Stánok značky Protherm na veľtrhu Aquatherm Nitra 2019

Protherm ukázal nové možnosti pre domácnosti

Aký je najjednoduchší spôsob vykurovania slovenských domácností? Ktoré tepelné čerpadlo môže prekvapiť jednoduchou a rýchlou montážou? Odpovede na tieto otázky a novinky vo vykurovaní predstavila nedávno značka Protherm na veľtrhu Aquatherm v Nitre.

„Ukázali sme široké portfólio nových riešení pre domácnosti – od tepelných čerpadiel, plynových kotlov a elektrokotlov až po ohrievače vody,“ potvrdila Mária Prachárová, marketingová riaditeľka spoločnosti Vaillant Group Slovakia.

To najlepšie zo Slovenska

Elektrokotly predstavujú najjednoduchšiu možnosť pre vykurovanie domácností, najdostupnejším energetickým zdrojom je totiž elektrická energia. Protherm preto uviedol na trh nový rad závesných elektrických kotlov Ray, vyrobených priamo na Slovensku. Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia mu na veľtrhu Aquatherm udelila Cenu SSTP za výrobok v roku 2019. Ide o jednoduchý, komfortný, bezpečný a takmer bezstarostný spôsob vykurovania.

Ocenený elektrokotol Protherm Ray
Ocenený elektrokotol Protherm Ray |

„Trend zateplenia v posledných rokoch spôsobil, že budovy nepotrebujú toľko energie na vykurovanie ako kedysi. Kvôli tomu klesli prevádzkové náklady tohto typu vykurovania a stalo sa cenovo dostupnejším,“ dodáva M. Prachárová. Vďaka novej technológii, ktorá zahŕňa nové spôsoby regulácie, sú elektrokotly zároveň oveľa šetrnejšie, než staršie zariadenia tohto druhu. Ďalšou výhodou je, že nepotrebujú komín. Ak ich domácnosti skombinujú so smart regulátorom, teplo doma si môžu nastaviť aj na diaľku cez internet a aplikáciu v smartfóne.

Osvedčené v zahraničí

Ďalšia novinka, ktorá bola predstavená na veľtrhu, je určená pre tie domácnosti, ktoré chcú využívať obnoviteľné prírodné zdroje a zároveň očakávajú jednoduchú a rýchlu montáž. Je ňou tepelné čerpadlo Protherm GeniaAir Split vzduch/voda s oddeleným chladivovým okruhom.

„Je síce novinkou na slovenskom trhu, v zahraničí však nie je žiadnym nováčikom. Svoju spoľahlivosť a dlhú životnosť totiž dokazuje už viac ako 10 rokov v mnohých iných krajinách Európy. Okrem toho sa vyznačuje mimoriadne tichou prevádzkou a vysokým koeficientom účinnosti COP,“ povedala M. Prachárová.

Tepelné čerpadlo Protherm GeniaAir Split
Tepelné čerpadlo Protherm GeniaAir Split |

Zariadenie pozostáva z dvoch častí. Do interiéru domu sa nainštaluje vnútorná jednotka (so zabudovaným 190 l zásobníkom teplej vody) a do exteriéru (k stene domu alebo do záhrady) sa umiestni vonkajšia jednotka tepelného čerpadla.

Na veľtrhu ukázal Protherm aj smartfónovú reguláciu vykurovania, nové plynové prietokové ohrievače Panda či obľúbené kondenzačné kotly.

Zdroj: Vaillant Group Slovakia, s.r.o.