Vízia a realita v českej a slovenskej architektúre 1918 – 2018

N93A6660

V bratislavskej design factory sa 25. septembra 2018 uskutoční vernisáž výstavy česko-slovenskej architektúry, v kontexte radikálnych tendencií a jej historického vývoja od vzniku Československa po súčasnosť.

Výstava v Bratislave nasleduje po premiére v pražskej Galérii Jaroslava Fragnera (29.6.–2.9.2018). V spolupráci s fakultami architektúry v Prahe a v Bratislave vznikla medzinárodná putovná výstava, bilancujúca rozpätie medzi odvážnymi architektonickými víziami a ikonickými realizovanými stavbami, do ktorých sa tieto vízie reálne premietli.

Základnými artefaktmi výstavy sú modely významných českých a slovenských architektonických diel, ktoré sú pomocou multiprojekcie konfrontované s archiktektonickými víziami a nerealizovanými projektmi. Prezentujú sa nimi vizionárske zámery a projekty, ktoré nedostali príležitosť k realizácii, po boku významných diel, ktoré sa podarilo vybudovať.

Pozoruhodné realizované diela sú na výstave prezentované pohľadom mladej generácie – na modeloch študentov architektúry oboch spomínaných škôl. Od modelov, ktoré sa usilujú verne napodobniť výraznú podobu skutočnej stavby (napr. skulpturálny pamätník povstania v Banskej Bystrici), cez tie, ktoré odkrývajú určitý špecifický moment diela (dve verzie jednej vily v Liptovskom Mikuláši od dvoch skvelých architektov), alebo s vtipným nadhľadom glosujú významný objekt.

Jednou z otázok výstavy je sledovať vývoj po roku 1918 s nástupom nového demokratického štátu Čechov a Slovákov, v období socialistického experimentu, po návrate demokratického systému až po súčasnosť, ktorá je značne ovplyvnená globálnou ekonomikou. Ako vnímať historický progres a tradičný konzervativizmus? Koľko výnimočných projektov bolo za 100 rokov realizovaných a koľko ich zostalo iba v archívoch? Prečo malo Česko tak málo vizionárov ako bol napríklad Josef Gočár, architekti SIALu, či Jan Kaplický, na rozdiel od Rakúska? Ako ovplyvňovala politická situácia realizácie radikálnych projektov v Čechách a na Slovensku v rôznych periódach spoločného štátu a do akej miery boli realizácie ovplyvnené politickou objednávkou?

Výstavu bude sprevádzať medzinárodné kolokvium, cyklus prednášok a vydanie publikácie.

Galéria Jaroslava Fragnera, Praha 29.6. – 2.9.2018, www.gjf.cz
design factory, Bratislava  25.9. – 24.10.2018
Organizátor: Galéria Jaroslava Fragnera, Praha
Spoluorganizátor: design factory, Bratislava
V spolupráci: FA ČVUT Praha, FA STU Bratislava, ÚDU AV ČR
Kurátori: Matúš Dulla, Klára Pučerová, Dan Merta
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
FOTO: DESIGN FACTORY

KategórieArchitektúra