image 78664 25 v1
Galéria(8)

Pripojte sa k zbierke na dostavbu drevenej kaplnky v Poprade-Kvetnici

S výzvou na účasť na verejnej zbierke na dostavanie drevenej Kaplnky Vzkriesenia v Poprade-Kvetnici sa na priaznivcov dobrej architektúry z dreva, ako aj na zástancov zmysluplných činov a na všetkých ľudí dobrej vôle obracajú organizátori nesúťažnej prehliadky Salón drevostavieb 2016.

01 Prezentacny blog netocny krizova cesta kvetnica bez strechy 05  1
02 Samuel Netocny Kaplnka sv Kriza
04 Samuel Netocny Kaplnka sv Kriza
blog netocny krizova cesta kvetnica bez strechy 03  1
netocny kaplnka interier 1  1
netocny kaplnka interier 2  1
netocny kaplnka interier 4  1

Projekt, ktorého autorom je mladý slovenský architekt Samuel Netočný, sa realizuje za podpory Farského úradu v Poprade a mesta Poprad. Stavebníkom chýbajú finančné prostriedky na dokončenie zastrešenia kaplnky a na dotvorenie prvkov Krížovej cesty, vedúcej ku kaplnke. Realizátori stavby budú povďační za zaslanie finančných príspevkov v akejkoľvek sume. Veľkorysejší darcovia si môžu „adoptovať“ s umiestnením venovania niektorý z krížov Krížovej cesty. Detailné informácie o zbierke a údaje účtu určeného na zasielanie príspevkov nájdete na www.krizova-cesta-poprad.blogspot.com

Organizátori zbierky jednotlivých darcov radi zverejnia, alebo naopak – zachovajú ich anonymitu – podľa konkrétneho želania. Zbierka prebieha do Veľkého piatka, 25. 3. 2016.

V mene všetkých, ktorí budúcnosti budú môcť načerpať silu, povzbudenie a potešenie v Kaplnke Vzkriesenia v Poprade-Kvetnici vopred ďakujeme za pomoc!

„Stena bráni vstupovať svetlu do miestnosti. V zadymenej katedrále v Santiagu de Compostela prenikal jasný slnečný lúč cez otvor pod kupolou. Okno presvetľuje interiér. Je to jasný symbol kam sa oko otáča, keď sa chce vymaniť z temnoty. Štyri masívne steny bez okien, ktoré zároveň prepúšťajú slnko do vnútra reprezentujú metaforu Božej prítomnosti v našom živote. Boh je tu v každom momente a detaile. Závisí len od nás, či si jeho záblesk všimneme a začneme ho nasledovať. Priestor kaplnky reprezentuje náš obmedzený svet, za hranicami ktorého môže byť iný, dokonalý a nekonečný. Jediným spojením týchto svetov je práve svetlo. Pohyb slnka po oblohe vytvára dynamickú hru svetla a tieňa v interiéri. Svojou komplexnosťou rytmov a zdanlivo monotónnym opakovaním pripomína kompozície Steva Reicha. Skladba Proverb vystihuje tento nestabilný svetelný obraz najlepšie. Spočiatku archaický spev chorálu je prekladaný novými patternami rytmov a jednoduchá linka sa postupne rozšíri do nebývalej navrstvenosti.

Konštrukcia je založená na unikátnom rozložení asi stovky stĺpov. Ich vzájomná poloha vytvára masívnu stenu, cez ktorú ľudské oko neprehliadne a izoluje človeka od okolitej prírody. Naopak, ostré a precízne slnko prežiari cez malé štrbiny interiér a v každom momente mu prepožičia neopakovateľnú atmosféru.“
MArch Samuel Netočný, architekt

Za Centrum architektúry ARCHA matériO a organizátorov podujatia Salón drevostavieb 2016

Ľubica Fábri

Foto a vizualizácie: Samuel Netočný