Originálny architektonický koncept námestia v Dobraticiach

DSH 4777
Zdroj: Presbeton

Mnohé obce neváhajú investovať do revitalizácie verejných priestranstiev. Originálny architektonický koncept sa podarilo zrealizovať v Dobraticiach na Frýdecko-Místecku.

Zastupitelia v Dobraticiach správne pochopili, že zveľadené námestíčko sa môže stať dejiskom spoločenského a kultúrneho života i miestom, na ktoré budú miestni ľudia pyšní. So svojím zámerom revitalizácie priestranstva pred obecným úradom a miestnym pohostinstvom oslovili architekta Ing. arch. Martina Foldynu.

Tomu sa podarilo vďaka zastrešujúcej téme „vody“ centrálne námestíčko ideovo prepojiť s nadväzujúcimi pokojovými zónami a detským ihriskom.

DSH 4781 1
Zdroj: Presbeton

Verejné priestranstvo hneď na prvý pohľad upúta nevšedným odtieňom vonkajšej dlažby, ktorá evokuje farbu piesku. Ako čriepky mozaiky prichádza jeden postreh za druhým: pódium je inšpirované kapitánskym mostíkom, nechýba jazierko s rybičkami, mólo, mokraďová časť, pritekajúci potôčik, na ihrisku zase pieskovisko v tvare loďky, vodná hra so studňou…

Všetko dohromady navodzuje atmosféru upokojujúceho, vľúdneho až rodinného prostredia.

DSH 4825
Zdroj: Presbeton

Je nutné dodať, že architektom sa podarilo skĺbiť výtvarné riešenie s praktickými benefitmi. „Veľmi vysoké nároky sme kládli napríklad na výber dlažby na centrálne spevnenú plochu. Tá pri spoločenských akciách slúži ako tanečný parket, v každodennej prevádzke sa po nej jazdí na detských odrážadlách, kolobežkách alebo kolieskových korčuliach. Z tohto dôvodu sme preferovali veľkoformátovú dlažbu. Hovorí sa, čo škára, to problém,“ vysvetľuje starostka obce Dobratíc RNDr. Alena Kacířová.

DSH 4833
Zdroj: Presbeton

Architekt navrhol odolnú veľkoformátovú dlažbu ALMA s rozmermi 600 × 600 mm v odtieni melírovanej žltej. Odtieň čiernej a bielej bol využitý na obriu šachovnicu, ktorá sa nachádza v centrálnej pozícii pred pohostinstvom. Betónová dlažba ALMA pochádza z produkcie spoločnosti PRESBETON a je určená na spevnené plochy s vyšším zaťažením chodcami, príp. autami.

Okrem veľkých rozmerov je jej veľkou prednosťou ochranná povrchová technológia Perfect Clean TOP (PCT), ktorá dlhodobo zvýrazňuje farebnosť a štruktúru povrchu. Uvedená technológia vytvára na povrchu dlažby odolný film, ktorý dokonale uzatvára inak poréznu štruktúru betónu a znemožňuje prienik akýchkoľvek nečistôt hlboko do štruktúry betónu. Tento typ dlažby sa vďaka tomu ľahšie čistí a udržiava.

DSH 4855
Zdroj: Presbeton

Dobratické námestíčko pôsobí celistvo a spĺňa hlavný zámer – slúži ľuďom v obci naprieč generáciami. Svojrázny architektonický koncept si získal srdce miestnych, ale ocenila ho aj odborná verejnosť.

Stavba sa zúčastnila celoštátnej súťaže Komunálny projekt roka 2018 a v tejto súťaži sa stala absolútnym víťazom. V nasledujúcom roku sa stavba zúčastnila súťaže Stavba Moravsko-sliezskeho kraja a stala sa víťazom v kategórii Verejné priestranstvá.

Zdroj: PRESBETON Nova, s.r.o.