natery

Prehľad: Ekologické nátery na zachovanie zdravého prostredia

Partneri sekcie:

Alternatívou ku klasickým vápenným náterom sú ekologické nátery na silikátovej báze bez konzervačných prísad, rozpúšťadiel, zmäkčovadiel a s veľmi nízkym obsahom emisií. Ide o vysokokvalitné farby, mimoriadne paropriepustné, ktoré umožňujú podobne ako vápenné nátery výmenu vlhkosti medzi podkladom a prostredím a zabraňujú tvorbe plesní.

Baumit Klima Color

Balenie: Plastové vedro, 14 l
Spotreba: Približne 0,25 l/m2 (náter s predpísaným zložením, na jemnom podklade)
Orientačná cena: 75,60 €/14 l

Charakteristika

Ekologická farba bez zápachu, mimoriadne paropriepustná, s vysokou krycou schopnosťou na silikátovej báze, pripravená na okamžité použitie. Bez obsahu konzervačných prísad, rozpúšťadiel (E. l. F.), uvoľňujúcich sa škodlivín.

Prispieva k zlepšeniu vnútornej klímy. Vhodná na minerálne omietky, sanačné omietky a renováciu starých súdržných minerálnych náterov v interiéri. Spracovanie valčekom, štetcom alebo striekaním technológiou airless. (www.baumit.sk)

Baumit Klima Color
Baumit Klima Color | Zdroj: Miro Pochyba, archív firiem

JUPOL Bio vápenná vnútorná farba

Balenie: Plastové vedro, 5 a 16 l
Spotreba: Približne 0,09 až 0,11 l/m2 (v závislosti od nasiakavosti podkladu)
Orientačná cena: 34,50 €/16 l

Charakteristika

Biela maliarska farba vyrobená na báze haseného vápna. Určená na dekoratívnu ochranu stien a stropov v budovách architektonického dedičstva, ako aj v nových bytových a iných budovách, najmä v priestoroch, kde existuje možnosť vlhnutia.

Vhodným podkladom sú jemné vápenné a vápennocementové omietky, nie veľmi drsné vápenné a vápennocementové dekoratívne omietky a staré vápenné nátery. Farba sa vyznačuje nízkym obsahom prchavých organických zlúčenín a neobsahuje ťažké kovy. (www.jub.sk)

JUPOL Bio vápenná vnútorná farba
JUPOL Bio vápenná vnútorná farba | Zdroj: Miro Pochyba, archív firiem

Interiérová silikátová farba Supra SK 600

Balenie: Plastové vedro, 15 l
Spotreba: Približne 0,10 až 0,15 l/m2
Orientačná cena: Od 122,02 €/15 l

Charakteristika

Vysokokvalitná tónovateľná prírodná silikátová farba s vysokou krycou schopnosťou. Mimoriadne paropriepustná, umožňuje výmenu vlhkosti medzi podkladom a prostredím, čím zabraňuje tvorbe plesní. Vodouriediteľná, s nízkym obsahom emisií a bez rozpúšťadiel.

Vhodná na nátery stien a stropov v interiéri novostavieb, ako aj pri rekonštrukciách. Zvlášť vhodná na nátery na minerálnych povrchoch, ako sú omietky, betón, vápencové murivo, ako aj na obnovu súdržných minerálnych alebo silikátových farieb. Odolnosť proti oteru za mokra: trieda 2. (www.murexin.sk)

Interiérová silikátová farba Supra SK 600
Interiérová silikátová farba Supra SK 600 | Zdroj: Miro Pochyba, archív firiem

StoColor Calcetura

Balenie: Plastové vedro, 20 kg
Spotreba: Približne 0,2 l/m2 (na jeden náter)
Orientačná cena: Na vyžiadanie

Charakteristika

Interiérová vápenná farba, bez konzervačných prostriedkov, s triedou oderu za mokra 3 a krycou schopnosťou 3. Bez obsahu konzervačných prostriedkov, rozpúšťadiel a zmäkčovadiel, s nízkym obsahom emisií, bez častíc spôsobujúcich tzv. fogging-efekt, zabraňuje vzniku plesní.

Ekologická farba s certifikátom natureplus® – spĺňa najprísnejšie kritériá týkajúce sa životného prostredia, zdravia a funkčnosti. Vhodná na nátery stien a stropov v interiéri. (www.sto.sk)

StoColor Calcetura
StoColor Calcetura | Zdroj: Miro Pochyba, archív firiem

Sylitol Bio Innenfarbe

Balenie: Plastové vedro, 5 a 12,5 l
Spotreba: Približne 0,28 l/m2 (pomocný a krycí náter na hladkom podklade)
Orientačná cena: 68 €/12,5 l

Charakteristika

Jednozložková silikátová farba do vnútorných priestorov, ekologická, s minimálnym zápachom, vysokodifúzna, vysokoodolná proti čisteniu – trieda oderu za mokra 3, s vysokou krycou schopnosťou. Vhodná na nátery stien a stropov v budovách a nátery v oblasti pamiatkovej starostlivosti.

Zvlášť vhodná na nátery minerálnych podkladov, ako sú omietky, betón, murivo, systém sanačných omietok Capatect, sklená tkanina Capaver, a na reštaurovanie nosných minerálnych alebo silikátových náterov. (www.caparol.sk)

Sylitol Bio Innenfarbe
Sylitol Bio Innenfarbe | Zdroj: Miro Pochyba, archív firiem

webercal vápenný náter

Balenie: Plastové vedro, 20 kg
Spotreba: Približne 0,3 až 0,45 l/m2 (dva nátery, nanášanie štetcom alebo maliarskou štetkou)
Orientačná cena: 113,04 €/20 kg

Charakteristika

Tradičný čisto minerálny náter na báze vyzretého vodou haseného vápna a jemne mletého kusového vápna. Bez chemických prísad a obsahu síry. Vhodný na vápennocementové, vápenné a hlinené omietky v interiéri a exteriéri.

Veľmi vhodný na nátery stien a stropov historických budov a bytovú výstavbu. Na čerstvých omietkových plochách dosahuje vysokú tvrdosť, pôsobí prirodzene dezinfekčne, fungicídne a zachováva difúzne vlastnosti muriva. Biologicky neškodný. (www.sk.weber)

webercal vápenný náter
webercal vápenný náter | Zdroj: Miro Pochyba, archív firiem
Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami

Článok bol publikovaný v časopise Správa budov 04/2020.