image 95936 25 v1
Galéria(25)

Čierna drevostavba ukrýva krásny svetlý interiér

Partneri sekcie:

Dom H, ktorý sa skladá z hlavnej a vedľajšej budovy, dal postaviť architekt Teemu Hirvilammi pre vlastnú rodinu. Stavba z dreva sa nachádza vo fínskom Lahti, a to v tradičnej rezidenčnej štvrti Kivistönmäki. V blízkosti sú detské školy aj vlaková stanica. Bonusom pre majiteľov sú aj neďaleko bývajúci prarodičia.

TH5774
TH5780
TH5781
TH5786
TH5788
TH5790
TH5791
TH5793

Pozemok na stavbu domu bol limitovaný a jeho stiesnené pomery ovplyvnili výslednú podobu objektu. Ovplyvnili nielen jeho veľkosť, orientáciu, ale aj rozmiestnenie otvorov umožňujúcich zaujímavé výhľady. Zohľadnilo sa pritom dostatočné presvetlenie interiéru a súčasne odstránenie nadmerných tepelných ziskov.

Pri výbere stavebných materiálov zohralo rozhodujúcu úlohu okolité prostredie, ktorému sa architekt v návrhu snažil prispôsobiť, ale tak, aby všetko súčasne zodpovedalo jeho vlastnému vkusu.

V priebehu procesu návrhu autor starostlivo študoval pohľady smerom von, aby vytvoril originálnu atmosféru obytného priestoru v rámci bežnej urbanistickej štruktúry.

Výsledkom tohto procesu je netradičná koncepcia, keď sú spálne a technická miestnosť situované na prízemí a obývačka sa nachádza na hornom poschodí. Práve toto umiestnenie totiž ponúka úchvatné výhľady do okolia.

Vo vedľajšej budove sa nachádza pracovňa a hosťovská izba, rovnako aj sauna. Priestor medzi oboma budovami, chránený pred nežiaducimi pohľadmi, je využitý ako záhrada.

Dominantným materiálom interiéru je prírodné drevo. Aby sa odstránila nežiaduca fádnosť jednodruhovej materiálovej skladby, majú jednotlivé plochy rôznu kadenciu členenia. Týmto jednoduchým nástrojom architekt dosiahol striedanie výrazových prostriedkov pri použití jediného materiálu.

Na dokonalosti výsledku sa nemalou mierou podieľa vysoká úroveň dielenského spracovania, ktorá je výsledkom spolupráce miestnych dodávateľov materiálov so staviteľmi.

Štúdio: Architekti Hirvilammi

Architekt: Teemu Hirvilammi, M.Sc Architect (SAFA)
Konštrukčné riešenia: SWECO/Petri Kokkonen, RI
Oceľové konštrukcie: Jukka Saastamoinen
Elektrické inštalácie: A. A. TMI Luoma-aho/Ari Luoma-aho
Záhradné úpravy: Teemu Hirvilammi a Juha Haapamäki
Dodávateľ: Petri Piipponen a Jouni Leppälä


Marie Urbancová
Foto: Jussi Tiainen
Zdroj: Teemu Hirvilammi