image 80839 25 v1
Galéria(33)

Elegantná pevnosť uprostred maďarských vinohradov

Dom zasadený do prostredia vinohradov, priamo do mierneho svahu, už z diaľky zaujme svojím kompaktným a elegantným vzhľadom, ktorý vyvoláva rešpekt. Stavba, ktorá pôsobí ako nedobytná pevnosť a zároveň očaruje nadčasovou eleganciou, je dielom zrodeným zo spolupráce dvoch maďarských architektonických štúdií – Bauer Polla a ZOA Architects.

1
2
3
4
5
6
7
8

Dom na predmestí je stelesnením vyváženého dizajnu, praktického riešenia a moderného prístupu k architektonickým princípom. Dvojposchodové obydlie je obklopené pozemkom, ktorý zdobí starostlivo navrhnutá záhrada, udržiavaný trávnik a do detailu premyslený prístup z ulice. Z predného pohľadu dom pôsobí ako mohutná poschodová stavba, zo zadného pohľadu naopak pôsobí ako elegantný a celistvý prízemný bungalov.

Je to spôsobené práve tým, že dom je umiestnený priamo vo svahu, ktorý sa v miernom stúpaní tiahne od ulice po zadnú časť pozemku. Okrem svahu tento dojem umocňuje aj sedlová strecha. Zatiaľ čo pri vstupe pôsobí dom veľmi symetricky a prísne, zadná časť prináša návštevníkovi pocit pohody a chuť relaxovať na rozsiahlom trávniku alebo v priestore príjemnej krytej terasy.

Geometricky riešený dizajn ide ruka v ruke s pôvabnou paletou vybraných materiálov. Tmavosivý matný kov, ktorý dominuje prednej fasáde, je v rámci plášťa celého domu s citom zladený s bielymi omietkami a drevenými panelmi. Kov dopĺňa ladiaca strešná krytina a vďaka tejto kombinácii dom pôsobí práve spomínaným dojmom nedobytnej pevnosti. Drevo a snehobiela farba mu v kontraste s chladným kovom dodávajú ústretový a príjemný charakter. Vo všeobecnosti dom pôsobí z exteriérového pohľadu nesmierne vyrovnane a príjemne.

Bipolárna dispozícia priestoru umožňuje funkčné a príjemné spolužitie dvoch generácií – rodičov aj detí. Vstupná hala a chodba poskytujú pomyselnú oddeľujúcu zónu medzi životným priestorom rodičov a detí. Na jednej strane domu (bližšie k vstupu) sú spálne a kúpeľňa potomkov, nasledujú spoločenské priestory – kuchyňa, jedáleň a obývacia izba – a ďalej, smerom k opačnému, zadnému koncu domu sa nachádzajú rodičovská spálňa, terasa, kúpeľňa a relaxačná miestnosť.

Interiér je zariadený sviežo, na rozdiel od exteriéru v ňom nájdeme rôzne žiarivé farby – prevládajú odtiene žltej, oranžovej a červenej. Korešpondujúc s exteriérom sú však zachované určité limity (najmä vo farebných schémach) a napriek živým farebným akcentom interiér nepôsobí prehnane alebo nevkusne. Práve naopak – je elegantný a dynamický zároveň. Hoci sa interiérové riešenie uberá skôr minimalistickým smerom, dom ako taký pôsobí útulne, usporiadane a prívetivo. Stavba je príjemným spestrením architektúry aj interiérového dizajnu u našich južných susedov.

Prehľad:

Architektonické štúdiá: Bauer Polla , Onodi Andras
Lokalita: Maďarsko
Asistent: Boldis Betti
Projektový manažér: Csesznok Balázs
Záhradný dizajn: Pottyondy Flóra
Stavebný inžinier: Erdelyi Tamás
Interiérový dizajn: Geppetto

Text: Anna Martausová
Foto: Bujnovszky Tamás
Zdroj: homedsgn.com, bauerpolla.com