Partneri sekcie:

Murovaný dom z odpadových tehál

Červený dom (orig. RUDY DOM ) od poľských architektov tvoriacich pod názvom Toprojekt bol nedávno nominovaný ako jedno z dvoch diel štúdia na európsku cenu Mies Award 2019 (druhým dielom je materská škola v oblasti Żory). Nachádza sa v prírodnej oblasti horného Sliezska v Poľsku, ktorá bola už od 13. storočia charakteristická lesníctvom a rybolovom. Čím je špecifický?

Odpad z tehelní

Múry domu sú vyrobené z ručne triedených odpadových tehál z neďalekých tehelní. V oblasti nazvanej Rudy, z čoho je odvodený aj názov domu, sa nachádza množstvo murovaných domov. Vzhľadom na požiadavky ekológie a rešpektovania prírody sú stavebnými regulatívmi v tejto oblasti odporúčané ľahko dostupné lokálne prírodné materiály: drevo a tehly.

Múry domu sú vyrobené z ručne triedených odpadových tehál

Tehly poukladali ináč ako zvyčajne

Novostavba sa nachádza na okraji rozsiahleho lesa. Architektom sa podarilo vytvoriť veľmi zaujímavý a funkčný efekt špeciálnym ukladaním tehál. Navyše, neexistujú dve rovnaké tehly. Týmto jednoduchým a výrazným spôsobom je riešená nielen fasáda domu, ale aj múr popri ňom, ktorý vytvára uzatvorený súkromný dvor.

Zosieťovanie tehál na niektorých miestach vytvára štrbiny, kadiaľ preniká svetlo a vznikajú zaujímavé vzory. V noci zase preniká svetlo z domu do dvora.

Dom z odpadových tehál 6

Ako je riešená dispozícia?

Uzatvorený dvor na juhovýchode stavby, obklopený tehlovými múrmi, tvorí vstupnú časť do domu. V severovýchodnej časti domu je podkrovie pokryté keramickým obkladom. Nachádzajú sa tu dve spálne.

Dom z odpadových tehál 4

Západná stena domu orientovaná smerom k lesu zahŕňa terasu prístupnú z obývačky, jedálne a spálne. Celá jedna stena v obývacej miestnosti smerom k lesu je zasklená.

Kuchyňa 1

Časom zrastie s prostredím

Línia dotyku muriva so zemou bude časom zmazaná, pretože získa patinu. Rovnako sa zjednotí farba strechy a múrov. Plochá časť strechy je riešená ako zelená, v priebehu mesiacov a rokov na nej vyrastú rastlinky, ktoré dom ešte viac včlenia do prírodného prostredia. Dom a okolie sa stanú harmonickým celkom.

Jedáleň 2

RUDY DOM v skratke
Architektonické štúdio: Toprojekt
Architekti: arch. Marek Wawrzyniak, mgr inż. arch. Karol Wawrzyniak
Lokalita: Rudy, Poľsko
Zastavaná plocha: 243 m2
Úžitková plocha: 281 m2
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Juliusz Sokołowski