľad domu zachovaný a ničím nerušený.

IMG2986 1
IMG2923 1
IMG2932 1
IMG2953
IMG2941
IMG2970 1
IMG2974
IMG2981 1b

Hra s hmotami

Premenu domu riešili architekti zo štúdia Mio architects, s.r.o. „V návrhu sme vychádzali z pôvodného objektu, ale hrali sme sa s hmotami. Naším finálnym rozhodnutím bolo rozšíriť pôvodnú hmotu domu o prvok, v ktorom je ukryté schodisko a vstup do jednotlivých bytov. Na prízemí je vytvorený krytý vstup do technického zázemia. Nachádza sa tu aj ateliér a miestnosť na odkladanie bicyklov,“ vysvetľuje postup uvažovania autorov štúdie architektka Jana Šimánková.

pred a po

Biela a antracitová

Samozrejme, aj fasáda sa dočkala modernizácie. Charakterizuje ju jednoduchý kontrast bielej omietky a antracitových okenných rámov. V rovnakej farbe je riešená nová strecha, zábradlie balkóna, oplotenie a ďalšie detaily.

IMG3002 1

Hmota schodiska je opláštená lakovaným ťahokovom. Tento materiál tvorcovia návrhu zvoli pre jeho schopnosti dostatočne kryť a zároveň pôsobiť vzdušne a odľahčene. Netvorí úplnú bariéru, pretože je v podstate priehľadný. Z diaľky však splýva do celistvej vrstvy.

IMG2970 1

Aké dispozície majú byty?

Poschodie na úrovni ulice zahŕňa dve bytové jednotky 2+kk. Obe majú vlastnú predzáhradku. V podkroví sa nachádza priestranný a vzdušný byt typu 3+kk s dvoma kúpeľňami. K tomuto bytu prilieha veľká terasa nachádzajúca sa na antracitovej prístavbe schodiska.

IMG2932 1

Interiér všetkých troch bytov je riešený v jednoduchom čistom štýle s industriálnym nádychom. Kontrast bielej a antracitovej farby zjemňuje všadeprítomné drevo. Atmosféru dotvárajú obnažené tehly.

IMG2953

Rekonštrukcia RD v Prahe v skratke
architektonické štúdio: Mio architects, s.r.o.
autori návrhu: Jana Šimánková, Vít Černý, Radka Bartošová
lokalita: Praha, ČR
rok realizácie: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Vít Černý