Partner sekcie:
  • Stavmat
  • KM BETA
  • Vaillant
  • CAPAROL

Test stavebných miešadiel

image 88096 25 v1

Nezáleží na tom, či máte pred sebou rekonštrukciu domu alebo sa púšťate do dokončovacích prác na stavbe. Ak sa pri miešaní farieb, tmelov, stierok, omietkovín a mált spoľahnete na elektrické miešadlá, môžete očakávať nielen úsporu síl a času, ale aj konzistenciu, ktorá bude vhodná na nanášanie. Otestovali sme tie najdostupnejšie.

Čo by ste mali VEDIEŤ

1. Rozstup rukovätí
Dať do pohybu hustú masu materiálu nie je výzvou iba pre silu motora, ale aj pre ruky, ktoré musia stroj udržať v pracovnej pozícii. Čím viac sú rukoväti od seba vzdialené, tým jednoduchšie je udržať miešadlo pri práci v hustých materiáloch. Páčili sa nám hrubšie profily rúčok, ktoré v rukách dobre sedia nielen bez rukavíc, ale aj v pracovných rukaviciach. Práve v tých budete s miešadlom pracovať asi najviac.

2. Otáčky
O tom, že pomalý rozbeh je vítaný, niet pochýb. Ak však príde na reguláciu otáčok, veľmi záleží na tom, aké máte s miešadlom plány. Pri rozrábaní sypkých stavebných zmesí do vody je priam nevyhnutnosťou, pri práci s farbami, disperziami či hotovými zmesami reguláciu až tak veľmi netreba. Samozrejme, iba vtedy, ak je motor v rovnováhe s pracovným nástrojom, čiže metlou, ktorú nesie na svojom hriadeli.

3. Regulácia
Výrobcovia sa s reguláciou otáčok vyrovnávajú rôznym spôsobom. Niekde nájdete otočné koliesko pod palcom ľavej ruky, ktoré vám dáva úplnú kontrolu nad behom. Inde si musíte vystačiť s tlačidlovým vypínačom, ktorý reaguje na intenzitu zatlačenia. Podobne, ako je to pri vŕtačkách, aj tu nájdete obmedzovacie koliesko, ktoré je akýmsi dorazom maximálneho zatlačenia. Tu pohodlie regulácie zaostáva.

4. Hlučnosť
Stavenisko nie je najtichším pracoviskom, ak sa však venujete renovácii interiéru, prílišná hlučnosť motora a prevodovky môžu byť nepríjemné. Ako sme mali možnosť presvedčiť sa v praxi, hlučnú prevádzku možno vyčítať mnohým modelom. Tú sme zaznamenali pri miešadlách s prevodovkou. Môžeme len predpokladať, že hlučnosť strojov by sa mohla znížiť lepším premazaním.

5. Prevodovka
Nič nedokáže dostať krútiaci moment motora pod kontrolu tak dobre, ako prevodový mechanizmus. Ak chcete miešadlá používať na najhustejšie materiály s veľkým podielom kameniva, v najdostupnejšej hobby triede môžete vďaka prevodovým stupňom získať konkurenčnú výhodu. Sami si určíte, či vám ide v zábere viac o otáčky alebo silu, ktorá sa na metlu prenáša. Prevodovka chráni motor pred preťažením.

6. Údržba
Ak dokážete stavebné miešadlo ochrániť pred prachom z prostredia a stavebných materiálov, jedinou vašou povinnosťou bude ustriehnuť kondíciu napájacieho kábla a stav uhlíkov motora. Nám sa osvedčilo používať pri čistení vedro s mydlovou vodou, v ktorej sa pri otáčkach metla umyje od cementu, vápna i disperzií. Výborným pomocníkom je kompresor s ofukovacou pištoľou, ktorá dokáže vyhnať prach z motora.

Metla
Veľkosť a geometria rozhodne o materiáloch, na použitie ktorých je zostava stroja vyladená. V balení zväčša nájdete iba jednu, ostatné si musíte zakúpiť dodatočne samostatne. Majú jednotné upevnenie na skrutku s metrickým závitom.

Výkon
Viac ako na otáčkach záleží na krútiacom momente. Motor musí mať dostatok sily nato, aby si s hustým a kamenistým materiálom poradil bez toho, aby došlo k jeho preťaženiu. To môže rýchlo vyústiť do prehriatia.

Regulácia
otáčok motora je praktickou výbavou, vďaka ktorej pri práci menej ofŕkate svoje okolie a vymiešate jemnejšie tmely bez toho, aby ste ich napenili. Na niektorých modeloch sa nájde aj prevodovka s dvomi rýchlostnými stupňami.

Rozbeh
Elektronický rozbeh motora je natoľko praktický, že by sa žiadal pri každom jednom miešadle. Ak otáčky nabiehajú postupne, môžete zapracovať vodu do sypkej zmesi bez toho, aby vám unikala z vedra von.

Ergonómia
Pri jednom vedierku za hodinu nezáleží na tom, či sa musíte zohýbať k zemi alebo vás miešadlo ťahá za ruky viac, ako vám je milé. Ak sa však chystáte na veľký záber, určite si detaily všimnite.

Ako sme testovali

Fasádna farba, akrylátová omietka, stavebné lepidlo, ušľachtilá malta a vrecovaný betón. To boli materiály, pri ktorých spracovaní sme sa snažili zistiť, ako sa budú správať miešadlá. Snažili sme sa zachytiť nielen to, ako si s rôznou štruktúrou materiálov poradia, ale aj aké pohodlie či nepohoda čaká obsluhu pri používaní. Hoci sa miešadlá na seba podobajú, v rukách sa správajú úplne odlišne.

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami zistené vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie.

++++
Jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++
Svoju funkciu si plní veľmi dobre

Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu však zveriť všetky úlohy.

+
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Výkon a kvalita výrazne zaostávajú.

NENIČTE VŔTAČKY NA MIEŠANIE

Ak treba v trojlitrovom vedierku zamiešať farbu na vymaľovanie steny, je to práca hoci aj pre akumulátorový skrutkovač s kuchynskou metličkou. Elektrická vŕtačka s dobrou reguláciou rýchlosti si zasa poradí s disperznými omietkovinami. Ak však príde na stavebné lepidlá, vápenno-cementové malty a vrecované betónové zmesi, je to už práca pre stavebné miešadlo. Za dostupnú cenu získate pomocníka, ktorý zvládne túto výzvu s nadhľadom.

Hobby miešadlá majú dostatočnú životnosť, aby ste s nimi namiešali stavebné lepidlo na zateplenie celého rodinného domu alebo miešali omietkoviny pri stavbe a renovácii. S veľkým maltovníkom (hranatou stavebnou vaničkou) získate nielen rýchly postup v práci, ale zbavíte sa nepríjemného pridŕžania vedra nohami. To sa s hustými materiálmi snaží otáčať rovnako rýchlo, ako vreteno metly.

Výsledky testu

Ferm FPM-1400N

Ferm FPM-1400N

Motor: 1 400 W, 180 – 650 ot./min.
Regulácia: 2 stupne prevodu, otočný volič
Metla: závit M14, Ø 120 × 105 mm
Hmotnosť: 7,6 kg

Výkon v zábere je silnou stránkou tohto miešadla. Výrobca zvolil taký pomer medzi metlou a silou motora, aby ste si mohli na stavenisku poradiť aj s tými najhustejšími materiálmi s väčšou frakciou kameniva. Prevodovka dáva na výber medzi krútiacim momentom a otáčkami, práca je pod plnou kontrolou elektronického regulátora. Páčila sa nám výborná manévrovateľnosť, ktorá je daná geometriou metly.

Obzvlášť v prípade rozrábania suchých stavebných zmesí s vodou sme mali pocit, že metla zachádza do každého kúta nádoby vždy presne tam, kam sme chceli. Kábel je pevný a ohybný aj v sychravom nečase, strpieť však budete musieť vyššiu hlučnosť pri práci. I vibrácie sú pri práci o čosi vyššie, takže rukavice s mäkkou vložkou sú rozumnou voľbou.

„Hoci ide o hobby model, je natoľko húževnatý, že ho pri dobrej starostlivosti na svojom domácom stavenisku zaručene nezoderiete.“

+ výborná manévrovateľnosť
– vyššia hlučnosť

Pre tých, ktorí hľadajú trvácne miešadlo na stavenisko alebo na rozsiahlu rekonštrukciu rodinného domu. Je robustné, výkonné, avšak bez komfortu pri obsluhe.

121,90 €
www.promask.sk
+++ (tri)

Extol MX 1600 DP

Extol MX 1600 DP

Motor: 1 600 W, 180 – 650 ot./min.
Regulácia: 2 stupne prevodu, otočný volič, rozbeh
Metla: závit M14, Ø 135 × 170 mm
Hmotnosť: 7,5 kg

Elektronické riadenie motora si vás získa. Na začiatku je nábeh otáčok pomalý, potom príde na rad regulácia, ktorá sa snaží udržať motor v stabilných otáčkach. Znamená to, že elektronika vykrýva kolísanie záťaže tak, aby ste stále pracovali rovnakým tempom. Metla je veľká, avšak s riedkou skrutkovicou, takže dobre pracuje v redších i hustejších materiáloch. Ide o stroj, pri ktorom máte vždy pocit, že všetko je pod kontrolou.

Akoby ho výrobca vyladil pre tých, ktorí sa púšťajú do rozsiahlejších rekonštrukcií. Pri práci však zamrzí hlučnosť, ale aj kratší napájací kábel, ktorý má iba 2 m. Pri miešaní vo vedre nám to príliš neprekážalo, keď sme však vedro vymenili za fúrik a neskôr za veľký maltovník, predsa len by sme predlžovačkou chvíľami zavadili o veci okolo nás.

„Prevodovka sa vám bude páčiť, omnoho viac však osloví elektronické riadenie motora. Vďaka nemu je práca bezpečná a zmesi sú rovnomerne premiešané.“

+ pomalý rozbeh
– krátky kábel

Pre domácich majstrov, ktorí majú pred sebou rozsiahlejšiu rekonštrukciu, pri ktorej vystriedajú pri miešaní viacero druhov stavebných materiálov.

121 €
www.extol.sk
+++- (tri a pol)

Lidl Parkside PFMR 1400 B1

Lidl Parkside PFMR 1400 B1
Motor: 1 400 W, 0 – 700 ot./min.
Regulácia: plynulá, tlačidlová spúšť
Metla: závit M14, Ø 130 × 170 mm
Hmotnosť: 4,5 kg

Odľahčite miešadlo pre pohodlnú prácu a dajte mu motor, ktorý je tichší ako všetky ostatné. Práve to je prípad tohto produktu. Je riešením pre tých, ktorí sa chcú púšťať do prác s menším rozsahom. Či ide o miešanie farieb, stierok, alebo disperzných omietok, tento model si s nimi poradil k úplnej spokojnosti.

Elektronický rozbeh nemá, s citlivou rukou na tlačidle však dosiahnete rovnaký efekt. Práve takto je riešená regulácia, ktorá svedčí vedierkovým materiálom zarobeným v továrňach. Ak však príde na zarábanie suchých vrecovaných zmesí, trošku zamrzí, že regulácia otáčok nie je na dosah vo forme otočného kolieska. Výborne sa osvedčila metla so stredovým hrotom, vďaka ktorému jej spodný lem neklesá až na dno pracovnej nádoby.

„Pri rušnej práci sa vám bude páčiť prídavný rám, ktorý chráni napájací kábel pred poškodením. Akokoľvek miešadlo položíte, kábel bude v bezpečí “

+ ľahké vyhotovenie
+ metla so stredovým hrotom

Na miešanie disperzných materiálov v továrenských vedierkach, ale aj na rozrábanie stavebných lepidiel a stierok s jemnou konzistenciou.

49,99 €
www.lidl.sk
+++- (tri a pol)

Villager VEM 1050

Villager VEM 1050

Motor: 1 050 W, 0 – 580 ot./min.
Regulácia: plynulá, tlačidlová spúšť
Metla: závit M14, Ø 120 × 130 mm
Hmotnosť: 4,5 kg

Ak ste si v minulosti privykli počas improvizácií na výbornú manévrovateľnosť vŕtačky s osadenou metlou, pri tomto miešadle budete zažívať rovnaké pocity. S tým rozdielom, že výkon a krútiaci moment motora budú presne zodpovedať záťaži, ktorá práci svedčí. Farby sme miešali pri nízkych otáčkach, páčila sa nám práca s disperziami, pomerne rýchlo sme si našli pracovné tempo a taktiku na miešanie stavebných lepidiel.

Tento model je jednoducho vyladený na všetky tieto tri prípady, a ak patríte medzi tých, ktorým prsty strácajú na spúšti citlivosť, môžete sa spoľahnúť aj na dorazové koliesko. Museli sme však urobiť drobnú úpravu. Keďže rukoväť sa pre vibrácie stále odkrúcala, museli sme ju zaistiť vejárovou podložkou. Asi by jej svedčal opačný závit.

„Toto miešadlo má páčku na zaradenie spätného chodu. Takáto taktika vám príde vhod, ak potrebujete premiešať suchú zmes skôr, ako do nej nalejete zámesovú vodu. “

+ dobrá ergonómia
+ svižná manévrovateľnosť

Pre domácich majstrov a víkendových remeselníkov, ktorí pracujú s farbami, stierkami a lepiacimi maltami. Je to malý stroj na malú prácu.

77 €
www.ibo.sk
+++- (tri a pol)

Güde GRW 1800

Güde GRW 1800

Motor: 1 800 W, 150 – 650 ot./min
Regulácia: 2 stupne prevodu, otočný volič, rozbeh
Metla: M14 závit, Ø 135 × 170 mm
Hmotnosť: 7,5 kg

Aj keď ide o hobby model na víkendové použitie, robustné vyhotovenie dáva nádej, že toto miešadlo znesie aj intenzívnu záťaž pri miešaní stavebných lepidiel, ušľachtilých mált a vrecovaného betónu. Ide o stroj s prevodovkou, plynulým rozbehom a elektronickou reguláciou otáčok, ktorá však nedrží metlu pri záťaži v stabilných otáčkach.

Hlučnosť a vyššie vibrácie pri práci príliš neprospejú komfortu, dobré vyladenie parametrov motora vzhľadom na miešaciu metlu však dáva práci dynamický silový ráz. Toto miešadlo sa nám osvedčilo hlavne pri práci vo väčšej nádobe, pretože malo tendenciu otáčať s hustými materiálmi vedro viac ako ostatné modely, s ktorými sme zbierali skúsenosti. Dobré tvarovanie tučnej rukoväti a dlhý kábel zaisťujú obratnosť a bezpečnú prácu.

„Výkon silného motora využijete v zmesiach s kamenivom. Príkladom je WU betón, ktorý je klasikou pri zalievaní zárubní.“

+ výkon
– vibrácie

Pre drobných stavebníkov, ktorí hľadajú nástroj na miešanie stavebných materiálov všetkých druhov – od disperzií až po vrecované betóny.

125,90 €
www.gude.sk
+++- (tri a pol)

TEXT: Milan Gigel
FOTO: archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 3/2016.