RD Brezany uvodne foto
Galéria(7)

Hľadáte najodolnejší kabát pre svoj dom? Skúste prémiové omietky Cemix!

Partneri sekcie:

ActivCem, DuoCem a TetraCem sú prémiové omietky Cemix, ktoré v sebe nesú tie najlepšie vlastnosti pastovitých omietok, ktoré môžete v súčasnej dobe na stavebnom trhu získať. Ich vývoj vychádzal z faktu, že fasádne omietky nemajú len estetickú funkciu, ale hlavne praktický význam.

Navyše sú každý deň vystavované poveternostným vplyvom a často aj extrémnym teplotným výkyvom, víchrici, ktorá ženie dážď priamo proti stenám, mrazu, krupobitiu, ale aj ostrému slnečnému žiareniu. A na zlej omietke potom môžu tieto vplyvy zanechávať nenávratné stopy.

Obr. 1 Omietka s mikroštruktúrami ktorá zaisťuje vysokú paropriepustnosť a „voľné dýchanie“
Obr. 2 Aramidové vlákna
Obr. 3 Povrch omietky je vodoodpudivý a so samočistiacim efektom.
Cemix Kbelík ActivCem
Cemix Kbelík DuoCem
Cemix Kbelík TetraCem
RD Brezany uvodne foto

Omietka TetraCem

Omietka TetraCem výborne dýcha vďaka vlastnostiam svojho spojiva (silikónového a silikátového spojiva), spoľahlivo preto prepúšťa nežiaducu vlhkosť zo stavebnej konštrukcie. Na svojom povrchu je pritom vodoodpudivá, preto tu dochádza k optimálnej regulácii vlhkosti a povrch sa udržiava v suchu.

Táto vlastnosť zároveň funguje ako prirodzená ochrana pred usadzovaním nečistôt a rastom rias a machov. Aktívny čistiaci proces – fotokatalytický efekt tiež posilňuje a prispieva k samočistiacim schopnostiam omietky. Omietka TetraCem zároveň dosahuje vysokú pevnosť a tepelnú odolnosť vďaka vystuženiu aramidovými (obr. 2) a sklenými vláknami.

Obr. 1 Omietka s mikroštruktúrami ktorá zaisťuje vysokú paropriepustnosť a „voľné dýchanie“
Obr. 1 Omietka s mikroštruktúrami, ktorá zaisťuje vysokú paropriepustnosť a „voľné dýchanie“ | Zdroj: Cemix

Omietka TetraCem teda disponuje týmito základnými vlastnosťami: vysokou paropriepustnosťou (kategória V1, obr. 1), vysokou vodoodpudivosťou (kategória W3, obr. 3) a vysokou mechanickou odolnosťou. Okrem týchto vlastností je navyše veľmi dobre bioticky odolná, pružná a hodí sa na všetky typy zatepľovacích systémov a fasád, svoje uplatnenie však nájde aj v sanačných omietkových systémoch.

Jedinečné vlastnosti omietky TetraCem vyniknú predovšetkým v oblastiach so znečisteným ovzduším a na mechanicky namáhaných fasádach (napr. na fasádach pri ihriskách škôl, škôlok, na fasádach panelových domov na sídliskách a pod.).

Obr. 2 Aramidové vlákna
Obr. 2 Aramidové vlákna | Zdroj: Cemix

Omietka DuoCem

Omietka DuoCem veľmi dobre prepúšťa vodné pary, ktoré vznikajú vnútri stavby a prechádzajú cez jej obvodovú konštrukciu smerom von. Aj táto omietka potom na svojom povrchu odpudzuje vlhkosť, čo sa prejavuje ako takzvaný rosný efekt.

Voda na povrchu nezotrváva, ale v kvapôčkach odteká, pričom so sebou berie nečistoty. Spojivo tejto omietky je zásadité, preto prirodzene bráni rastu rias a machov, ktoré vyžadujú skôr kyslé prostredie. Nízky termoplastický efekt má potom na svedomí, že povrch omietky pri zahriatí nemäkne, čo zabraňuje prilepeniu nečistôt.

Obr. 3 Povrch omietky je vodoodpudivý a so samočistiacim efektom.
Obr. 3 Povrch omietky je vodoodpudivý a so samočistiacim efektom. | Zdroj: Cemix

Omietka ActivCem

Omietka ActivCem je veľmi pružná, a preto dokáže odolávať aj mechanickému namáhaniu v podobe nárazov, dlhodobo tiež výborne odoláva bežným výkyvom teplôt a vzniku mikroprasklín, a to aj v podkladových vrstvách.

Pevnosť tejto omietky je zaistená vysokopevnostnými sklenými vláknami, ktorými je vystužená (v každom balení omietky je 30 km vlákien, ktoré sú v ešte nespracovanej omietke viditeľné voľným okom). Prémiové omietky Cemix sa dodávajú v širokej palete farebných odtieňov, ktoré nájdete vo vzorkovníku Cemix Dúhovo krásny.

Viac informácií nájdete na www.cemix.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Cemix, s.r.o.