Slováci vo finále majstrovstiev v Poľsku

Tretí ročník medzinárodných majstrovstiev v pokrývaní plochých striech, ktorý organizuje Icopal S.A. Zduńska Wola, sa niesol v znamení rekordov. Nechýbali pri tom ani zástupcovia slovenského Icopalu a aplikačné firmy, s ktorými spolupracujú.

Tretí ročník Medzinárodných majstrovstiev aplikačných firiem v Poľsku prilákal rekordný počet, takmer šesťsto špecialistov – realizátorov plochých striech. Súťažilo sa v termickej aktivácii pásov novej generácie TERMIK Top 5,2 Speed Syntan SBS a aplikácii rýchlo schnúceho penetračného náteru Siplast Primer SBS. Zápal pre hru vyvolala nielen súťaživá atmosféra, ale aj hodnotné ceny pre 50 najzdatnejších majstrov pokrývačského remesla, ktorým kraľoval osobný automobil značky Mercedes. Do finále sa prebojovali aj súťažiaci zo Slovenska. Pán Jaroslav Jenis z firmy Š-Strechy, s. r. o., Banská Bystrica sa umiestnil na 5. mieste a z Poľska odchádzal s hodnotným skútrom. Pán Pavol Varga tiež z firmy Š-Strechy, s. r. o. sa umiestnil na 24. mieste a odniesol si značkový horský bicykel.

Súťažilo sa vo veľkom, na 50 dráhach povzbudzovalo súťažiacich vyše 500 hostí, ktorí prišli z desiatich krajín Európy. Súťažiaci pricestovali aj z Čiech, Ukrajiny, Kaliningradskej oblasti a Litvy, Maďarska, Lotyšska, Estónska, Arménska a Rumunska. Za slovenský tím bojovali súťažiaci z firiem Izoservis, Štúrovo, Š-Strechy, Banská Bystrica, Proizol, Bánovce nad Bebravou, Aquaplast, Trenčín, Mikuš PD, Prievidza, ŠG-System, Čadca, Titan-Raš, Rovinka, Mistara Renova, Spišská Nová Ves, Ekoplast System, Rimavská Sobota.

     
Slovenskí súťažiaci v nasadení na
kvalifikačných kolách
  Slovenskí finalisti – zľava: Pavol Varga a Jaroslav Jenis (obaja z firmy Š-Strechy, Banská Bystrica)

Majstrovstvá Poľska v pokrývaní plochých striech v číslach:

V roku 2006 štartovalo v majstrovstvách 170 pokrývačov. O rok neskôr bolo ich už vyše 300. V minulom roku bola odmenená desiatka najlepších. V roku 2008 súťažilo 600 pokrývačov a s odmenami ich odišlo päťdesiat.

Siláci v akcii

Zápolenie okorenilo vystúpenie majstra sveta Strongmanov – Mariusza Pudzianowského, ktorý vyzval pokrývačov na zmeranie síl vo viacerých disciplínach. Mnohí si vyslúžili majstrovo uznanie a hrdo prezentovali svoje športové kvality. Nakoniec sa silný muž pokúsil zničiť strechu z oceľovej krytiny Decra, no ani tento rok, pre našu radosť, neuspel. Sprievodný program dopĺňali zábavné a športové atrakcie ako vrh guľou či šplhanie po 12-metrovej lezeckej stene. K dobrej nálade prispela aj poľská pohostinnosť a vynikajúce poľské pivo. Rytmy známych pesničiek Rudiho Schubertha vystriedala Magda Mleczak so svojím  kabaretným programom. Milovníkom rýchleho rytmu zahrala skupina „7vnoci”. Bodkou za vydarenými majstrovstvami bol veľkolepý ohňostroj.

Zdroj: Icopal, a. s.