Partneri sekcie:

Keď je urbanizmus sexi

image 96870 25 v1

Nie, toto nie je gendrovo jednostranné blahorečenie nejakej peknej architektky či urbanistky. „Sexi“ môže byť aj obyčajné mestské plánovanie – ako inak si vysvetliť neskutočných 5000 návštevníkov za prvý mesiac od otvorenia pražského Centra architektúry a mestského plánovania (CAMP)?

CAMP je priestor (veľmi dobre zvládnutý architektom Benediktom Markelom a jeho spolupracovníkmi) v širšom centre Prahy – v pražskom Novom Meste, na dohľad od areálu kláštora Emauzy, v budove navrhnutej nestorom československej moderny Karlom Pragerom. Svoj základný informačný tábor tu rozbil IPR (Inštitút plánovania a rozvoja) – čoraz funkčnejší orgán pražského magistrátu, ktorého úlohou je koordinovať mestský rozvoj, pomáhať stanovovať pravidlá a celkovo riešiť otázky architektúry, urbanizmu, tvorby a správy mesta. Inštitút sám osebe akoby po búrlivých rokoch odvážnych začiatkov za svojho predchádzajúceho vedenia našiel svoju tvár a práve CAMP je jeho výkladnou skriňou. IPR veľmi dobre zvláda prezentáciu na sociálnych sieťach a CAMP je ich živou alternatívou. Mal by plniť funkciu informačného centra, ale i diskusnej platformy nad podobou mesta, knižnice, galérie i kina. Otvorený je širokej verejnosti, ale i aktivitám developerov a ďalších odborníkov – práve ako miesto ich stretávania a výmeny názorov. 15 akcií za mesiac od otvorenia a odhadovaných 5000 návštevníkov (ktorá galéria architektúry sa môže popýšiť podobnými číslami?) je dôkazom, že urbanizmus je v kurze. V Prahe navyše za peniaze a podpory magistrátu, ktorý sa inak v „pražskej kaviarni“ (tentoraz bez pejoratívneho významu tohto populárneho označenia určitej skupiny protihradne orientovaných intelektuálov) neteší veľkej úcte.

Áno, IPR-u sa právom vyčíta, že rieši mestský mobiliár, zatiaľ čo by mal riešiť mobilitu, to však nemení nič na skutočnosti, že CAMP je vydarený projekt.
A už vôbec nehovoríme o tom, že sa práve tento „camp“ objaví na prvom mieste vo vyhľadávači, keď zadáte spojenie CAMP Praha

Zdroj: Matej Šišolák

KategórieUrbanizmus