image 96772 25 v1
Galéria(13)

Drevodom pre starší pár na vidieku

Partneri sekcie:

Lokalita Bad Saarow je známym kúpeľným miestom v Nemecku vďaka liečivému termálnemu prameňu a bahnu, ktoré je bohaté na minerály prospešné pri kožných ochoreniach. Práve na tomto mieste vyrástol jednopodlažný drevený rodinný dom z dielne architektonického štúdia Modersohn & Freiesleben.

00 B L Ansicht
01 B L Ansicht Strassenseite 72 dpi
02 B L Ansicht3 72 dpi
03 B L Innen1 72 dpi
04 B L Innen2 72 dpi
05 B L Terrasse
07 B L Innen mit Kueche
B L Innen 72dpi

Dôchodok na vidieku

Projekt jednoduchého, no napriek tomu pôdorysom atypického domu bol vytvorený pre starší pár z Berlína. Dvojica sa rozhodla stráviť svoj dôchodok na vidieku. Základnými želaniami majiteľov prízemného domčeka, ktoré tvorili zadanie pre architektov, bolo: jednopodlažný drevený dom so strechou, ktorý v žiadnom prípade nebude pôsobiť rustikálne.

V centre veľká spoločenská miestnosť

Pokiaľ ide o dispozíciu, majitelia si želali v centre priestoru veľkú spoločenskú miestnosť, ktorá by zahŕňala funkciu veľkej obývačky s kuchynským kútom. Ďalej sa v dome mali nachádzať dve spálne vzdialené od dielne, a, samozrejme, hygienické zázemie a práčovňa. Požiadavkou páru bolo mať dom, ktorý ponúka ochranu, ale zároveň je svetlým a otvoreným do exteriéru.

Otvorenie do záhrady

Architekti vytvorili dom podľa požiadaviek, obývacia miestnosť je veľká 8,5 × 6,2 m a poskytuje všetky požadované funkcie, ba navyše ďalšie možnosti relaxu, napríklad v sólo kresle s knihou alebo kochaním sa na exteriér, od ktorého túto miestnosť delí len veľké zasklenie.

Južná časť domu sa vďaka nemu otvára v celej šírke do záhrady. Na tomto mieste je pre domácich k dispozícii aj krytá terasa. Vstupná strana domu je, naopak, uzatvorenejšia – z tejto strany sa nachádzajú technické miestnosti, spálne, dielňa a kuchyňa.

Tupé uhly v priľahlých miestnostiach

Špecifikom domu je existencia tupých uhlov v miestnostiach priľahlých k hlavnému jadru. Takto architekti dosiahli príjemnejší výhľad ako len na susediace domy a tiež viac súkromia pre domácich.

„Finálna stavba svojským vonkajším dizajnom a špeciálnou kubatúrou dokazuje, že drevený dom so strechou v skutočnosti môže byť presným opakom rustikálneho domu. Vyčnievajúca strecha je mierne naklonená a raz ohnutá – na dlhých stranách,“ vysvetľujú autori projektu.

Ako strieborný diamant

Dom s osemhranným pôdorysom v konečnom dôsledku pôsobí vďaka vonkajším úpravám ako diamant. Vonkajšia fasáda je zo sibírskeho smrekovca, k tomu žiarivý pozinkovaný plech strechy… A čo sa týka okenných rámov, tie sú z vonkajšej strany úzke hliníkové, z vnútornej drevené.

Dom v Bad Saarow v skratke
Architektonický ateliér: Modersohn & Freiesleben
Lokalita: Bad Saarow, Nemecko
Projekt: 2015
Realizácia: 2016
Celková podlahová plocha: 156 m2

Sabína Zavarská
Foto: Maximilian Meisse, Modersohn & Freiesleben