Chceli by ste mať takúto chatu alebo rovno dom?

„Chata na okraji jazera“ z dielne HaysomWardMiller Architects získala v roku 2018 hneď tri ocenenia, z ktorých najdôležitejším bolo ocenenie RIBA – House of the Year 2018*. Objekt je vytvorený a prispôsobený na mieru pre umeleckého keramikára, ktorý je jeho majiteľom. Vlastne nejde o dom ako taký, ale o kombináciu troch jednoduchých budov z prírodných materiálov, ktoré ladia s malebným okolím.

Tri objekty v jednom

Sústava troch budov tvoriacich jeden celok s názvom Lochside House stojí v jednej zo škótskych dedín. Fasáda domu je vytvorená zo škótskeho smrekovca. Interiér je riešený veľmi triezvo – ako čistý, jasný, so zvýraznením naolejovaného dreveného krovu a stavebných prvkov.

Silným momentom v interiéri a jeho prepojením s exteriérom sú výhľady na jazero a hory, ktoré poskytujú veľké okná. Príjemnú usadlosť chráni tradičná kamenná stena v tesnej blízkosti objektov.

Lochside House 1

Energetická sebestačnosť

Ekonomicky najzaujímavejším faktom však je, že toto sídlo si vyrába vlastnú elektrinu vďaka solárnym panelom a používa filtrovanú vodu z vlastného vrtu. Prezident RIBA Awards Ben Derbyshire novopostavenú usadlosť na okraji jazera charakterizoval takto:

„Je perfektným doplnkom k tejto krajine snov. Architekti HaysomWardMiller vytvorili domov, ktorý dokonale reaguje na svoju jedinečnú polohu citlivým rozložením častí stavby na pozemku, využitím miestnych materiálov i ďalšími spôsobmi.“

Lochside House 5

Lochside House 1
Lochside House 2
Lochside House 3
Lochside House 4
Lochside House 5
Lochside House 6
Lochside House 7
Lochside House 8

Skromný, prispôsobivý, udržateľný

Lochside House, ako objekt nazývajú jeho tvorcovia, je podľa ďalšieho člena poroty, architekta Takera Shimazakiho, príkladom „dobre navrhnutého domova – skromnej, prispôsobivej, dlhodobo udržateľnej, ale pritom silnej architektúry. Je prekvapujúce, že odľahlosť a nenáročné počasie nezabránilo reálnemu splneniu predstáv klienta.“

Nechýba kozub s príjemným prírodným posedením v jeho blízkosti. Oproti nemu sa nachádza zasklený roh s výhľadom na blízku prírodu. Krásny výhľad je aj z jedálne.

Lochside House 4

Špeciálny bonus

Vnútorné priestory tejto unikátnej chaty, domu či usadlosti (z každého má niečo) sú intenzívne prepojené so zbierkou majiteľa – umeleckého keramikára. Vďaka jeho dielam interiér získal silnú charizmu, harmóniu, pohodlie, ale najmä originalitu.

Lochside House 7

Lochside House v skratke
Architektonické štúdio: HaysomWardMiller Architects
Dodávateľ: Spey Building and Joinery
Stavebný inžinier: Peter Brett Associates
Projektant: Torrance Partnership
Konzultant v oblasti energií: EcoFirst Consult

* RIBA – House of the Year je prestížnou súťažou organizovanou každoročne britskou asociáciou architektov RIBA. Nominované objekty sú inšpiráciou pre nové architektonické projekty.

Sabína Zavarská
Foto: Richard Fraser
Záber z dronu: Adam Bennett
Foto východu slnka: majiteľ domu