image 84249 25 v1

TOP lokality Bratislavy

Lokalita zohráva stále dôležitejšiu úlohu pri rozhodovaní o investíciách do nehnuteľností. Všeobecne platí, že medzi najpreferovanejšie lokality patria historické centrá, ako aj hlavné dopravné uzly najmä veľkých miest. Práve v týchto lokalitách má Bratislava veľký potenciál pre rozvoj a novú výstavbu.

Na najatraktívnejšie lokality Bratislavy z hľadiska investícií a developmentu sa zamerali realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko a nezisková organizácia Inštitút urbánneho rozvoja (IUR).

Historické centrá sú prirodzeným magnetom pre rezidenciu, hotely a lukratívne kancelárske priestory, pretože zabezpečujú jednoduchú dostupnosť a prestíž pre majiteľov a nájomníkov. Atraktivitu týchto lokalít prirodzene zvyšuje aj kvalitná architektúra, dostatok zelene, komplexná občianska vybavenosť a dobrá dopravná dostupnosť automobilom, ale aj verejnou dopravou.

Bratislava, rovnako ako okolité blízke hlavné mestá, má veľký potenciál v modernom developmente, prípadne redevelopmente kľúčových lokalít centier miest s dôrazom na aktuálne potreby nových, ale aj existujúcich obyvateľov, ekologickú udržateľnosť a prirodzené synergie s existujúcou zástavbou. „Vzhľadom na limitované možnosti výstavby v centrách miest získavajú tieto centrálne lokality stále viac na svojej atraktivite. Bratislava v tom nie je výnimkou. Je prirodzene rastúcim ekonomickým a kultúrnym centrom, ktoré si vyžaduje novú výstavbu a inovatívne koncepty rozvoja,“ hovorí šéf oddelenia investičného majetku zo CBRE Slovensko Marián Mlynárik.

Veľký potenciál majú podľa CBRE aj dopravné uzly – hlavné autobusové či vlakové stanice v hlavných mestách. „Vďaka vysokej návštevnosti zabezpečujúcej potenciálny zdroj tržieb sú prirodzeným magnetom pre obchody a gastronomické prevádzky, ako aj kancelárie,“ vysvetľuje šéf oddelenia investičného majetku CBRE Slovensko.

Podľa spoločnosti CBRE, ale tiež Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR) zohráva lokalita pri rozhodnutí kde umiestniť investíciu stále významnejšiu úlohu. Platí, že centrálnejšie nehnuteľnosti sú preferovanejšie. V Bratislave niekoľkonásobne. „Postupné zahusťovanie zástavby a znižovanie počtu bytov a administratívnych priestorov sa už v blízkej budúcnosti prejaví zvýšeným tlakom na development doteraz nezastavaných oblastí, a to hlavne v centrách miest. Kľúčovým pritom bude tlak na kvalitu architektúry a rešpektovanie historickej zástavby“, uzatvára Mlynárik. Predseda IUR, architekt Roman Talaš zdôrazňuje, že rozvoj územia musí prebiehať v rovnováhe medzi záujmami investorov, samosprávy a občanov. „Ak je táto rovnováha narušená, vznikajú zbytočné problémy a komplikácie, ktoré spomaľujú rozvoj sídiel a mestá nefungujú efektívne.“

Medzi najlukratívnejšie lokality Bratislavy podľa CBRE a IUR patria Vydrica, Lido, Stein, Cvernovka, Mlynské nivy a hlavná železničná stanica. Rebríček top lokalít bol vytvorený s prihliadnutím na rozvojový potenciál samotného miesta, prestíž danej lokality, potenciál návratnosti investícií, ale aj na limitované možnosti výstavby v najžiadanejších častiach Bratislavy.

1. VYDRICA
Vzhľadom na svoju lokalitu v historickom centre mesta a potenciálnu prestíž vedie rebríček lokalít pre development bratislavská Vydrica. Oblasť bývalej Vydrice pod bratislavským hradom patrí k najlukratívnejším miestam z hľadiska lokality a vzdialenosti od historického centra. Ponúka priestor na rozsiahlu rezidenčnú výstavbu v kombinácii s výstavbou administratívnych budov, ktoré sa stanú prirodzeným mostom medzi projektom Zuckermandel a historickým centrom Bratislavy.

2. LIDO
Lokalita na petržalskej strane Dunaja sa nachádzajúca medzi mostom Apollo a novozrekonštruovaným Starým mostom má ambíciu stať sa prirodzeným pokračovaním centra mesta na petržalskej strane Dunaja. Administratívna výstavba pri diaľnici D1 vytvorí prirodzenú bariéru pre výstavbu rezidenčnej a rekreačnej časti pri brehu Dunaja.

3. STEIN
Areál bývalého pivovaru Stein vo vlastníctve YIT Reding nachádzajúci sa medzi Blumentálskou a Legionárskou ulicou je aktuálne najväčším rezidenčným projektom vo výstavbe v širšom centre Bratislavy, ktorý prinesie 408 bytov a 9,500 m2 kancelárskych priestorov. Dokončenie projektu je naplánované v rokoch 2017 až 2018.

4. CVERNOVKA
Areál Cvernovky pozostávajúci zo štvorhektárového pozemku obkoleseného ulicami Košická, Páričkova a Svätoplukova odkúpil v roku 2015 developer YIT a plánuje tu rozsiahly rezidenčný development zohľadňujúci časť existujúcej historickej výstavby. Spolu s developmentom bývalého pivovaru Stein predstavuje projekt dve nosné lokality pre rezidenčný development na bývalých brownfieldoch v rámci širšieho centra Bratislavy.

5. MLYNSKÉ NIVY
Lokalita pri hlavnej autobusovej stanice Mlynské Nivy sa teší záujmu developerov už dlhšie. Aktuálne je rozostavaný administratívny komplex Twin City z dielne HB Reavis ktorý pozostáva z troch samostatných kancelárskych blokov a plánovanej 23 poschodovej Twin City Tower. HB Reavis plánuje obnoviť aj samotnú autobusovú stanicu, kde vytvorí 70,000 m² obchodných priestorov a stane sa tak z nej druhé najväčšie obchodné centrum na Slovensku.
V tesnom susedstve v zóne Čulenova vlastní pozemky na výstavbu kancelárskych a rezidenčných priestorov skupina Penta, prezentovaný projekt z dielne Zaha Hadid by mal obohatiť bratislavskú panorámu o svetovú architektúru.

6. HLAVNÁ ŽELEZNIČNÁ STANICA
Niekoľkokrát odkladaný projekt železničnej stanice je zatiaľ v nedohľadne. Územie ponúka možnosť rozsiahleho developmentu občianskej vybavenosti, administratívnych priestorov aj nákupnej zóny reflektujúcej potreby hlavného železničného uzla mesta pre 21. storočie. Projekt je aktuálne pozastavený, avšak v strednodobom horizonte bude určite patriť medzi kľúčové územia na development v rámci centra mesta.

Zdroj: CBRE

Vizualizácia: a. m. architects