image 93607 25 v1
Galéria(28)

Byt s čarom vyrezávaných prvkov a vnútornými pavlačami

Pražský, pôvodne dvojizbový byt na Pobrežnej triede by po rekonštrukcii architektmi zo štúdia No Architects spoznal len málokto. Veľmi zaujímavým spôsobom sa im podarilo zväčšiť obytný priestor bytu. A síce tak, že pavlačový princíp, známy z exteriérov starších domov, figurujúci i v tomto prípade, preniesli do interiéru.

01
02
03
04
05
06
07
08

Ten doplnili nezvyčajným na mieru vyrobeným nábytkom s ornamentálnym vyrezávaním, ktoré bytu dáva originálny nádych. Celý byt je pretkaný oblými tvarmi v rôznych podobách.

Vyšší strop poskytol zaujímavé riešenie

„V dvore jedného z pôvodných nábrežných domov ešte stále drieme dobová atmosféra prudkého kamenného schodiska, vysokých viedenských stropov, tzv. špaletových okien a pavlače. Túto dobovú atmosféru sme premietli aj do kompletnej rekonštrukcie jedného z pavlačových bytov.

Z pôvodného dvojizbového bytu bez kúpeľne a WC sme sofistikovaným priestorovým usporiadaním vytvorili plnohodnotné bývanie s dvoma spálňami, kúpeľňou, no napriek tomu ešte väčším obytným priestorom, ako bol ten pôvodný. Využili sme vyšší strop na rozšírenie konštrukčného princípu pavlače až do bytu – na samostatnú pracovňu a galériu,“ vysvetľujú svoju ideu architekti, ktorým sa podarilo takto rozšíriť využiteľnú podlahovú plochu takmer o štvrtinu.

„Hniezdo“ nad linkou

Nás mimoriadne zaujalo riešenie kuchynskej linky, ktorá vyznieva minimalisticky a má príjemne zaoblený jeden kraj. Zaujímavé je však najmä to, že nad kuchynkou sa nachádza príjemný oddychový priestor, do ktorého vedú schody vedľa kuchynskej linky.

„Hniezdo“, v ktorom je umiestnená posteľ, vytvára dojem súkromia. Denné svetlo sa do tohto výklenku dostáva vďaka kruhovému výrezu. Originálny vyrezávaný vzor môžete vidieť aj na zábradlí, najmä však na parapetoch a stole.

Na chodbe je položená efektná vzorová dlažba v trendovej bielo-sivo-béžovej kombinácii. Rovnaká je aj v kúpeľni spojenej s toaletou.

Samostatná spálňa so vstavaným šatníkom je presvetlená zasklenou časťou steny nad posteľou. Po schodoch z vedľajšej miestnosti sa dostanete do ďalšieho „hniezda“.

Plný zaujímavých detailov

Jedným z týchto detailov je nezvyčajne tvarovaná biela skrinka – oltár, v ktorom je ukrytý televízor.

Je umiestnená v hlavnej spoločenskej miestnosti s jedálenským stolom a posedením, ktoré je opticky oddelené od kuchynskej linky.

Charakter tejto miestnosti dodávajú aj tmavozelené závesy so zlatistým lemom, oblúky vyrezané na garniži, špeciálne zdobený výklenok v stene, vtipné obrazy či svietidlo v tvare a dizajne lucerny zavesené nad stolom.

Most medzi históriou a súčasným svetom

„Voľne sme sa inšpirovali dobovými architektonickými experimentmi s oblúkmi a zjednodušenými formami dekorácií, ktoré sme vniesli do súčasného interiéru. Pokrok z roku 1927 preložený do roku 2017 s miernym nadsadením bol nevyhnutný z dôvodu absorpcie súdobých technológií – od plynového kotla cez oltár na televíziu po skryté prvky online kontrolovaného vnútorného prostredia bytu. Obrazy a reprodukcie dotvárajú most medzi históriou bytu a súčasným svetom,“ vysvetľujú architekti Jakub Filip Novák a Daniela Nováková Baráčková.

Byt na pavlači v kocke
Architektonické štúdio: No Architects
Autori: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr., MgA. Daniela Nováková Baráčková
Úžitková plocha: 67 m2 + 13 m2 galéria
Rok projektu: 2016
Rok realizácie: 2017
Lokalita: Praha, ČR

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Brabec