Film čiary

Iný dokument o Bratislave. Čiary mali premiéru na Ji.hlave, prichádzajú aj na Slovensko

Na 25. ročníku najväčšieho stredo- a východoeurópskeho festivalu dokumentárnych filmov MFDF Ji.hlava mal premiéru čiernobiely debut mladej slovenskej dokumentaristky Barbory Sliepkovej s názvom Čiary. Autorka, inšpirovaná urbánnymi symfóniami a konceptuálnou fotografiou, skúma verejný priestor a život v Bratislave, ako ju poznáme dnes. ze film ma buducu stredu slavnostnu premieru na Festivale Jeden svet, po com vstupi do slovenskych kin.

„Takto si predstavujem mesto na mesiaci,” znie logline k filmu Čiary. Čiernobiely debut Barbory Sliepkovej možno označiť aj ako dokumentárnu esej. Do slovenských kín ho 11. novembra uvedie distribučná spoločnosť Film Expanded. O deň skôr bude mať slávnostnú premiéru na Festivale Jeden svet.

Dokumentárna esej prostredníctvom mikropríbehov a pozorovaní zaznamenáva jedinečnú atmosféru mesta v procese premeny na európsku metropolu. „Vždy som obdivovala legendárne mestské symfónie. Tieto nadčasové diela sa stali inšpiráciou aj pre môj celovečerný debut. Bratislavu, v ktorej som sa narodila a kde žijem, vnímam ako miesto hrubých čiar medzi verejným a súkromným, dnešným a minulým,” vyjadrila sa režisérka Barbora Sliepková, ktorá patrí k nastupujúcej generácii mladých slovenských dokumentaristiek. Do povedomia vstúpila svojím krátkym filmom O sestre (2016), ktorý zarezonoval na viacerých festivaloch a stal sa najlepším krátkym filmom bratislavského MFF Febiobest 2017.

Vo filme si Sliepková všíma každodennosť, rytmus, atmosféru mesta cez obyčajné príbehy ľudí a tiež vlastnú pozíciu v meste. Nejde o investigatívu, ktorá by hovorila o konkrétnych aktéroch premeny Bratislavy, no skôr o pocit zo života v postsocialistickom meste. O rytme dní, o potení sa uprostred betónu, či hľadaní lásky v prostredí plnom rôznych bariér. Divák má možnosť zamyslieť sa nad vlastným okolím, hľadať a identifikovať čiary vo svojej blízkosti.

Film čiary
Zdroj: Čiary

ČIARY

Bratislava, ukážkové postsocialistické mesto. Masívna výstavba nahrádza staré novým. Meniace sa podoby mesta sa k nám okrem budov prihovárajú aj prostredníctvom jeho obyvateľov. Blanka bojuje s osamelosťou na balkóne petržalského bytu. Po meste sa objavili billboardy so sľubmi, Bratislavu čakajú regionálne voľby. Matúš sa chce stať starostom. Realitný agent Michal ukazuje klientom predstavu spokojného života v bratislavských bytoch a dvaja robotníci maľujú cestné značenie s pravidlami pre okoloidúcich. Po práci pijú pivo v ubytovni a uvažujú nad životom. Plachý Danko sleduje mesto, ktoré sa mení na jeho vkus prirýchlo. Načúva mu, chce zachytiť rytmus obyčajnosti, ako plynú dní. Kde sa končí verejný priestor a začína sa intimita? Sociológia každodennosti.

Filmom Čiary autorka na jednej strane prináša do slovenského i medzinárodného prostredia svojbytnú estetiku, zároveň však svojou režijnou citlivosťou a nadväzuje na odkaz starých majstrov.

Uhrančivá atmosféra

Kľúčová sekcia MFDF Ji.hlava Opus Bonum vyberá každoročne pozoruhodný dokumentárny film roka z rôznorodej kolekcie reprezentujúcej nové trendy v svetovej dokumentaristike.

„Vo filme Čiary Bratislavu vidíme inak – cez mikropríbehy jej obyvateľov a priestor, v ktorom sa pohybujú. Máme možnosť vnímať krehké rozhranie starého pomalého sveta s dedičstvom svojich obskúrnych nánosov a dynamického rastu sebavedomej metropole. Dívame sa na nové mesto. Čo to s nami spraví, to je výzva,” popisuje tému a uhrančivú atmosféru filmu producentka Barbara Janišová Feglová, šéfka Hitchhiker Cinema.

Film Čiary
Zdroj: Čiary

„Čiary v hlavnej súťaži MFDF Ji.hlava sú pre nás tou najlepšou správou. Ji.hlavskému festivalu pod hlavičkou Film Expanded budúci rok zorganizujeme už v poradí tretie bratislavské Ozveny patriace rozsahom programu k tým najväčším. O to radšej sme, že naša distribučná novinka Čiary bude poprvýkrát uvedená práve na 25. ročníku nášho najobľúbenejšieho festivalu,” vyjadril sa kreatívny riaditeľ Film Expanded a organizátor slovenských Ozvien Ji.hlavy Matej Sotník.

Ochutnávku filmu Čiary mohli slovenskí diváci zažiť v rámci uvedenia rovnomenného multimediálneho diela na motívy filmu na Bielej noci v Bratislave a Košiciach. Do širokej slovenskej distribúcie vstúpi film 11. novembra.

red