Murovaný dom z odpadových tehál

Partneri sekcie:

Červený dom (orig. RUDY DOM ) od poľských architektov tvoriacich pod názvom Toprojekt bol nedávno nominovaný ako jedno z dvoch diel štúdia na európsku cenu Mies Award 2019 (druhým dielom je materská škola v oblasti Żory). Nachádza sa v prírodnej oblasti horného Sliezska v Poľsku, ktorá bola už od 13. storočia charakteristická lesníctvom a rybolovom. Čím je špecifický?

Odpad z tehelní

Múry domu sú vyrobené z ručne triedených odpadových tehál z neďalekých tehelní. V oblasti nazvanej Rudy, z čoho je odvodený aj názov domu, sa nachádza množstvo murovaných domov. Vzhľadom na požiadavky ekológie a rešpektovania prírody sú stavebnými regulatívmi v tejto oblasti odporúčané ľahko dostupné lokálne prírodné materiály: drevo a tehly.

Múry domu sú vyrobené z ručne triedených odpadových tehál

Tehly poukladali ináč ako zvyčajne

Novostavba sa nachádza na okraji rozsiahleho lesa. Architektom sa podarilo vytvoriť veľmi zaujímavý a funkčný efekt špeciálnym ukladaním tehál. Navyše, neexistujú dve rovnaké tehly. Týmto jednoduchým a výrazným spôsobom je riešená nielen fasáda domu, ale aj múr popri ňom, ktorý vytvára uzatvorený súkromný dvor.

Uzatvorený dvor na juhovýchode stavby obklopený tehlovými múrmi tvorí vstupnú časť do domu
Dom z odpadových tehál 6
Architektom sa podarilo vytvoriť veľmi zaujímavý a funkčný efekt špeciálnym ukladaním tehál
Jedáleň
Dom z odpadových tehál 4
Schodisko v dome
Tehlová fasáda domu 4
Tehlová fasáda domu 5

Zosieťovanie tehál na niektorých miestach vytvára štrbiny, kadiaľ preniká svetlo a vznikajú zaujímavé vzory. V noci zase preniká svetlo z domu do dvora.

Dom z odpadových tehál 6

Ako je riešená dispozícia?

Uzatvorený dvor na juhovýchode stavby, obklopený tehlovými múrmi, tvorí vstupnú časť do domu. V severovýchodnej časti domu je podkrovie pokryté keramickým obkladom. Nachádzajú sa tu dve spálne.

Dom z odpadových tehál 4

Západná stena domu orientovaná smerom k lesu zahŕňa terasu prístupnú z obývačky, jedálne a spálne. Celá jedna stena v obývacej miestnosti smerom k lesu je zasklená.

Kuchyňa 1

Časom zrastie s prostredím

Línia dotyku muriva so zemou bude časom zmazaná, pretože získa patinu. Rovnako sa zjednotí farba strechy a múrov. Plochá časť strechy je riešená ako zelená, v priebehu mesiacov a rokov na nej vyrastú rastlinky, ktoré dom ešte viac včlenia do prírodného prostredia. Dom a okolie sa stanú harmonickým celkom.

Jedáleň 2

RUDY DOM v skratke
Architektonické štúdio: Toprojekt
Architekti: arch. Marek Wawrzyniak, mgr inż. arch. Karol Wawrzyniak
Lokalita: Rudy, Poľsko
Zastavaná plocha: 243 m2
Úžitková plocha: 281 m2
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Juliusz Sokołowski