Partneri sekcie:

Moderné riešenie kancelárskeho osvetlenia: Nový rad stropných LED svietidiel

Použitie panelov IndiviLED v kancelárskom osvetlení

Súčasné LED kancelárske osvetlenie musí spĺňať celú škálu požiadaviek. Funkčný dizajn a výhodný pomer ceny a výkonu vďaka úsporným a inteligentným svietidlám predstavujú kľúčové faktory, ktoré treba brať do úvahy.

Použitie panelov IndiviLED v kancelárskom osvetlení

Zamestnanci pracujúci pred obrazovkami počítačov vyžadujú osvetlenie s nízkym oslnením, s homogénnym rozptylom svetla a dostatočnou intenzitou. U bežných pracovných PC staníc by podľa normy DIN EN 12464-1 malo mať toto osvetlenie najmenej 500 luxov. Okrem príjemnej atmosféry osvetlenia, príťažlivého dizajnu a požiadaviek stanovených predpismi BOZP zaujíma prevádzkovateľa budov dobrá kvalita v pomere k vynaloženým finančným prostriedkom. Je vyrobené z častí s jednoduchou, flexibilnou inštaláciou a nízkymi nákladmi na údržbu aj prevádzku svietidiel.

Nový rad svietidiel IndiviLED spoločnosti LEDVANCE ukazuje, ako možno všetky tieto očakávania naplniť. Produktový rad obsahuje závesné aj stropné svietidlá, rovnako ako panelové svietidlá pre štandardné mriežkové stropné podhľady. Špeciálny optický systém sa skladá z mnohých malých „svetelných štvorcov“, v ktorých má každý jednotlivý LED svetelný zdroj vlastnú šošovku a reflektor na dosiahnutie veľmi vysokej kvality svetla. Výsledkom je redukcia oslnenia, ktorá dosahuje v jednotnom systéme hodnotenia oslnenia (UGR) hodnoty 16, a vysoko homogénny rozptyl svetla. Veľké množstvo obdĺžnikových optických prvkov zároveň vytvára príťažlivý vzhľad a dosahuje vysokej účinnosti až 120 lm/W.

V stručnosti: nové panelové svietidlá LEDVANCE IndiviLED
• LED panel pre štandardné mriežkové podhľady
• Verzia: zapnuté/vypnuté, kompatibilný so systémom DALI a integrovanou funkciou núdzového osvetlenia (verzia EM)
• Účinnosť: až 120 lm/W
• Svetelný tok: do 4 000 lm
• Farebná teplota: 3 000 K a 4 000 K
• Uhol svetelného lúča: 70 °
• UGR <16
• Životnosť: až 50 000 hodín (L80/B50 pri 25 °C)
• Záruka: 5 rokov (verzia EM: 3 roky)

Flexibilné možnosti montáže, priama výmena za tradičné mriežkové podhľadové svietidlá a ocenený dizajn

Panel IndiviLED je k dispozícii v systémovom rozmere 600 mm x 600 mm a 625 mm x 625 mm. Výsledkom je to, že svietidlá môžu nahradiť tradičné mriežkové podhľadové stropné svietidlá (napr. žiarivky 4 x 18 W T8). Ponúka tiež flexibilitu pri návrhu a inštalácii, pretože panelové svietidlo sa môže inštalovať na strop alebo zavesiť.

Okrem toho je k dispozícii široká škála príslušenstva, vrátane montážnych rámov, pre všetky verzie bez integrovanej funkcie núdzového osvetlenia. Vďaka robustnému kovovému puzdru (IK08) ponúka svietidlo dobrú ochranu proti nárazom.

Panel IndiviLED, náhrada mriežkového stropného svietidla 4 x 18 W T8, ocenený cenou German Design Awards
Panel IndiviLED, náhrada mriežkového stropného svietidla 4 x 18 W T8, ocenený cenou German Design Awards |

Rad svietidiel IndiviLED sa skladá z LED panelov, závesných a stropných svietidiel. Je dodávaný v piatich funkčných variantoch: s jednoduchým systémom zapnuté/vypnuté, so systémom zapnuté/vypnuté s integrovaným snímačom pohybu (okrem panelovej verzie), stmievateľné svietidlá s predradníkmi DALI, ovládané integrovaným senzorom denného svetla DALI (okrem panelovej verzie) a s integrovanou funkciou núdzového osvetlenia.

Pokiaľ ide o dizajn, ponúkajú svietidlá IndiviLED firmy LEDVANCE niečo úplne výnimočné: Používajú nový dizajn SCALE. Čistý, vysoko kvalitný dizajnový jazyk získal cenu German Design Award 2019.

Aký systém DALI je možno použiť s panelom IndiviLED?

Inteligentné osvetľovacie systémy sú v mnohých kanceláriách nevyhnutné, najmä pokiaľ ide o optimalizáciu nákladov na údržbu a prevádzku. V profesionálnom sektore sú také riešenia často uvádzané do praxe s využitím rozhrania DALI (digitálne adresovateľné osvetľovacie rozhranie).

Existuje mnoho druhov riadiacich systémov s podporou rozhrania DALI, od ľahko realizovateľných riešení skupín až po nastavení medziodvetvových systémov automatizácie budov. Nasledujúci prehľad a grafika znázorňujú ostrovný systém DALI, ktorý možno zostaviť a nainštalovať bez rozsiahlych predchádzajúcich znalostí.

Príklad systému DALI: riešenie osvetlenia pre kanceláriu s panelom IndiviLED
• Veľkosť kancelárie: 56 m²
• Osvetlenie pracovného miesta: > 500 lx
• Pracovná výška: 0,8 m
• Počet svietidiel: 12 ks IndiviLED DALI panelových svietidiel
• OSRAM DALI ACU BT (1) umožňuje ručné ovládanie svetla pomocou štandardného spínača v kombinácii s OSRAM DALI LS/PD CI senzorom denného svetla a pohybu zabudovaným v strope (2).
• Ďalšie významné úspory nákladov na energiu možno dosiahnuť pomocou detekcie pohybu a ovládaním riadeným denným svetlom.
• Riadiaci systém možno rozšíriť až na 32 svietidiel a štyri skupiny na jednu riadiacu jednotku DALI
Schéma zapojenia svietidiel Panel IndiviLED s DALI ovládaním
Schéma zapojenia svietidiel Panel IndiviLED s DALI ovládaním |

Od jedného dodávateľa: Známe kancelárske LED svietidlá spoločnosti LEDVANCE sú teraz vybavené integrovanou funkciou núdzového osvetlenia a DALI ovládaním.

Núdzové osvetlenie je dôležitým aspektom pre plánovanie osvetlenia kancelárií. Pre zjednodušenie ponúka teraz firma LEDVANCE mnoho známych svietidiel s integrovanou funkciou núdzového osvetlenia (typy EM). Tie sú k dispozícii pre LED rad LEDVANCE Panel Value, Downlight Alu a Damp Proof. Samostatné svietidlá (podľa noriem EN 60598-1: 2015 a EN 60598-2-22: 2014) sa dodávajú so vstavaným a predzapojeným predradníkom núdzového osvetlenia a lítiovou batériou.

Ďalej sú vybavené automatickým testom a v núdzovom režime ponúkajú 3-hodinový čas prevádzky (do vybitia akumulátora). Pre užívateľov to znamená, že s LED svietidlami LEDVANCE je možné riešiť čoraz viac požiadaviek na osvetlenie v rámci vášho projektu.

Panel Value, Downlight ALU, Damp Proof - svietidlá s integrovanou funkciou núdzového osvetlenia
Panel Value, Downlight ALU, Damp Proof – svietidlá s integrovanou funkciou núdzového osvetlenia |

To platí aj pre vstupné priestory a parkovacie garáže, pretože spoločnosť LEDVANCE teraz ponúka profesionálom v oblasti osvetľovania viac výrobkov k osvetlení týchto priestorov: Rad Downlight Alu DALI bol rozšírený o 14W verziu pre montážny otvor 150 mm vo farebných teplotách 3 000, 4 000 a 6 500 K. Svietidlá Damp Proof DALI v dĺžkach 1 200 a 1 500 mm majú teraz pre obe veľkosti verziu 6 500 K.

Viac informácií o riešeniach firmy LEDVANCE v oblasti osvetlenia kancelárií nájdete na adrese www.ledvance.cz/produkty/znalosti-produktu/led-svitidla/vyrobky/index.jsp

ZDROJ: PR článok spoločnosti LEDVANCE s.r.o.