Dekoratívna omietka so vzhľadom hrdze (pracovný postup)

Partneri sekcie:

Na dekoratívnu úpravu stenových povrchov je vhodné použiť dekoratívny akrylátový tmel, ktorý možno ľubovoľne tónovať na miešacích zariadeniach, pigmentmi alebo vhodnou maliarskou farbou.

Menšie priehlbiny, trhliny, praskliny, diery či ryhy sa najprv vyplnia disperznou vyrovnávacou hmotou. Vyrovnávacia hmota sa nanáša v dvoch vrstvách v hrúbke max. 3 mm. Nanesie sa ručne oceľovým hladidlom a rozprestrie sa na upravovaný povrch tak, aby sa čo najviac vyrovnal. Prebytočný materiál sa môže podľa potreby stiahnuť hladidlom.

Prvá vyrovnávacia vrstva sa pred nanesením druhej prebrúsi ručne alebo strojovo jemným brúsnym papierom (č. 80 a 120 alebo 150 pri náročnejších dekoratívnych úpravách) a z povrchu sa jemnou metličkou alebo priemyselným vysávačom odstráni prach po brúsení. Rovnako sa prebrúsi aj druhá finálna vrstva. Na takto vyrovnaný podklad je potrebné naniesť akrylátový základný náter a plastifikátor.

Základný náter sa odporúča zriediť vodou v pomere 1 : 1. Po aplikácii sa nechá zaschnúť 6 h. Pred aplikáciou dekoratívneho tmelu sa podklad podfarbí vhodnou maliarkou farbou, aby sa dosiahol rovnomerný farebný odtieň.

Spracovanie dekoratívneho tmelu

Farebne pripravený dekoratívny tmel sa nanáša v odtieni 020A na pripravený podklad oceľovým hladidlom v tenkej vrstve. Hrúbka vrstvy dekoratívneho tmelu na hladidle je 0,5 mm. Hladidlo sa zľahka priloží celou plochou na povrch steny a nepravidelnými krúživými pohybmi v tvare škvŕn sa tmel nanáša pomaly na podklad.

Hladidlo sa na podklad nepritláča ani sa povrch nehladí. Čerstvo nanesený dekoratívny tmel sa rozprestrie po povrchu malým penovým štruktúrovaným valčekom. Hneď potom sa nanesie ďalšia vrstva dekoratívneho tmelu veľkým maliarskym valčekom.

Čo budete potrebovať

 • Vnútorná maliarska farba
  JUPOL Gold (na podfarbenie a tónovanie)
  spotreba: približne 0,125 až 0,19 l/m2,
  plastové vedro, 0,75, 2, 5, 10 a 15 l, 5 l
  (odtiene Intensive) od 12,30 €
 • Disperzná vyrovnávacia hmota
  Deco Relief Base
  spotreba: približne 1,5 až 2 kg/m2,
  plastové vedro, 8 kg 9,60 €
 • Jemný brúsny papier
  č. 80, 120 alebo 150
 • Akrylátový základný náter
  AKRIL Emulzia
  spotreba: približne 0,09 až 0,1 kg/m2
  (v závislosti od nasiakavosti a drsnosti podkladu), plastová nádoba, 1 kg, 5 a 18 kg, 5 kg od 4,98 €
 • Dekoratívny tmel
  DECOR Marmorin
  spotreba: približne 1,5 až 2 kg/m2 (1 vrstva), plastová nádoba, 1 kg, plastové vedro,
  8 kg, 8 kg 42 €
 • Krycia antikorózna farba na kov
  JUBIN Metal (6408)
  spotreba: približne 0,08 až 0,1 l/m2
  (1 vrstva, v závislosti od drsnosti podkladu), plastová nádoba, 0,65 a 2,25 l, 2,25 l od 15 €
 • Náradie a pomôcky
  priemyselný vysávač alebo jemná metlička, brúska, plastová nádoba, miešadlo, oceľové hladidlo, malý penový štruktúrovaný valček (šírka 100 mm), veľký penový štruktúrny valček (hrúbka 180 mm)

01 | Vyrovnanie podkladu

Na očistený podklad sa nanesie oceľovým hladidlom disperzná vyrovnávacia hmota v dvoch vrstvách (hrúbka 3 mm). Rozprestrie sa na povrch tak, aby sa čo najviac vyrovnal. Prebytočný materiál sa stiahne hladidlom. Povrch sa prebrúsi brúsnym papierom, očistí a naimpregnuje.

Vyrovnanie podkladu
Vyrovnanie podkladu | Zdroj: JUB

02 | Nanesenie dekoratívneho tmelu

Dekoratívny tmel (odtieň 020A) sa nanesie oceľovým hladidlom v tenkej vrstve. Hrúbka vrstvy dekoratívneho tmelu na hladidle je 0,5 mm. Hladidlo sa zľahka priloží celou plochou na podklad a nepravidelnými krúživými pohybmi v tvare škvŕn sa tmel nanesie na podklad.

Nanesenie dekoratívneho tmelu
Nanesenie dekoratívneho tmelu | Zdroj: JUB

03 | Rozprestretie tmelu

Hladidlo sa na podklad nepritláča ani sa povrch nehladí. Čerstvo nanesený dekoratívny tmel sa rozprestrie po povrchu malým penovým štruktúrovaným valčekom (šírka: 100 mm).

Rozprestretie tmelu
Rozprestretie tmelu | Zdroj: JUB