ASB Stavebníctvo Okná a dvere Ako vybrať okná

Ako vybrať okná

Partneri sekcie:

Stavebníci, dodávatelia okien, investori, ako aj široká a odborná verejnosť sa, žiaľ, stále stretávajú so zavádzajúcimi informáciami o kvalite okien a ich výbere. Stále sa vyskytuje mnoho prípadov nesprávnej interpretácie technických vlastností okien, v dôsledku čoho môžu byť niektoré spoločnosti vylúčené z výberového konania alebo verejného obstarávania dodávateľov okien. Celý problém má niekoľko úrovní.

Hodia sa hliníkové okná aj na drevostavbu? Chceme mať veľké okno, ale pasívny dom, ide to dokopy? Každý z nás túži vpustiť si do domu čo najviac slnka a zároveň byť ekologicky aj ekonomicky zodpovedný. Pozreli sme sa na niekoľko noviniek v sektore okien a aj na pár inšpiratívnych príkladov z praxe.

Okná slúžia predovšetkým na vetranie a presvetlenie interiéru. V súčasnej dobe sú niektoré byty a domy tak zaizolované, že čerstvý vzduch sa len ťažko dostane do bytov a domov. Čerstvý vzduch je dôležitý pre naše zdravie. Zabezpečuje pocit zdravia a pohody, dobrý spánok, vysokú schopnosť koncentrácie a výkonnosti. Pravidelná výmena vzduchu je pritom veľmi dôležitá, aby sa predchádzalo tvorbe nadmerne vlhkému prostrediu, a tým aj tvorbe plesní, ktorá je pôvodcom mnohých ochorení.

Pevnosť dreva je neprekonateľná. Preto spoločnosť Internorm vyvinula z tohto osvedčeného a prírodného materiálu - dreva,  novú technológiu na výrobu okien a zdvižno-posuvných dvier. Cieľom je vytvoriť ešte stabilnejšie, ešte trvácnejšie a ešte individuálnejšie okná. Zvnútra ušľachtilé drevo v mnohých variáciách a farbách, v jadre stabilný I-tec Core a zvonku vysoko odolný hliníkový kryt pre trvácnosť okna.

Ktoré okná je lepšie si kúpiť: tie lacnejšie plastové okná alebo investovať do rokmi prevereného dreva? Obe varianty sú správne. Či už si kúpite drevené alebo plastové okná, vždy je treba uvedomiť si, čo od okien očakávame a kde si ich kúpime.

Od rekonštrukcie historickej budovy pivovaru až po súčasnú architektúru. Pre nízkoenergetické a pasívne budovy, ale aj dizajnové „vychytávky“ aktuálnych trendov v interiéri. Drevené, plastové, hliníkové aj drevo-hliníkové. S čoraz lepšími tepelnoizolačnými aj akustickými vlastnosťami. Estetické a najmä funkčné. To sú podoby okien a dverí, ktoré prezentujeme ako tipy pre rekonštrukcie a súčasnú architektúru.

V prípade výberu okien do bytového domu je kľúčový dôsledný prístup k tvorbe projektovej dokumentácie. Projektant by mal v prvom rade zvážiť orientáciu domu a tomu prispôsobiť návrh obálky budovy. Veľkosť a počet okien, ako aj výber vhodného typu zasklenia, či dokonca rámového profilu treba prispôsobiť orientácii jednotlivých okien na svetové strany.

Nepodceňujte výmenu okien. Nové môžu zásadne znížiť tepelné straty budov. Oknami totiž uniká až polovica tepla na vykurovanie.

Okná a zasklené konštrukcie sú súčasťou takmer každej stavby. Možností, aké okná si zvoliť, je veľa a na výber toho najvhodnejšieho na danú stavbu treba poznať túto problematiku čo najdetailnejšie. Najčastejšie sa uvádzajú a porovnávajú zvyčajne vlastnosti úzko súvisiace s tepelnou technikou.

Na území Slovenskej republiky pôsobí dovedna 1016 subjektov, ktorých podnikateľské aktivity pokrývajú problematiku výroby a predaja plastových okien. Vyplýva to zo štúdie, ktorú spoločnosť Deceuninck realizovala koncom prvého kvartálu tohto roka v spolupráci so spoločnosťou MindBridge Industries.

Ak chceme mať kvalitné okno, nestačí len zvoliť materiál, tvar a farbu. Starostlivo musíme vyberať nielen firmu, u ktorej si okná dáme vyrobiť, ale aj realizačnú firmu, ktorá nám ich dôkladne namontuje.