Rekonštrukcia interiéru v starom dome
Galéria(17)

Rekonštrukcia interiéru v starom dome

Partneri sekcie:

Neveľké štúdio v starom dome vo Vroclave akútne potrebovalo premenu. Umiestniť na 30 m2 všetko potrebné a vytvoriť kvalitný jedinečný obytný priestor, to nebola jednoduchá úloha. Výsledok však stojí za to. Má špeciálnu charizmu, pripomína svoju minulosť, pritom je moderný, poskytuje pohodlie a všetko potrebné na bývanie. Nezaostáva ani estetika.

Ukázali „pravdu“

Poľskí architekti Filip Symonowicz a Amelia Laskowska sa zameriavajú na tvorbu funkčných interiérov, ktoré sú v súlade so životným štýlom užívateľov.

Rekonštrukcia interiéru v starom dome foto - m

Jedným z charakteristických prvkov ich práce je vytvorenie jedinečných priestorov s dôrazom na ukázanie „pravdy“ o danom mieste. V praxi to znamená odhaľovanie pôvodného stavebného materiálu, zotieranie nánosov generácií a zvýraznenie prvkov minulosti.

Rekonštrukcia interiéru v starom dome foto - g

Funkčné zóny

Priznávajú, že radi navrhujú priestory v starých bytoch pre ich jedinečnú atmosféru. Dôležitú rolu hrajú vysoké stropy a murované steny. Keďže priestor štúdia je obmedzený, úlohou architektov bolo rozdeliť ho na niekoľko funkčne odlišných zón. Majiteľ požadoval, aby štúdio zahŕňalo kuchyňu, spálňu, obývačku a pracovňu. Nesmel chýbať ani šatník.

Rekonštrukcia interiéru v starom dome foto - c

Svetlé farby opticky zväčšujú priestor

Maličkú kuchyňu presvetlili použitím bielych obkladačiek a linky bielej farby, podobne je riešená aj kúpeľňa. Ostatné funkcie sú zahrnuté v jednej miestnosti. V časti bližšie k chodbe je jedálenský stôl, pri ktorom je hneď aj pracovný. Pri stene je pohodlný gauč.

Rekonštrukcia interiéru v starom dome foto - l

Na druhej strane miestnosti je spálňa so vstavaným šatníkom a knižnicou. Spací kút pôsobí útulne napriek tomu, že je v miestnosti s viacerými funkciami.

Rekonštrukcia interiéru v starom dome foto - b

Jedna stena ukazuje tehly

Celý priestor neveľkého štúdia zútulňuje drevo, kožušinky a dekoračné tkaniny. Na hlavnej stene miestnosti je omietka oškriabaná až na tehly, čo dáva priestoru špecifický ráz. Históriu pripomínajú aj detaily – malá čierna komoda v historickom štýle, obrazy a fotografie na stenách, tabuľkové okno.

Rekonštrukcia interiéru v starom dome foto - e

Pôsobivé sú svietidlá kombinované so zlatou farbou – hlavný luster v obytnej miestnosti je biely, ale zvnútra zlatý a nad jedálenským stolom visia tri štýlové svietidlá vytvorené z kovovej sieťky. Finálny interiér má jedinečnú atmosféru v škandinávskom štýle, punc mu dodávajú zlaté a čierne doplnky.

Rekonštrukcia interiéru v starom dome foto - d

Štúdio vo Vroclave

Architektonický ateliér: Kohlrabi
Architekti: Filip Symonowicz, Amelia Laskowska
Lokalita: Vroclav, Poľsko
Obytná plocha: 30 m²

Rekonštrukcia interiéru v starom dome foto - plan

  

Sabína Zavarská
Foto: Amelia Laskowska, Nikola Baron