Terasy 2
Galéria(13)

Nájomný bytový dom na úpätí prudkej skaly je z Ytongu

Bělá pod Bezdězem sa stala zaujímavou lokalitou na bývanie vďaka neďalekej Mladej Boleslavi, ktorá láka dobre platenou prácou v Škode. Na zvýšený dopyt zareagovala spoločnosť Global Investment s.r.o. a začali v Bělej stavať bytové domy. Ako stavebný materiál si z dôvodu rýchlosti a jednoduchosti výstavby zvolili Ytong.

Prvý bytový dom Terasy je už dokončený a všetkých 13 bytov má svojich nájomníkov. Investor totiž byty nepredal do osobného vlastníctva, iba ich prenajíma. Jedným z dôvodov sú aj neustále rastúce ceny bytov, medziročne až o 15 %. Zaujímavé je to ale aj pre samotných užívateľov – mnohí z nich sa za prácou sťahujú iba dočasne a investovať do vlastnej nehnuteľnosti nechcú.

Terasy 3
Terasy 9
Terasy 5
Terasy 4
Terasy 10
Terasy 11
Terasy 6
Terasy 8

Autorom projektu je Ing. arch. Vladimír Kučera z ateliéru Archa z Mladej Boleslavi, ktorý nad 1. NP navrhol tri podlažia, v ktorých sú štyri menšie byty 2 + kk (2. NP) a deväť mezonetových bytov 3 + kk (3. a 4. NP). Bytový dom stojí v prudkom svahu so skalou, o ktorý sa opiera, preto sa 1. NP s technickým zázemím a garážami stavalo formou strateného debnenia.

Terasy

Na obvodové murivo zvolil architekt v spolupráci s investorom tepelnoizolačné tvárnice Ytong Lambda YQ hrubé 450 mm. Majú nielen vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ale Ing. Libor Čapek, riaditeľ spoločnosti Global Investment s.r.o., oceňoval pri stavbe aj rýchlosť, presnosť a ľahké spracovanie.

„Ako investor a budúci majiteľ súčasne chcem bytový dom, ktorý je energeticky úsporný a ktorý môžem postaviť rýchlo a za rozumné peniaze. To materiály Ytong plnia. Okrem týchto bytových domov som v Bělej pod Bezdězem staval z tohto materiálu aj päť radových rodinných domov a svoj vlastný samostatne stojaci rodinný dom. A aj tu som volil na obvodové murivo, priečky a preklady Ytong, z rovnakého materiálu mám aj schodisko v dome.

Terasy 9

V bytovom dome Terasy je prístup do mezonetových bytov riešený formou pavlače, ktorá je krytá tieniacou konštrukciou. A aj tu som ocenil jednoduché uchytenie markíz a striešok, ktoré sa potom osvedčilo aj pri rodinných domoch,“ hovorí Ing. Libor Čapek.

www.ytong.sk

Terasy 11