Gate Tower Building Osaka
Galéria(4)

Príbeh Gate Tower Building: Ľudská tvrdohlavosť nasmerovala diaľnicu srdcom budovy

Ak sa vydáte po diaľnici Hanshin Expressway, ktorá spája druhé najľudnatejšie mesto Japonska Osaku, s prístavným mestom Kóbe, či historickým Kjótom, naskytne sa vám nevšedný pohľad na budovu Gate TowerBuilding Osaka.

Túto šestnásť poschodovú budovu (72 metrov), prezývajú miestni ,,úľ“,  ani nie tak pre jej oválny tvar, ktorý úľ vzdialene pripomína, ako pre oveľa prozaickejší dôvod. Stredom budovy prechádza diaľnica a tak svištiace autá, ktoré si to šinú z jej útrob dnu a von, sa skutočne ponášajú na roj včiel, valiacich sa v nekonečnom šíku akoby z bezodného úľa.

Gate Tower Building Osaka
Gate Tower Building Osaka | Zdroj: Shutterstock

Zrod „úľa“

Firma, podnikajúca s drevom a dreveným uhlím, vlastnila pozemok pod touto stavbou od začiatku obdobia Meidži, no po tom, ako ťažba dreveného uhlia začala postupne upadať, rovnako chradli aj nehnuteľnosti spoločnosti, ktoré stáli na tomto pozemku. Vlastník sa preto rozhodol pre revitalizáciu, a požiadal o nové územné povolenie na prestavbu v oblasti tohto územia.

No povolenie bolo zamietnuté, pretože diaľnica Hanshin bola v záverečnej fáze projektovania a mala viesť práve cez inkriminovaný pozemok. No majiteľ pozemku sa nehodlal ľahko vzdať, nasledovali ťahanice, ktoré sa po 5 rokoch skončili dohodou, ktorá prinášala kompromis pre obe strany. Výsledkom je stavba, ktorej stredom prechádza diaľnica, respektíve vyvádzač z diaľnice, ktorý ústi do štvrte Umeda, husto zastavanej oblasti mesta, len kúsok od ďalšieho architektonického divu, Umeda Sky Building.

Budovy, ktorá sa pýši najvyššie položeným nekrytým eskalátorom na svete. Práve na najvyššom poschodí, kam vedie, sa nachádza Kuchu Teien Observatory, z ktorého sa vám naskytne výnimočná príležitosť, ako si prezrieť „úľ“ z vtáčej perspektívy.

Gate Tower Building Osaka
Gate Tower Building Osaka | Zdroj: Dušan Király

Nájomné za vzduch

Prechod cez budovu je mimoriadne zriedkavý, zvyčajne sa cesty vedú nad alebo pod zemou a to i v Krajine vychádzajúceho slnka. No nebyť pohnutej histórie, nezrodilo by sa toto bizarné architektonické riešenie. Budova z oceľovej konštrukcie a betónu bola dokončená v roku 1992, jej autormi sú Azusa Yamamoto-Sekkei a Nishihara Kenchiku Jimusho Sekkei, ktorí museli čeliť pri jej konštrukcii viacerým výzvam. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, samotná stavba neprichádza do kontaktu s diaľnicou.

Diaľnica je namiesto toho podopretá stĺpmi, ktoré boli navrhnuté tak, aby dopĺňali fasádu budovy. Je tak učinené z bezpečnostných dôvodov, keďže stavba stojí na území s častým výskytom zemetrasení. A skutočne, v roku 1995, počas veľkého zemetrasenia, boli niektoré úseky diaľnice Hanshin vážne poškodené, no budova Gate Tower a úsek cesty, kde sa križujú, zostali ako zázrakom nedotknuté.

Rovnako úsek diaľnice, ktorý prechádza budovou, je izolovaný tunelom, aby sa tak redukovali hlučnosť a vibrácie na budovu samotnú. Ktovie, čo by na to povedalo učenie feng-šuej, no pri zbežnej návšteve vnútorných priestorov budovy si nič zvláštné nevšimnete, teda až na to, že vo výťahu chýbajú tlačidlá poschodí päť, šesť a sedem. To málo, čo z týchto chýbajúcich poschodí zostalo, je vyhradené pre schodisko, výťahy a inžinierske siete budovy. Kuriozitou je, že za tieto tri neexistujúce poschodia, platí „večný nájom“ diaľničná spoločnosť.

A prečo nie rovno metro?

Symbióza medzi diaľnicou a Gate Tower Building Osaka je možno unikátna, no zďaleka nie ojedinelá, a netreba ísť po príklad ďaleko. Na juhovýchode Číny, v meste Chongqing, obyvateľom jednej 19-poschodovej rezidenčnej budovy síce neprechádza stredom diaľnica, ale zato rovno dráha metra.

Linka 2 prechádza priamo budovou medzi šiestym a ôsmym poschodím. Pri stavbe konštruktéri prihliadali na to, aby redukovali otrasy a hluk na minimum (údajne pod 60 decibelov). A aj keby nie, čo tam po tom, že sa vám každé dve minúty rozochveje príborník, zástavkou metra priamo v „baráku“ sa rozhodne nemôže pochváliť každý.

Gate Tower Building Osaka
Gate Tower Building Osaka
Gate Tower Building Osaka
Gate Tower Building Osaka

Gate Tower Building Osaka

Architekt: Azusa Sekkei, Yamamoto-Nishihara Kenchiku Sekkei Jimushō
Miesto: Osaka, Japonsko
Klient: Suezawa Sangyō
Realizácia: 1983-1992