Chýbajúce detaily nám spôsobujú nepohodlie, upozorňuje nápaditá výstava

Niečo tu chýba! Taký bol názov netradičnej výstavy s cieľom preskúmať obrovský vplyv detailov na zážitok z umeleckých diel a kvalitu každodenného bývania. Toto podujatie v bratislavskej DOT Contemporary Gallery usporiadala spoločnosť VELUX, svetový líder v oblasti strešných okien.

Každý detail je dôležitý

„Niečo tu chýba“ je výstižnou inštaláciou, ktorá neguje tradičné predstavy o úplnosti a vyzýva účastníkov, aby zažili silu absencie. Vďaka výstave v galérii VELUX poukázal na to, ako môžu chýbajúce prvky vytvárať pocit nepohodlia. Nabáda nás, aby sme ocenili význam každého detailu pri vytváraní celku.

„Uvedomujeme si, že každý detail je dôležitý, či už v umení alebo v našom každodennom prostredí. Podujatie s názvom Niečo tu chýba vytvára paralelu s našimi výrobkami a zdôrazňuje význam tieniacich doplnkov pri zvyšovaní funkčnosti a estetiky našich strešných okien,“ povedala Romana Vajdíková, marketingová koordinátorka spoločnosti VELUX.

V galérii sa návštevníci stretli s obrazmi, ale aj miestami, na ktorých diela zámerne chýbali, čím vznikol rušivý a zároveň zaujímavý vizuálny zážitok. Toto úmyselné vynechanie slúžilo ako metafora pre úlohu tienenia strešných okien. Tak, ako holá stena v umeleckej galérii pôsobí neúplne, aj chýbajúce tienenie na strešných oknách môže narušiť harmóniu a pohodlie v interiéroch.

Zdroj: VELUX

Význam tienenia u strešných okien

Aj v domácnosti nám môže chýbať niečo dôležité. Napríklad tienenie, ktoré je pri strešných oknách nevyhnutné na dosiahnutie pohodlia v interiéri, ale aj pre jeho ochranu pred škodlivým UV žiarením.

Galerijná pedagogička Lucia Kotvanová vysvetľuje význam tienenia pre umelecké diela: „Vďaka dlhoročnému skúmaniu dnes už vieme, že hoci je pre maľbu slnečné svetlo dôležité a býva často aj predmetom maľovania, samotné obrazy musíme pred priamom slnečným svetlom chrániť. Pre galérie ale aj domácnosti, kde mame umelecké diela, je prioritou vedieť zabezpečiť správne osvetlenie a zatienenie pre ochranu “nášho kultúrneho dedičstva”.

Zdroj: VELUX

Ideálnym riešením je inštalácia vonkajšieho tienenia, ktoré zabraňuje priamemu dopadu slnečných lúčov na okná, čím okrem zatemnenia umožňuje regulovať množstvo tepla vstupujúceho do miestnosti a pomáha udržiavať optimálnu klímu v interiéri.

Komplexný zážitok z umenia

Na podujatí v krásnom prostredí Jurkovičovej teplárne Lucia edukovala hostí svojou prednáškou o svetle a tieni. Zahrnula do nej nielen historické zaujímavosti, ale aj svoje skúsenosti zo sveta galérií a starostlivosti o umelecké objekty. Krátkym workshopom umožnila účastníkom interagovať s obrazmi pomocou farebných filtrov, vďaka ktorým mohli pochopiť, ako farby ovplyvňujú naše vnímanie sveta.

Zdroj: VELUX

Spoločnosť VELUX svojimi dizajnovými riešeniami transformuje tmavé a nehostinné podkrovia na obľúbené miesta plné prirodzeného svetla. Radí však nezabúdať na detaily a doplnky pre dokonalú rovnováhu prirodzeného svetla a pohodlia.

Zdroj: VELUX